Θέμα: ΣΕΒΑΣΜΟΣ
View Single Post
  #11  
Παλιό 07-01-2010, 02:32
antoine Ο/Η antoine βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Άλιμος
Μoto: BMW F650GS (Twin)
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή Απάντηση: ΣΕΒΑΣΜΟΣ

Δεν είναι θέμα ρατσισμού, όλοι έχουν πρόσβαση παντού, απλά όχι η συγκεκριμένη αυτή συνήθεια. Είναι κακό να μπλέκουμε αυτές τις δύο έννοιες.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει κοινωνική συνείδηση. Το έχουμε σαν λαός το καφριλίκι μέσα μας, και δεν νοιαζόμαστε για τον άλλον παρά για την πάρτυ μας.

Το μέτρο όπως έχει τεθεί ως τώρα κρίνετε, εκ του αποτελέσματος, αναποτελεσματικό διότι έχει αφήσει παραθυράκια στα οποία πατάνε όλοι, καθώς και τα πρόστιμα δεν είναι τέτοια ώστε να αποτρέψουν τους μαγαζάτορες να κόψουν από τους πελάτες τους αυτή την συνήθεια.

Προσωπικά πιστεύω ότι η καθολική απαγόρευση είναι μονόδρομος και το λέω αυτό γιατί σε συζήτηση που είχα με έναν ιδιοκτήτη καφετέριας, όταν τον ρώτησα για το αν δεν φοβάται (όταν είχε πρωτοισχύσει ο νόμος τον ρώτησα...) μην τον καρφώσει κανείς που αφήνει να καπνίζουν μέσα ενώ το μαγαζί του δεν πληρεί τις προδιαγραφές μου απάντησε ότι δεν τον ενδιαφέρει, "Ας πληρώσω πρόστιμο, το προτιμώ από το να χάσω πελάτες" είπε. Οπότε καθολική απαγόρευση για να κοπεί αυτή η καραμέλα, να μην υπάρχει και η δικαιολογία του θα πάει ο πελάτης στον δίπλα αν εγώ δεν...

Είδωμεν.. πολλές αλλαγές μου φαίνεται θα βιώσουμε φέτος, να δούμε ποιες από αυτές θα έρθουν για να μείνουν...

Last edited by antoine; 07-01-2010 at 02:33.
Reply With Quote