View Single Post
  #1  
Παλιό 17-08-2011, 14:58
java Ο/Η java βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μoto: f800GS Yellow, XT600 '88 Blue
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Μαυρισμένος προβολέας f800GS

Για τους κατόχους f800GS ψαχτείτε και πείτε μου αν έχετε δεί κάτι.
Επισυνάπτω το email που έστειλα μόλις στην BMW Hellas...

"Γειά σας,
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω για ένα πρόβλημα που έχω με τη μοτοσυκλέτα μου.
Έχω ένα f800GS (αγορά Μάιος 2009). Έχω κάνει 26000χμ και όλα τα σέρβις έχουν γίνει σε επίσημο συνεργείο BMW στην Κρήτη και στην Αθήνα. Πρίν ένα χρόνο κάηκε η λάμπα της μικρής σκάλας του προβολέα και αγόρασα από το κοντινότερο κατάστημα ανταλλακτικών μία λάμπα OSRAM ίδιου τύπου και watt με αυτήν που έιχε η μοτοσυκλέτα μου. Πρίν τρείς εβδομάδες περίπου που πήγα στο συνεργείο (BMW) για αλλαγή λαγιών ο μηχανικός πρόσεξε οτι το κάτοπτρο του προβολέα είχε μαυρίσει ακριβώς πάνω από την λάμπα. Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την λάμπα και είπα ναι. Έβγαλε την λάμπα και μου είπε οτι και σωστά τοποθετημένη ήταν και ίδιου τύπου με την αρχική ήταν. Όταν παραπονέθηκα για την βλάβη του προβολέα μου είπε οτι δεν μπορώ να έχω καμία αξίωση γιατί χρησιμοποίησα λάμπα που δεν την είχα αγοράσει από την BMW. Θεωρησα απαράδεκτη την απάντηση αυτή γι' αυτό εκφράζω το πρόβλημά μου και σε 'σάς. (από τότε μέχρι χθές έλειπα σε ταξίδι και γι'αυτό επικοινωνώ σήμερα μαζί σας)
Έχω αποσυνδέσει το φίς της λάμπας για να μην καταστραφεί τελείως το κάτοπτρο και το συνδέω μόνο όταν οδηγώ τη νύχτα.
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι σε άλλες δύο μοτοσυκλέτες ίδιες με την δική μου που έτυχε να βρίσκονται το συνεργείο εκείνη τη μέρα παρατήρησα οτι είχαν κάποια μαύρα σημάδια στο κάτοπτρο σαν να αρχίζουν δηλαδή να παθαίνουν το ίδιο πρόβλημα. Όταν ενημέρωσα και γι' αυτό τον μηχανικό μου είπε οτι δεν ήξερε μήπως και αυτοί έιχαν αλλάξει λάμπες όπως κι εγώ.
Θεωρώ οτι πέραν την λειτουργικής υπάρχει και θέμα ασφάλειας για το πρόβλημα που έχει η μοτοσυκλέτα μου καθώς δεν αποκλείω την ανάφλεξη του πλαστικού κατόπτρου μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας του προβολέα.
Παρακαλώ για την απάντησή σας."

Τις φωτογραφίες που ακολουθούν δεν μπόρεσα να τους τις στείλω (δεν φαίνεται πολύ καλά στις φωτό αλλά εκτός από το μαύρισμα έχει αρχίσει να κάνει και φούσκες σαν να καίγεται!):
Attached Images
File Type: jpg IMG_0318.jpg (90.9 KB, 246 views)
File Type: jpg IMG_0319.jpg (90.4 KB, 210 views)
Reply With Quote