View Single Post
  #9  
Παλιό 14-11-2013, 17:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Kαταλήψεις σχολείων-πανεπιστημιων βανδαλισμοι.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θυμάμαι στα χρόνια μου να κάναμε καταλήψεις.....και δεν είμαι Μαθουσάλας. Καμιά αποχή αραιά και που επειδή βαριόμασταν κάποιον συγκεκριμένο καθηγητή.Και τότε υπήρχε το άσυλο αλλά δεν το γνώριζα τουλάιχιστον εγώ.

Ηταν τότε όλα ιδανικά και τώρα όχι;

Και θα έλεγα ότι την εποχή που πήγαινα Γυμνάσιο και Λύκειο ήμασταν πολιτικοποιημένοι με συχνές αντεγκλήσεις ακόμη και σε ώρα μαθήματος. Δε σκεφτήκαμε όμως ποτέ να κάνουμε κατάληψη για οποιονδήποτε λόγο.

Λόγω επαγγέλματος έρχομαι σε επαφή με παιδιά της ηλικίας αυτής και πάντα ρωτάω....συνήθως δεν ξέρουν καν γιατί γίνεται κατάληψη!

Θεωρώ ότι είναι πάντα υποκεινούμενες, τραμπούκοι που μπορεί να είναι και μαθητές κάνουν τις καταστροφές και παρασύρουν και κάποιους μωρόπιστους σε "ιδανικά".

Ας καλούν τους γονείς, όλους ανεξαιρέτους να πληρώνουν όλες τις ζημιές και θα δούμε αν θα γίνονται τέτοιες καταστροφές. Οσο για τους "εξωσχολικούς" συνήθως είναι γνωστοί....

Τωρα εγω ειμαι μαθουσαλας??? Δεν ξερω πειτε μου εσεις.....
Εγω ετρωγα ξυλο με τον χαρακα στο δημοτικο και σφαλιαρες...πραγματικες σφαλιαρες...στο γυμνασιο!!!!! Χωρια το τραβηγμα της φαβοριτας και χωρια τις αποβολες....... για μακρυ μαλλι!!!

Και να εχεις το πατερα σου (ο δικος μου τουλαχιστον) που με εξορκιζε να μην ασχοληθω με την πολιτικη και τα πολιτκα ενοσω ειμουν μαθητης. ''αν σε πλησιασουν'' μου ελεγε ''να τους πεις να πανε στον διαολο και να φυγεις χωρις να γυρισεις να τους κοιταξει''....σοφα λογια!!! Κι αν ηταν πολιτικοποιημενος ο ιδιος...μεχρι το μεδουλι του κοκακλου του!!!!

Εκανα και αρχαια μαζι με λατινικα επι 6 χρονια.......
εδινα εξετασεις προαγωγικες στην Ε' κι ΣΤ' δημοτικου και εισαγωγικες στο Γυμνασιο........και προαγωγικες σε καθε ταξη του γυμνασιου μεχρι την ΣΤ'.

Τα καλυτερα μου χρονια μα τον Δια......

Σημερα αν τολμησει καθηγητης να στραβοκοιταξει μαθητη εχει μηνυση για υπονοουμενη ηθικη παρενοχληση, αν του τραβηξει καμια αναποδη δε παει δικαστηριο.......

Αν και ειμαι εναντια στο ξυλο θεωρω οτι εκεινη την εποχη βγαινανε καλοι ανθρωποι αλλα και καλοι επιστημονες......πιστευω και συγχωρεστε με καλυτεροι απο σημερα. Υψηλα ιδανικα, ηθος, το χρημα δεν ητο πρωταρχικος σκοπος ζωης κ.λ.π.

Η εκκαθαριση γινοταν στο δημοτικο και μετα σε καθε ταξη του γυμνασιου, οι δε εισαγωγικες στα ΑΕΙ ηταν πολυ δυσκολες και μονον για αριστα διαβασμενους.......
Οσοι δεν προοδευαν απο το δημοτικο κιολας γινοντουσαν τεχνιτες......
...τα χρονια περασαν η παιδεια εκμοντερνιστηκε με τις εξετασεις να καταργουνται σε ολα τα επιπεδα του δημοτικου και Γυμνασιο /Λυκειο (επεστρεψαν νομιζω στο Γυμνασιο προσφατα) και ολοι γινανε ''επιστημονες'', αποτελεσμα? Ο αλβανος υδραυλικος, οικοδομος κ.λ.π., κ.λ.π........και φυσικα τα ''παιδια'' που καταλαμβανουν σχολεια κατω απο πολιτικη καλυψη.....
και ο γονεις? που ειναι οι γονεις? μα, βαθεια πολιτικοποιημενοι και αυτοι, αρα ο κανακαρης ''καλα κανει''!!

....ε, ρε βρεγμενη σανιδα.....

Last edited by GeorgeP; 14-11-2013 at 17:29.
Reply With Quote