View Single Post
  #19  
Παλιό 06-11-2009, 22:50
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra Εμφάνιση μηνυμάτων
έχοντας ξαναδιαβάσει προσεχτικότερα, το παίρνω πίσω, νόμισα λάθος

ωραία παρουσίαση και του συγχρονισμού και των δύο εργαλείων-μηχανημάτων

κάτι τελευταίο: καλό είναι να γίνεται η διαδικασία σε ανοιχτό χώρο ή σε καλά εξαεριζόμενο μέρος, γιατί τα καυσαέρια μόνο αθώα δεν μπορούν να χαρακτηρισθούν

ερώτηση 1: κάποιοι τσεκάρουν τον συγχρονισμό με την βοηθεια συνεπιβάτη σε πραγματικές συνθήκες, δηλαδή διαρκώς συνδεδεμένο, σε απόμερη βόλτα, για εγκυροτερα αποτελέσματα. ποιά η γνώμη σας;

ερώτηση 2: μετά τον συγχρονισμό στις 3500-4500rpm, όταν όλα είναι κομπλέ, βρίσκετε σε όλη την μπάντα των στροφών τους κυλίνδρους να είναι σε ισορροπία ή μόνο στο ενεργό διάστημα 3500-4500, που οι περισσότεροι οδηγούν κατά μέσο όρο;

Κωστα, για την 2η ερωτηση, εχω παρατηρησει μετα την ρυθμιση, οτι στο ρελαντι ειναι πιο "αρμονικη" πλεον η λειτουργια της μηχανης, και μεχρι τις 3.700 εως 4.000 στροφες (εκει κανω εγω τις αλλαγες ταχυτητων), εχει πιο στρωτη λειτουργια. Για το φασμα πανω απο τις 4.000 στροφες δεν μπορω να σου πω κατι, γιατι, ουτε πριν την ρυθμιση, ουτε τωρα δεν την οδηγω πανω απο αυτες τις στροφες.
Τωρα για την 1η ερωτηση, η γνωμη μου ειναι, οτι ειναι χωρις ουσια αυτη η "κινηση". Αυτο το λεω γιατι:
Στην ουσια αυτο που επιτυγχανουμε με την ρυθμιση αυτη ειναι, να ειναι οι πεταλουδες στην ιδια γωνια η μια με την αλλη, στο ανοιγμα του γκαζιου ή στο τραβηγμα της ντιζας αν θες. Αυτη η ρυθμιση μολις γινει, αυτοματος ισχυει για ολη τη διαδρομη ανοιγματος του γκαζιου.
Στην παραπανω περιπτωση που αναφερεις οτι κανουν καποιοι, το μονο που αλλαζει ειναι το "φορτιο" της μηχανης. Δηλαδη περισσοτερο βαρος, περοσσοτερο ανοιγμα του γκαζιου, και κατα συνεπεια μεγαλυτερη "γωνια" στις πεταλουδες. Απο την στιγμη ομως που ειναι ρυθμισμενες και εχουν δηλαδη την ιδια γωνια σε ολο το φασμα ανοιγματος του γκαζιου, οι πεταλουδες, ειτε χωρις φορτιο, ειτε με φορτιο, θα κινουνται μαζι και παραλληλα.
Reply With Quote