View Single Post
  #171  
Παλιό 29-10-2013, 00:38
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Η Νέα BMW R 1200 GS LC 2013 στην πραγματικότητα..

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pavoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Forester ξέρω ότι ακούγεται παράξενο όμως η μοτοσυκλέτα που έχω τώρα, bmw r850r 2001 αν και παλαιάς τεχνολογίας και μικρού σχετικά κυβισμού, μου παρέχει αίσθηση και εκμετάλλευση δύναμης σε πολύ καλύτερο επίπεδο από ότι ο 1200 κινητήρας του GS του 2005. Κρατάω όμως επιφύλαξη για αυτή τη μοτοσυκλέτα γιατί ενώ τα πρώτα μοντέλα κατά γενική ομολογία δεν ήταν καλοφτιαγμένα, μετά βελτιώθηκαν. Η απαίτηση γενικά είναι η μοτοσυκλέτα να λειτουργεί ο#### και χωρίς συνεχείς αλλαγές ταχυτήτων σε ανηφορικά εσάκια και να σου δίνει ένα γλυκό γέμισμα από χαμηλά όπως αρμόζει σε 1200cc κινητήρα οποιασδήποτε διάταξης. Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει παράπονο σε αυτό το κομμάτι από τους ιδιοκτήτες των νέων 1200.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ''παλιο'' 1200 εχει τον πιο ροπατο κινητηρα σε on off, παντα παει με μια ταχυτητα ''πανω'' απο τον ανταγωνισμο (KTM VSTROM VARADERO κλπ) κι αυτο λογο boxer! Το καινουργιο ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο αλλα μου κανει εντυπωση πως εχεις αυτη την γνωμη για το παλιο, εχεις κατσει σε μηχανακια αλλης μαρκας ιδιας κατηγοριας??


Eγώ με μοντέλο 2010 (διπλοέκκεντρο..) δεν έχω παράπονο. Είναι σαφώς πιο δυνατό το μηχανάκι μου και πιο ροπάτο από του 2005 που έχω κάνει βόλτα. Το νέο υδρόψυκτο, δεν το έχω οδηγήσει. Μάλλον συμφωνώ με το Γιάννη (jmar)
Reply With Quote