View Single Post
  #30  
Παλιό 06-08-2012, 11:35
asotosios Ο/Η asotosios βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Μεταμόρφωση
Μoto: MOTO GUZZI BREVA 1100 ABS 2007
Μηνύματα: 3,009
Προεπιλογή Απάντηση: Επενδυση εξατμισης

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
Rat Bike I like...πιστευω οτι στα Guzzi ταιριαζει απολυτα...αλλα κολοκυθοπιτα...

Όσο αφορά το τεχνικό.
Δεν θα το παίξω ειδικός γιατί δεν είμαι.
Τον... εαυτό τους ψύχουν.

Δεν ειπα οτι ειπες το αντιθετο...
απλα σκεψου οτι η θερμοκρασια που εκλυουν οι λαιμοι...οντας πολυ ζεστοι...περναει ολη μεσω του κυλινδρου που βρισκεται ακριβως απο πισω...κατι το οποιο αναιβαζει και την θερμοκρασια του ιδιου του κυλινδρου...αρα και οι αναγκες ψυξης ειναι κατα πολυ μεγαλυτερες...

μοιαζει λιγο με την κατασταση που επικρατει εντος μηχανοστασιου...αν και το μηχανοστασιο ειναι σχετικα απομονομενο απο τον αερα...σχετικα οχι απολυτα...

Δεν ξέρω μάλιστα αν επιρρεάζονται οι αισθητήρες που είναι πιο κάτω -πχ. στο GS, δεν ξέρω στο Breva- αν διαβάζει κάποια θερμοκρασία που δεν ανταποκρίνεται σε αυτή που θα έπρεπε να περιμένουν (με ανάλογη επιρροή μετά στη ρύθμιση του μίγματος).
Βέβαια λόγω... επαφής θερμότερη εξαγωγή δεν βοηθάει ούτε την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου τελικά. Αν ο αέρας ψύχει την "ρίζα" της εξαγωγής, ουσιαστικά βοηθάει και την ψύξη του ίδιου του κυλίνδρου.

ο μονος αισθητηρας που εχει η Breva ειναι στο διχαλο και εχει να κανει με τον καταλυτη...τεχνολογια αιχμης λεμε...
Το #2 έχει μια βάση. Από την άλλη είναι το θέμα των αισθητήρων που σου είπα πιο πάνω.


Εννοείται ότι στα πόδια σου με την ιστορία αυτή θα νιώσεις καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι οι λαιμοί είναι ψυχρότεροι. Το αντίθετο.

Φυσικα δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια που εχουν οι λαιμοι αλλα με ποση απο αυτη την θερμοκρασια μεταφερεται στο εξωτερικο περιβαλλον και αρα στα ποδαρακια μου...ακριβως αυτος ο λογος ειναι που κανει τα ζεστα αερια να μεταφερονται προς την εξοδο ταχυτερα...

Αλήθεια μια ερώτηση. Σε περίπτωση που θες αφαίρεση. Πόσο εύκολη είναι; (εννοείται χωρίς "θύματα")
εχοντας τυλιξει αρκετα Downpipe και χταποδια (κουτιων), ειτε δικα μου ειτε φιλων...και επανατυλιξη μιας και οι γαζες ειναι περιορισμενης σχετικα ζωης...

αναλογα χρησης και εξαρτηματος (το Dowpipe θα εχει ισως και 10 φορες μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο τους λαιμους λογω παρεμβολης τουρμπινας) μπορω να σου πω οτι η αφαιρεση ειναι ευκολοτατη...

πολλες φορες δεν χρειαζεται καν αποσυναρμολογηση του εξαρτηματος (αν δεν επανατυληξεις) μιας και απλα λυνεις κολλαρα και ξετυλιγεις σαν ρολο χαρτιου ενα πραγμα...!!!
Reply With Quote