View Single Post
  #52  
Παλιό 26-09-2012, 08:58
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.




BTW, Καλωσορίζω στην ομάδα το καινούργιο μέλος, άρτι νεοφώτιστο στην εκδρομή του Σμοκόβου, που σε κάποια στιγμή είπε:

Βρε δεν πάνε να ####θoύν, δεν τους πληρώνω άλλο.

Last edited by ckk; 26-09-2012 at 09:00.
Reply With Quote