View Single Post
  #9  
Παλιό 05-11-2012, 15:38
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Τι λέει ο Ιαβέρης για την ασφαλή οδήγηση...

Αυτο που θα σώσει την κατάσταση, είναι η τεχνολογια!
Πρωτον: Να εξοπλισουν τα αυτοκίνητα με τέτοιο συστημα (απλο είναι να φτιαχτεί και να τοποθετηθεί), έτσι ώστε να μην υπάρχει μόνο ηχητική ειδοποίηση στον οδηγό, για το αν κάποιος επιβάτης δεν φορα ζώνη, αλλα να ΜΗΝ εκκινει ο κινητήρας. Αυτο όμως να ελέγχει και άλλη μια παράμετρο. Το μήκος της ζώνης να είναι τραβηγμένο και μόνο τραβηγμένο, σε τέτοιο υπολογισμενο μήκος, έτσι ώστε να αποφεύγονται οι "καγκουριες" τύπου, αγοράζω δυο τρεις αγκραφες απο το Μοναστηράκι και καθαρισα με το ηχητικό της ζώνης !!!
Δεύτερον; Όσο αφορά τις μηχανές, τουλαχιστον κάποιο παρόμοιο συστημα, που να "ελέγχει" αν ο "καγκουρας" οδηγός φορα ή δεν φορα κράνος. (τουλάχιστον για τον οδηγο για αρχη)!

Μόνο όταν δεν εκκινουν οι κινητήρες μας, καταλαβαίνουμε εμείς τα ζώα!!!
Συγνώμη για το "ζώα", αν και εγω φοραω πάντα κράνος και ζώνη, συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου μέσα στα "ζώα", γιατί πολλές φορές στο αμάξι, ξεκινω χωρίς να ενδιαφερομαι αν φορα ο συνοδηγός! Προσπαθω αυτο το σκέλος όμως να το βελτίωσω, αν και πολλές φορές συναντω έντονες αντιδράσεις απο τον εκάστοτε συνοδηγό. Αν ΔΕΝ εκκινουσε όμως ο κινητήρας, θα είχα μια δικαιολογία πρώτης τάξεως, απο το να καθησω να "τσακωθω" με τον συνοδηγό!!!
Ολα είμαι θέμα παιδείας και προσπάθειας να γίνουμε καλυτεροι. Αν δεν υπάρχουν αυτα τα στοιχεια, τι ψάχνουμε να βρούμε....
Reply With Quote