View Single Post
  #28  
Παλιό 16-07-2013, 18:33
N4pSt3R Ο/Η N4pSt3R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Ορεστιάδα N 41.500269,E 26.532206
Μoto: R1200 GS TT Desierto 3
Μηνύματα: 3,259
Προεπιλογή Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;


Απόσπασμα:
Ρε παιδιά διαβάζω ένα σωρό ανακρίβειες και δεν μπορώ να μην μιλήσω....

Μας διαβάζουν μοτοσυκλετιστές που όσοι δεν έχουν κατασκηνώσει σε κάποιο βουνό σίγουρα σκοπεύουν κάποια στιγμή να το κάνουν.

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα...

Στο 99,9999999% των Ελληνικών βουνών δεν πρόκειται να συναντήσετε ΠΟΤΕ αρκούδα.
Πιθανόν να συναντήσετε αρκούδα σε συγκεκριμένη περιοχή στην Οροσειρα της Πίνδου και Ροδόπης.Με λίγα λόγια αρκούδες μπορείς να συναντήσεις μόνο και μόνο αν πας με το ζόρι να τις βρείς.

Επίσης είναι γνωστό ότι η αρκούδα δεν επιτίθεται ποτέ στον άνθρωπο παρα μόνο σε εξαιρετικότατες περιπτώσεις που θεωρήσει ότι κινδυνεύουν τα μικρά της......δηλαδή πρέπει να κάνεις απίστευτες ανοησίες κοντά στα μικρά της για να αισθανθεί κίνδυνο.

Πλήθυναν οι αρκούδες?????????????????/

Μα πως τα λέτε αυτά ρε παιδιά????Οι αρκούδες δυστυχώς τα τελευταία χρόνια μειώθηκαν πάρα πολύ .Πολλοί λένε ότι απέμειναν 150 άτομα, άλλοι λένε για 250 άτομα (αυτός ο αριθμός είναι μάλλον ο πιο σωστός) και ο αρκτούρος μιλάει επίσημα για 400 αρκούδες.

Είπε ο Γιώργος ότι στην πελλοπόννησο μπορεί να μην συναντήσεις αρκούδα αλλά ¨σίγουρα¨ θα συναντήσεις αγριογούρουνο.
Στην χώρα μας υπάρχουν πολλά αγριογούρουνα αλλά οι πιθανότητες να συναντηθείς τυχαία ( ποσο μάλλον να έρθει στην σκηνή σου ) είναι απειροελάχιστες.Για να μπορέσεις να συναντηθείς και να εξαγριώσεις ένα αγριογούρουνο και κατ επέκταση να το κάνεις επικίνδυνο για να σου επιτεθεί πρέπει να μπεις σε παρέα έμπειρων γουρουνάδων (14 τον αριθμό) με εκπαιδευμένα σκυλιά με ακριβό εξοπλισμό και άμα είσαι τυχερός μετά απο καταδίωξη πολλών ωρών ίσως να το συναντήσεις να περνάει αστραπιαία απο κάποιο μονοπάτι προκειμένου να σωθεί.

Εύλογα θα ρωτήσει κανείς...και που τα ξέρεις αυτά ρε μεγάλε???
Τα ξέρω διότι τα τελευταία 32 χρόνια βγάζω ανελλιπώς κυνηγετική άδεια ( το δεύτερο πάθος μου μετά τις μοτοσυκλετες) και έχω κατασκηνώσει στα πιο απίθανα μέρη της χώρας μας .Εχω μείνει σε σκηνή για μέρες σε δύσβατες και ¨δύσκολες¨ περιοχές και ποτέ μου δεν συνάντησα άγριο ζώο ικανό να με βλάψει

Με λίγα λόγια απο προσωπική εμπειρία και απο κουβέντες που έχω κάνει με ανθρώπους που η διαμονή στην ύπαιθρο είναι τρόπος ζωής, για να συναντήσεις τυχαία άγριο ζώο και μάλιστα να σου επιτεθεί απλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.


Εκτός κάποιων μεμονομένων περιστατικών (δυο η τρία αν δεν κάνω λάθος) στα οποία δεν έφταιγε το ζώο αλλά ο άνθρωπος που το ανάγκασε να ¨αμυνθεί¨ δεν υπάρχει κάποιο άλλο.Επειδή όμως όσο ζει μαθαίνει κανείς πολύ θα ήθελα να παραθέσετε κάποια είδηση που αφορά επίθεση αγριογούρουνου σε ανυποψίαστους κατασκηνωτές η επίθεση λύκου κλπ κλπ.






Δεν λέει κανείς ανακρίβειες και σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις που μοιράζεσαι μαζί μας!!!Δεν μπορώ να πω ότι έχω μεγάλη πείρα από σκηνάκια σε βουνό αλλά....Έχει τύχη να περάσει αγριογούρουνο σε ορεινό σημείο στον Έβρο από μπροστά μου σε ασφαλτόδρομο,,.,.,.,.,.5 μέτρα ποιό μπροστά και θα με εμβόλιζε!!!Δεν είναι το θέμα τι θα δεις ακριβώς αλλά να ξέρεις σε κάθε περιοχή τι κινδύνους θα τύχει να συναντήσεις!!Κανείς δεν είναι άτρωτος και κανείς δεν πρέπει να το περνά στο ντούκου!!!

Για το θέμα με τα κιτ κτλ κτλ δεν λέω ότι δεν είναι καλά αλλά το παν είναι η ψυχραιμία που έρχεται με την εμπειρία!!!Μπορεί να κάνεις 1002 σεμινάρια για το τι πρέπει να κάνεις αν σε ή κάποιον άλλον τσιμπήσει φίδι,..,,.Έχει το σθένος και την ψυχική ηρεμία να κάνεις κάτι???Παίζουν πολύ παράγοντες ρόλο...θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί τις περισσότερες φορές που έκανα κάτι στο βουνό ήμουν με κάποιον έμπειρο και αν δεν είχα κάποιον έμπειρο είχα τουλάχιστον κάποιον που ήξερα ότι δεν τα χάνει!!!


Πάντα σε φιλικό επίπεδο και πάλι σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου!!!

ΥΓ:Του χέστη η μάνα δεν έκλαψε ποτέ!!

Last edited by N4pSt3R; 16-07-2013 at 18:35.
Reply With Quote