View Single Post
  #17  
Παλιό 17-12-2012, 13:23
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ Ο/Η ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stukas Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς επιδοξους/αυτοκλητους νοσοκομους-διασωστες:Απο τα λιγα που ξερω κ εγω λοιπον στην υποψια κακωσης του αυχενα κ του κρανιου,ΔΕΝ πειραζουμε το κεφαλι του αλλου κ ΔΕΝ κανουμε ταχυδακτυλουργικα με τον αυχενα του.Το πιθανοτερο ειναι να κανουμε επιπροσθετη ζημια.Περιμενουμε τους διασωστες του ΕΚΑΒ.Το πολυ,πολυ να αντιμετωπισουμε καμια εξωτερικη αιμοραγια ΑΝ ξερουμε,αλλιως τιποτα,θα τα κανουμε χειροτερα το πιο πιθανο.Προσωπικα προτιμω να ρισκαρω-περιμενοντας το ασθενοφορο-μια αιμοραγια στο κεφαλι,παρα να επεμβω κ να αφησω καποιον τετραπληγικο η νεκρο επι τοπου λογω της ανεπαρκειας μου.
Τώρα βεβαία ανοίγουμε μια μεγάλη συζήτηση, που έχει απασχολήσει και τους πλέον ειδικούς. Βγάζουμε το κράνος ή δεν το βγάζουμε. Όμως, για φαντάσου κάποιον τραυματία, που κάνει εμετό μέσα στο κράνος του ή αιμορραγεί από την μύτη ή το στόμα. Δεν νομίζω ότι αυτός θα προλάβει να περιμένει τους διασώστες του ΕΚΑΒ. Εάν τον δεις λοιπόν εσύ να κινδυνεύει από ασφυξία, δεν πρέπει κάτι να κάνεις? Τουλαχιστον μάθε να το κάνεις σωστά. Τότε, οι πιθανότητες να του κάνεις μεγαλύτερη βλάβη από αυτή που έχει, είναι πολύ μικρότερες από τον κίνδυνο του θανάτου από απόφραξη των αεροφόρων οδών.
Reply With Quote