View Single Post
  #8  
Παλιό 04-04-2011, 18:12
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική αγορά κάμερας

Σήμερα παρέλαβα ένα γκατζετάκι της GoPro που είχα παραγγείλει πριν κάμποσο καιρό. Πρόκειται περί της οθόνης της κάμερας, το LCD BacPac.

Βιαστικός όπως είμαι μόλις το ανοίγω στο κατάστημα που το αγόρασα, το βάζω πάνω στην κάμερα και τσουπ ανάβει και δουλεύει!

Πρώτη απογοήτευση, των υπαλλήλων και εμένα - γιατί κανείς δεν το είχε ξαναδεί - ααα... η θήκη δεν χωράει να κλείσει και να στερεώσεις στη βάση την κάμερα γιατί εξέχει...

Η τεράστια συσκευασία της όμως είχε ένα κουτί ακόμη που δεν το είχαμε ανοίξει και ήταν αρκετά βαρύ. Διαπιστώνω λοιπόν ότι μέσα είναι 4(!) επιπλέον "πλάτες" που επέκτειναν τη θήκη της, για να σφραγίζει αυτή με την οθόνη επί της κάμερας! Μία ανοιχτή για να γράφει καλύτερα τον ήχο και μία που ήταν για να κάνει το σύστημα αδιάβροχο. Οι άλλες δύο πλάτες έκαναν την ίδια δουλειά για τη βάση του καρπού την οποία δεν έχω.

Πέραν του ότι βλέπεις αυτό που τραβάς την στιγμή που το τραβάς κάνει και αναπαραγωγή, βίντεο ή φωτογραφίας.

Όταν τη δούλευα την κάμερα στη μοτοσυκλέτα, αν είχε ησυχία είχε καλώς, άκουγα το μπιπ όταν ξεκίναγε ή όταν σταματούσε και έτσι ήμουν σίγουρος για το αν τραβάω ή όχι. Αν είχε φασαρία έπρεπε να πατήσω δυνατά το κουμπάκι της με το δάκτυλο και συνήθως 1 στις 2 φορές δεν το πετύχαινα, οπότε ή δεν έγραφα τίποτε ή έγραφα αυτά που δεν ήθελα για ώρες! Τώρα τουλάχιστον βλέπω το κόκκινο λαμπάκι που βγάζει η οθόνη στην πλάτη και καταλαβαίνω! Βλέπω επίσης όλες τις πληροφορίες που είχε η μικρή οθόνη μπροστά και χωρίς συντμήσεις! Αυτό σημαίνει ότι χωρίς να χρειάζεται να αποστηθίσω τις καμια 20αριά συντμήσεις της μπορώ να χειριστώ το μενού.

Σε μία δοκιμή που έκανα με τη μπαταρία γεμάτη και την οθόνη ανοιχτή, τράβηξε βίντεο μια ώρα και είκοσι λεπτά συνεχόμενα.

Ευτυχώς που έχουν υπάρξει άλλοι πριν από μένα που φτιάξαν και βιντεάκια για το πως είναι όλα τα παραπάνω και σας στα δείχνω πιο κάτω.
Αυτό που είχε πλάκα ψάχνοντας για τα βίντεο, είναι το πόσα υπάρχουν με θέμα "GoPro suction mount fails" δείχνοντας τη σκηνή βέβαια όπου η βεντούζα ξεκολλάει εν κινήσει αφού δεν την είχαν κολλήσει σε λεία επιφάνεια!!!




και