View Single Post
  #15  
Παλιό 10-06-2009, 10:14
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Eurotrip 2 φιλαράκια!

15 μερούλες και σήμερα μείνανε!!!

το "άγχος" για το άγνωστο και για το αν είμαστε έτοιμοι όλο κ πιο πολύ μεγαλώνει.....ελπίζω όταν με το καλό επιβιβαστούμε στο πλοίο να μας φύγει!!!!

Είπαμε να κλείσουμε μόνο ξεναδοχείο στη βενετία όπου ξέρουμε ότι σίγουρα θα μας βγάλει το πρόγραμμα μιας και θα είναι η πρώτη μέρα άφιξης χαχαχαχαχα.....απο εκεί φεύγουμε για ιννσμπουργκ....όπου θα μείνουμε στα π΄ριξ ...έχουμε υπόψιν μας ένα καλό ξεναδοχείο που όσο περνάνε οι μέρες όλο κ πιο πολύ πεφτουν οι τιμές του απο τα δωμάτια που δεν είναι κλεισμένα.....και φύγαμε γενεύη-ζυρίχη...όπου θα μείνουμε κ εκεί σε κάνα zimmer στο δρόμο......μετά προορισμός είναι η λυών...διαμονή και εκεί...και φύγαμε για μασσαλία(όπου δυσυχώς για 2 μέρες δεν μας βγάζει το πρόγραμμα να παρακολουθήσουμε τη συναυλία των depeche mode μιας και μας έμεινε απωθημένο με αυτα που γίνανε στο terra vibe.....δυστυχώς τα είσητήρια δεν αλλάζουν λόγω του ότι τα αγοράσαμε με προσφορά...οπότε πάει αυτό....) διαμονή μασσαλία και βούρ για μονακό-νίκεα όπου θα μείνουμε κ εκει κάπου....κ μετά φλωρεντία .....και εκεί θα κλείσουμε δωμάτιο απο τώρα μιας και θα είναι 1και μισή μέρα πριν γυρίσουμε....οπότε δεν το ρισκάρουμε.....γτ έχουμε ακούσει ότι είναι κ πανακριβα!!!!

Το σκεπτικό μας είναι να δούμε μεγάλες πόλεις τα 3-4 πιο σημαντικά τους μνημεία και να γνωρίσουμε τη κουζίνα τους και τη "νυχτερινή ζωή" τους αν έχουν και να δούμε τη κουλτούρα τους...οι διαδρομές είναι όλες απο επαρχιακό δίκτυο πολύ λίγο θα κινηθούμε εθνική οδό.....

Το σκεπτικό ήταν επαρχιακές διαδρομές---μεγάλες πόλεις---τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα στεφτεί απο επιτυχία θα δείξει.....

Αν τα πράγματα χιλιομετρικά είναι όπως τα έχουμε υπολογίσει οι αποστάσεις μεταξύ αυτών των πόλεων είναι 180-250 χιλιόμετρα...δηλαδή δίπλα...βέβαια 200χμ έξω είναι 5+ώρες με στάσεις για φότο για καφέ για ξεκούραση κτλ κτλ

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δυστυχώς δεν έχουμε gps.....όχι τόσο για τις αποστάσεις μεταξύ των πόλεων αλλα για τις διαδρομές μέσα στη πόλη....όπως και να το κάνουμε αλλιώς να πάτάς μια όδο με ένα μνημείο σε μια πόλη και άλλο να ανοίγεις ένα χάρτη και να ψάχνεσαι.....

Βέβαια θα μου πείς πριν 15 χρόνια πως ταξιδεύανε όλοι αυτοί...αλλά αφού υπάρχει η τεχνολογία.....δυστυχώς ο κολλητός δεν είναι διατεθημένος να αγοράσουμε μισό μισό ένα καλό gps που θα μας εξυπηρετούσε για το ταξίδι λόγω πιεσμένων οικονομικών....όπως και μια ασύρματη ενδοσυννενόηση......και δεν το κρύβω ότι έχω προβληματιστεί αρκετά και έχω ανχωθεί για αυτό το λόγο....Αρκέι να σας πώ ότι τον Ιανουάριο που ήμουνα Πράγα και μετά πήγαμε βερολίνο με αυτοκίνητο ....χαθήκαμε 3 φορες στη autobahn ..με χάρτη ανοιχτο μέσα στο αμάξι πόσο μάλλον τώρα με μοτοσυκλέτες!!!Η γνώμη σας πάνω σε αυτό???

Απο εκεί κ πέρα η υπολογιζόμενη χιλιομετρική απόσταση είναι 2300χιλιόμετρα...+ τα έξτρα μάλλον πάει στο 3000ρο!!!

Απο λεφτα...έχουμε υπολογίσει όλα μαζί 1500 ευρώ το άτομο.....για ημερομηνίες 25/6-9/7 που θα ήμαστε με το καλό πίσω.......χωρίς να υπολογίσουμε τα service που θακάνουμε κ οι δυό μας πριν ξεκινήσουμε και μάλον κανά λαδάκι όταν γυρίσουμε!!!!!

Έχουμε την ευκαρία να κάνουμε διπλή διανυκτέρευση σε 3 μεγάλες πόλεις και απο μονοήμερες διανυκτερεύσεις στις 5 άλλες......

Προσανατολιζόμαστε στη φλωρεντία για δίπλη διανυκτέρευση σίγουρα γτ έχει πολλά να δείς.......η βενετία απορίπτετε για δεν θέλω να τον κάνω βαρκάδα με ρομάντζα και να του ζητήσω να με παντρευτεί......η άλλη μάλλον διπλή θα είναι λυών...που έχουμε ακούσει τα καλύτερα και η άλλη νίκεα-μονακό στα πέριξ γιανα κάνουμε και τα μπανάκια μας!!!


Θα είναι το πρώτο μας ταξίδι η κατάσταση είναι πολύ στο φλού όπως βλέπεται αλλά αυτό δεν μας χαλάει καθόλου.....!!!!Το gps και η ενδοσυννενόηση με ανησυχεί πιο πολύ!
Reply With Quote