View Single Post
  #28  
Παλιό 06-08-2012, 10:41
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ζητάς γνώμες προσωπικά δεν μου αρέσει.

Από εκεί και πέρα, επειδή και η Breva είναι αερόψυκτη (έτσι δεν είναι;...), έχεις κάνει και ατόπημα νομίζω. Το χταπόδι στα αερόψυκτα βιδώνει μπροστά στους κυλίνδρους (εννοώ μετωπικά στη μοτό) ΓΙΑ ΝΑ ΨΥΧΕΤΑΙ. Εσύ το εμποδίζεις. Ελπίζω να μην καταστρέψεις κάτι.
οι γνωμες απολυτα δεκτες...και απολυτα σεβαστες...

στο τεχνικο κομματι τωρα...

οι λαιμοι των εξατμισεων (δουλεια τους ειναι να μεταφερουν τα καυτα αερια προς την εξοδο, εξατμιση δλδ) δεν εχουν να κανουν τιποτα με την αεροψυξη που βρισκεται στους κυλινδρους...ισα ισα λογο του οτι δεν εκλυουν θερμοκρασια οι κυλινδροι λειτουργουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες...και αρα ψυχονται και πιο αποτελεσματικα...

Απλα να παραθεσω 2 λογους που χρησιμοποιουνται αυτες οι "γαζες"...παγκοσμιος...

1. ειναι η θερμομονωση ειδικα οταν εχεις να κανεις με αυτοκινητα ριχνουν σημαντικα τις θερμοκρασιες στο μηχανοστασιο (ειδικα οταν υπαρχουν Turbo & Downpipe)
2. βοηθουν τα αερια να διατηρουν υψηλοτερες θερμοκρασιες (οι λαιμοι δεν χρειαζονται ψυξη μιας και το συστημα αυτο βρισκεται αφου εχει ολοκληρωθει η καυση και ειναι απλα μεσο μεταφορα αεριων το οτι ψυχονται λογω θεσης θεωρειτε αναγκαιο κακο ας πουμε...) ετσι αυτα τα αερια μεταφερονται ταχυτερα προς την εξοδο...

στην περιπτωση μου τωρα...
αισθητικα εμενα μου αρεσουν αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
οι θερμοκρασιες στις εως τωρα δοκιμες...εδειξαν οτι ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες...ειδικα μεσα στην κινηση που το καλοκαιρι ηταν ωρες ωρες ψηλοανυποφορες...
η γρηγοροτερη εξοδο των αεριων...δεν μπορω να το διαπηστωσω δυστηχως...ειδικα με το μαμα cross over...!!!

Last edited by asotosios; 06-08-2012 at 11:10.
Reply With Quote