View Single Post
  #63  
Παλιό 08-04-2010, 12:34
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Ομαδική ασφάλιση Μοτοσυκλέτας (κ όχι μόνον)

ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

Φιλοι συμφορουμιτες, προσφατα εκανα ερευνα αγορας στις ασφαλειες, γιατι ηθελα να ασφαλισω το GS και το αυτοκινητο μου. Θα σας πω την καλυτερη λυση που βρηκα εγω πρωσοπικα. Τα ασφαλισα στο www.anytimeonline.gr το τηλεφωνο τους ειναι 210 9462740. Η ασφαλεια ειναι της interamerican, και εχει 3 θετικα
1) ειναι μεγαλη εταιρια η interamerican (και δεν λεει να ασφαλιζεστε σε μικρες εταιριες γιατι σιγα σιγα κλεινουν ολες οι μικρες, και θα μεινουν μονο οι μεγαλες π.χ. interamerican, εθνικη κ.τ.λ. η πιτα θα μεινει μονο στους μεγαλους που εχουν χρημα για να καλυπτουν τις αποζημειωσεις, και αν εισαστε σε μικρη εταιρια ανα πασα στιγμη μπορει να κλεισει)
2) εχει φθηνο ασφαλιστρο. Πιο φθηνο και απο τις μικρες εταιριες, ειδικα στα αυτοκινητα. Και ο λογος που ειναι φθηνο το ασφαλιστρο ειναι γιατι η interamerican με το site και το τηλεφωνικο κεντρο που εγραψα παραπανω, ουσιαστικα παρακαμτει τους πρακτορες και τους ασφαλιστες και πουλαει τις ασφαλειες χωρις μεσαζοντες. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την προμηθεια του ασφαλιστη να την κερδιζει ο καταναλωτης με την μειωση της τιμης.
3) ειναι τιμια ασφαλεια. δηλαδη δεν εχει καθολου απαλλαγες. Απαλλαγη για οσους δεν ξερουν ειναι οτι σε περιπτωση ζημιας η ασφαλιστικη δεν θα σου δωσει ολοκληρο το ποσο που ειναι να παρεις. Στην ερευνα αγορας που εκανα οι περισσοτερες μικρες ασφαλιστικες ειχαν κρυφες απαλλαγες, ειχαν λιγοτερες καλυψεις, και τα ποσα που διαθεταν για καποιες συγκεκριμενες καλυψεις ηταν πιο μικρα π.χ. για νομικη προστασια.
Και οι ασφαλιστες που εχω πετυχει δεν λενε ποτε ολη την αληθεια, π.χ. δεν λενε αν δεν τους ρωτησεις, οτι εχει την ταδε απαλλαγη, ή τους λες θελω να μου βαλεις τις ιδιες καλυψεις με την προηγουμενη εταιρια που ημουν ασφαλισμενος και σου βαζουν λιγοτερες ή σου μειωνουν το κεφαλαιο καλυψης κατω απο το κανονικο για να σου φανουν πιο φθηνοι, εκμεταλευονται δηλαδη την αγνοια του περισοτερου κοσμου. Για αυτο πρεπει να κοιτατε παντα το συμβολαιο και να ρωτατε τι ειναι το καθε τι.
Αυτα τα εγραψα παιδια γιατι την εχω παθει, και την εχω πατησει χοντρα και σε ασφαλεια ζωης γιατι ο ασφαλιστης δεν μου ειπε ολη την αληθεια σε κατι, αλλα αυτο
ειναι αλλη ιστορια. Δεν λεω οτι ειναι ολοι οι ασφαλιστες ετσι, πιθανος θα υπαρχουν και σωστοι ασφαλιστες. Απλα λεω οτι οσους εχω πετυχει εγω, ο μονος σκοπος τους ειναι πως θα σε πεισουν να κανεις την ασφαλεια με οποιοδηποτε μεσο και χωρις να σου λενε παντα ολη την αληθεια.
Και τελος για να μην παρεξηγηθω, να πω οτι την εταιρια που ασφαλιστικα εγω δεν την εγραψα ουτε για να κανω διαφημηση ουτε για να σας την προτεινω. Εγω εγραψα απλα την εμπειρια μου, και απο εκει και περα εννοειτε οτι ο καθενας περνει την αποφαση του, και βγαζει τα συμπερασματα του. Και αν δω κατι στραβο στην εταιρια που ασφαλιστικα ή ξενερωσω με κατι, παλι θα το γραψω.
Reply With Quote