View Single Post
  #1  
Παλιό 18-04-2011, 20:35
NLS Ο/Η NLS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μoto: BMW R1200GS (από τους βλάκες που την είχαν πάρει καινούρια)
Μηνύματα: 4,915
Προεπιλογή Είδα μια τούμπα ακριβώς μπροστά μου...

Δυστυχώς χτύπησε το μικρόβιο της βλακείας.
Ευτυχώς όχι ο "ασθενής".
Για τους δυο αυτούς λόγους (και τους δυο μαζί), έχει και το post μου το ύφος που έχει και όχι κάποιο "συμπαθέστερο" "συγκαταβατικό" (που αρέσει στους άλλους να διαβάζουν... γιατί είμαστε καλοί άνθρωποι κ.α. γλυκανάλατα).

Σήμερα κατέβαινα το ποτάμι σχετικά γρήγορα (ως συνήθως - αλλά πάντα προσεκτικά χωρίς ταρζανιές) και κάποια στιγμή παίρνει το μάτι μου μια "ανάλογη" μοτό (varadero ήταν μη σας ταλαιπωρώ) η οποία βγήκε από κάποιο από τους δρόμους που μπαίνουν στο ποτάμι. Η εν λόγω μηχανή με το που διαπίστωσε ότι περνάει αριστερά της μια 1200GS, είχαμε την πρώτη έκφραση του μικροβίου βλακείας (κάτι τους πιάνει τους varadero και τους TDM όταν βλέπουν 1200GS), επιτάχυνε ώστε να μπει μπροστά μου, πράγμα που έγινε μια και δεν είχα καμία όρεξη να αποδείξω κάτι (ειδικά όταν είναι αυταπόδεικτο εδώ που τα λέμε). Βοήθησε και ότι κάτι είχε γίνει το πρωί με το γιο μου και είχα ψυχολογία του να πάω σπίτι να τον αγκαλιάσω παρά ότι άλλο (άσχετο: όλοι οι μπαμπάδες ΑΥΤΟ πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όταν οδηγούμε).

Τέσπα. Δεν πρόλαβε να κάνει 50 μέτρα αφού είχε μπει μπροστά μου και ένας άλλος άρρωστος από το ίδιο μικρόβιο, αλλά με την παραλλαγή "κούτι ζαβλακωμένο", αποφάσισε ότι τον βόλευε να μπει ξαφνικά αριστερά... και φυσικά το έκανε, προφανώς χωρίς να ενδιαφέρεται για μικρολεπτομέρειες του τύπου "καθρέφτης".

Η GS φυσικά έδειξε ότι έχει απείρως (αλλά απείρως) καλύτερα φρένα από τη βάρκα, βοήθησε βέβαια και ότι η δική μου προσοχή ήταν στο δρόμο, όχι ότι "χαχα είναι μια GS από πίσω μου" και έτσι είδα μπροστά μου σε slow motion σχεδόν (έτσι κάνει ο εγκέφαλος όταν κάτι γρήγορο συμβαίνει όπως θα έχετε ζήσει και άλλοι) τον άλλο αναβάτη να πηγαίνει φρενάροντας αλλά με άριστη έκφραση της Νευτώνειας Φυσικής πάνω στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου.

Δεν πρόλαβε να σταματήσει όπως καταλάβατε και η varadero έκανε μια θεαματική για τα κιλά της endo πάνω στον προφυλακτήρα του κάρου, ο αναβάτης πετάχτηκε ελαφρώς στον αέρα και έσκασε κάτω. Εγώ ήδη με νορμάλ ταχύτητα, έκανα σινιάλο στους πίσω μου να κόψουν και σταμάτησα δίπλα στο συμβάν (το έχω ξανακάνει - όντας ακριβώς από πίσω εννοώ- και σε επίδοξο σουζαδόρο που μάζεψε ένα πεζοδρόμιο).

Ο αναβάτης πετάχτηκε αμέσως όρθιος το οποίο "σχόλασε" την όποια ένταση λόγω του σκηνικού είχα ("ωχ τι θα δω τώρα")... Ήταν εμφανώς καλά. Ήταν επίσης εμφανώς ηλίθιος: Δεν φόραγε κράνος σε έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και μάλιστα ενόσω (χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι) είχε και όρεξη... κόντρας. Κοίταγε με ένταση τον οδηγό... Ο οδηγός βγήκε, νεαρός σοκαρισμένος (σοκαρισμένος για τη χαζομάρα του;...) ψέλλιζε κάτι για αυτό που έκανε, αλλά αμέσως μετά επικεντρώθηκε ευτυχώς στο αν είναι ο άλλος καλά και να πάνε στην άκρη για τα περαιτέρω κλπ. Άρα πήραν το δρόμο τους τα πράγματα.

Εκεί έφυγα. Δεν είχα όρεξη να συζητήσω μαζί τους το συμβάν (θα έβριζα και τους δυο - και όχι δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι πάνσοφος και πάνσωστος) και φυσικά δεν θα ήμουν "χρήσιμος" μάρτυρας για κανένα από τους δυο.

Ελπίζω η τύχη να βοήθησε να καταλάβουν ο ένας να κοιτάει αυτό το γυάλινο πράγμα αριστερά του που καμιά φορά τον τυφλώνει από τον ήλιο (είναι στραμμένο λάθος αφού δεν το κοιτάει) και τον άλλο να φοράει κράνος ακόμα και όταν πάει για κατούρημα. Ειδικά σε αυτόν, Ο Θεός του έδωσε μια ευκαιρία ακόμα.

Το κακό ξέρετε ποιο είναι; Δεν νομίζω ότι θα μάθουν. Ειδικά ο αναβάτης... Ας κάνω λάθος.

Last edited by NLS; 18-04-2011 at 20:39.
Reply With Quote