View Single Post
  #54  
Παλιό 26-09-2012, 13:58
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: ΔΙΟΔΙΑ ΑΦΙΔΝΩΝ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ξαναέγραφα για να μην επαναληφθώ.

Αυτά που λέει ο Θόδωρος περί χρηματοδότησης και απόδοσης και κόστος λειτουργίας και όλα τα υπόλοιπα, είναι σωστά. Θα πρέπει να υπάρχουν σε ένα έργο.

Βέβαια και αυτά που λέει ο Γιώργος είναι σωστά, χωρίς να τα αιτιολογεί.

Χωρίς να ξέρω τί άλλο έχει στο μυαλό του ο Γιώργος, είμαι σύμφωνος με τα γραφόμενά του, διότι ειδικότερα στο θέμα της Αττικής Οδού, υπάρχει σύμβαση που έχει λήξει λόγω του ότι το ROI τού έργου (η απόδοσή του δηλαδή), έχει υπερκαλυφθεί. Έχει αποδώσει δηλαδή το έργο τα συμβατικά χρήματα στον Μπόμπολα. Και η κατασκευάστρια εταιρεία, θα έπρεπε να έχει προχωρήσει σε παραχώρηση του έργου στο Δημόσιο.

Η σύμβαση ανανεώθηκε. Η ανανέωση ή η επέκταση (πριν την λήξη) μιας σύμβασης είναι μια γνωστή διεθνώς πρακτική.
Εάν η ψήφος δείξει πραγματική <<αλλαγή>> πολιτικής και το οικονομικό σύστημα της χώρας αλλάξει …βλέπουμε, αλλά με ευχολόγια και ΘΑ δεν γίνεται τίποτα στο ΤΩΡΑ.

Οι πολιτικοί μας άρχοντες όμως λόγω του ότι πάντα τα έπαιρναν και θα τα παίρνουν από τους νταβατζήδες Μπόμπολες κλπ, δεν κάνουν καμία μνεία περί αυτού, για ίδιον όφελος. Με δικό μου κόστος.

Επίσης για τον ίδιο λόγο, οι πολιτικοί μας άρχοντες, έχουν παραλάβει κατά το παρελθόν πλειστάκις έργα οδοποιίας, που... φεύγουν από την θέση τους. Άφησαν π.χ. τον αυτοκινητόδρομο στο ύψος της Μαλακάσας σε χ ύψος, τον βρήκαν 12 μέτρα πιό κάτω.

Το έργο ξαναφτιάχνεται από την αρχή, με δημόσιο κόστος. Δηλαδή δικό μου και δικό σας.

Άρα τα έργα αυτά τα έχω πληρώσει και συνεχίζω να τα πληρώνω ΑΚΟΜΗ.

Για αυτό και δεν πληρώνω διόδια.

Δεν δικαιολογώ την πράξη μου, την αιτιολογώ.

Δεν αιτιολογείς … σε έπιασε η παρελθοντολαγνεία! Το δίκιο σε αυτά, που εξάλλου είναι γνωστά σε όλους , δεν αιτιολογεί ούτε δικαιολογεί.
Είπαμε, εάν γίνεται να διερευνηθούν οι υποθέσεις διαφθοράς και κατάχρησης δημοσίου χρήματος κατά την κατασκευή είναι σαφώς καλό αλλά άσχετο με την λειτουργία.



...
Το ότι η κατασκευή των έργων (γενικώς) υπερκοστολογήθηκε είναι άσχετο με την λειτουργία (επανάληψη μήτηρ μαθήσεως!!!).
Π.χ. τα ολυμπιακά έργα, η υπερκοστολόγηση της κατασκευής δεν τα διατήρησε και ως γνωστόν έχουν γίνει << μπάζα>>.

Ας δούμε όμως δυο παραδείγματα …
1)

Γιατρός: <<κάηκε η λάμπα στο χειρουργείο, φώναξε τον ηλεκτρολόγο να την αλλάξει>>.
Απάντηση αερολόγου: <<Ρε, ξέρεις ποσά φάγανε τα λαμόγια που έκτισαν το νοσοκομείο… για 200 χρόνια λάμπες έχουμε πληρώσει… τώρα κάνε χειρουργείο στα σκοτάδια!!!>>
2)

Παιδί : <<μπαμπά τελείωσε το γάλα>>.
Πατέρας αερολόγος : << Ρε, ξέρεις τι πλήρωσα στον μαιευτήρα και στην κλινική για να γεννηθείς … άσε τι μου κόστισε η μάνα σου μέχρι να την γκαστρώσω!!! Για 10 γενεές γάλατα έχω πληρώσει, τώρα ψόφα !!! >>>


Οπαδοί της αερολογίας υπάρχουν βέβαια και σαφώς ουδεμία εντύπωση μου προκαλείται.
Αν μάλιστα σκεφτώ τους οπαδούς των μετοχών της ανατολής , των 1400 ευρώ βασικού μισθού της αριστερής ιδεό -αερολογίας και τόσων άλλων … αυτά είναι πταίσματα.
Reply With Quote