View Single Post
  #63  
Παλιό 09-02-2011, 08:24
Uriah Heep Ο/Η Uriah Heep βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1,219
Προεπιλογή Απάντηση: "ΙΡΑΝ …λοξοδρομώντας με 4 γαλαζοελικόφρονες"

Μετά την καταστροφή της Περσέπολης ...
.
.
...ας ασχοληθούμε και λίγο με την καταστροφή του δικού μας ταξιδιού.

Σειρά είχε το Shiraz!
Με το που βρίσκουμε, με τη μία, ξενοδοχείο...
.

...πάμε να φάμε,
.
...το φαϊ,

.
...που θα φάμε,

.
...κανένα καλό παραδοσιακό εστιατόριο μήπως ξέρερε?

Ρε παιδιά, δεν περιμένατε μέχρι την 31 Μαϊου να πάτε στο "1ο Φεστιβάλ Μπουγάτσας Σερρών" να ρεφάρετε γαστρονομικά? Η ζωή των απογόνων του Μεγαλέξανδρου είναι αβάσταχτη χωρίς φαϊ!

Όση παπαρολογία και ν΄αναπτύξεις, όσο και να ξεκατινιαστείς για τ΄αξεσουάρ της μπαβαρέζας σου...
.

...η ώρα η άτιμη δεν περνάει με τίποτα!

Αλλά έπρεπε να φτάσουμε λίγο έξω από τον ...Persian Gulf για να πάμε να ξαναφάμε κεμπάπ?

Το ταξίδι είναι, πιθανόν, μια ζωτική αυταπάτη!
Κάνεις 5000χλμ για να φτάσεις στην άκρη της Περσίας και εξακολουθείς να κάνεις, ότι και οι μεταλλαγμένοι καναπεδάνθρωποι, αλλά δηλώνεις και "adventurer" δια παν ενδεχόμενον.

Είναι ελαφρώς ακατανόητο ...με όλο αυτό το πάθος της φυγής του νεοέλληνος για ταξίδια!
Πολύ χαριτωμένα, ορισμένοι το αποκαλούν και "δραπέτευση"...

Συμφωνώ απόλυτα!

Προφανώς προσπαθείς να δραπετεύσεις από τον μικρόκοσμο που αιχμαλώτισες τη ζωή σου. Κι αν το βλέπεις και σαν δραπέτευση...
.

.
...δεν γλυτώνεις με τίποτα! Θα τον κουβαλάς μαζί σου, ακόμη κι αν φτάσεις στο Πακιστάν...
.

.
...τρώγοντας κεμπάπια!

Διότι άμα συνταξίδευα με τον Εξωραϊστικό Σύλλογο Κυθηρίων "Η Μυρτιδιώτισσα"...
.

.
... η βραδιά μου στο Shiraz πιθανόν να είχε περισσότερη αδρεναλίνη!

Πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, το επόμενο πρωί! Ξυπνάω στις 6.30'. πίνω καφέ και φεύγω ρωτώντας για το παζάρι γενικώς. Από τα καλύτερα πρωινά του ταξιδιού!
Άρχισα με μία φρέσκια πίττα από τον μικρό φούρνο μέσα στα σοκάκια του παζαριού...

.
.
...μόνο για πάρτι μου!


Για τους άλλους, θα φρόντιζε αργά το πρωί το luxury hotel μ΄ένα πλούσιο breakfast continental...
Attached Images
File Type: jpg α56.jpg (60.8 KB, 82 views)
Reply With Quote