View Single Post
  #9  
Παλιό 10-12-2013, 09:41
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω ρε φιλε ... Αυτος ο ενδιαμεσος καιρος , να ναι ο δρομος μισο βρεγμενος ειναι σκέτη παγίδα! Γιαννη , εισαι ωραιος που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας και χαιρομαι που κανουμε μετα απο πέσιμο συζητηση μονο για τα σιδερα και ειστε απολυτος υγιεις!

Ποτε ξανα και παντα ορθιος φιλε!

Για τις αλλες προστατευτικες λυσεις τη γνωμη εχεις ; .... Εννοω αυτες που πιανουν μόνο τον κυλινδρο...
Αυτά είναι μια λύση η οποία θα αντέξει, αλλα όχι για πολύ πέσιμο, και επίσης κάθεται πάνω στον κύλινδρο πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να μεταφερθεί δύναμη εκεί , που δεν είναι και το πιο ισχυρό σημείο. Αν παρατηρήσεις τις φωτό, το εσωρτερικό προστατευτικό που έχω, ενώ πιάνει πολύ καλά, δεν χρειάστηκε να κάνει δουλειά καθώς τα κάγκελα απορρόφησαν τα πάντα.
Από την άλλη πχ, αν έπεφτε σε κάτι αιχμηρό, σίγουρα θα χρειαζόταν και αυτό. Γι'αυτό προσωπικά προτείνω και έχω (σχεδόν όλα τα χρόνια) κάγκελα ΚΑΙ το εσωτερικό για να καλύψεις όλες τις καταστάσεις.
Στο enduro του Σεπτεμβρίου που πήγαμε που μου έφυγε η μοτό με 10 χλμ σε μια φουρκέτα ενώ είχαμε φτάσει στο ξενοδοχείο, και δεν είχα τίποτα (δεν ήταν τίποτα ακόμα διαθέσιμο), ράγισε το καπάκι !
Reply With Quote