View Single Post
  #27  
Παλιό 23-10-2012, 20:50
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιαδήποτε κίνησή μας, αυτός ο φονιάς (και οι τσομπαναραίοι μαζί του,φονιάδες εννοώ) την εκλαμβάνει σαν απειλή. Με το που θα βάλεις πρώτη στο κιβώτιο και πας να ξενινήσεις, θα σου ορμάνε.Μόλις σταματάς τελείως σταματάνε και αυτά.Αλλά πόσο μπορείς να κάθεσαι με τα χνώτα των φονιάδων στα πόδια σου;;;;Και οι γκορντούρες τι να σου κάνουν;;;;
Άστα ρε φίλε. Να χαίρεσαι το σκύλο σου, αλλά στους επαρχιακούς δρόμους δεν είναι έτσι τα πράγματα. Άλλο ο δικός σου και άλλο οι φονιάδες.
Η πρωτη μου επαφη με αυτους τους "φονιαδες" φιλε μου ηταν στα βουνα επανω στο "κατσικι μου"...δεν ειχα ποτέ επιθεση απο τσοπανοσκυλο και πιστεψε με οισμενα μπορουσαν να κοψουν οσο κρεας ηθελαν...Εχω πααει αμετρητες φορες επισκεπτικα στο βουνο,συναντησα πολλες φορες τσοπανοσκυλα,μόνα τους ή αγελες και πραγματικα δεν απειληθηκα ποτέ...Δεν τα προκαλεσα,κρατησα ψυχραιμη σταση και δεν μου επιτεθηκαν ποτέ...

Να ξερετε παντως οτι ενα γαυγισμα οσο εντονο κι αν ειναι,δεν μεταφραζεται σε απειλη ουτε σε εκνευρισμο,πόσο μαλλον σε πειθετικη διαθεση του ΕΠ.Δηλωνει "παρων" και αυτο πρεπει να το καταλαβουμε χωρις κανενα φοβο. Οσο μεγαλοσωμος και ογκωδης κι αν ειναι ενας Ε.Π.δεν ειναι για να μπορει να μας "κοντραρει" ουτε για να τιθεται αντιμετωπος με ανθρωπο.Εγω δεν εχω ακουσει ή δει ο ιδιος καμμια επιθεση με σωματικη επαφη ή τραυματισμο απο σκυλο στα βουνα σε ανθρωπο...δεν ειναι φονιαδες ουτε αβουλα οντα.Προκειται για πανεξυπνα ζωα που μπορουν να εχουν κριση γιατι ετσι εχουν μαθει.Ξεχωριζουν πότε θα σου επιτεθουν και πότε θα σε προειδοποιησουν απλα...Ξερουν πολυ καλα σε ποιον να επιτεθουν και γι'αυτο δεν ειναι τυχαια ακομα στα βουνα...λυκοι αρκουδες και αλλα επιθετικα σε αιγοπροβατα ζωα να εισαι σιγουρος οτι συνιστουν διαφορετικο "πεδιο" για εναν ΕΠ απο οτι ο ανθρωπος...δεν εχουν οφελος απο εσενα να σε δαγκωσουν ουτε ειναι η φυση τους αγρια...Δεν σκοτωνουν ουτε τραυματιζουν για βιτσιο...αλλά για επιβιωση και προστασια.Και δεν εχει καταγραφει καμμια επιθεση θανασιμη σε ανθρωπο.
Σεβασμο θελουν και σωστη συμπεριφορα κι αστα μετα να σου δειξουν αυτα οτι το καταλαβαν...και θα στο δειξουν!
Δεν θελω να αποδειξω ουτε να πεισω για τιποτα...οση γνωση εχω απλα τη μοιραζομαι...


Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια για τον Φοιβο μου...
Reply With Quote