View Single Post
  #66  
Παλιό 04-09-2011, 22:58
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Από R1150GS σε F800GS.... (οι πρώτες εντυπώσεις...)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Markas Εμφάνιση μηνυμάτων
προς όλους: Δοκιμάστε να κάνετε καμιά 10ρια χιλιόμετρα με ποδήλατο ακόμα και σε κατηφόρα (μη ζοριστείτε σωματικά αν δε τόχετε ) και μετά καθίστε για 100 χιλιόμετρα στη σέλα του 800. Θα εκτιμήσετε πολύ διαφορετικά την ποιότητα και την ανάπαυση που σας προσφέρει...
Ταδε έφη Takis04 και συμφωνώ και εγώ...
Εσύ (το'παμε και αλλού) είσαι σιδερόκ*λος! Κι ο Τάκαρος το ίδιο

Για τους νορμάλ ανθρώπους η σέλα του 800 ΔΕΝ είναι για μεγάλο ταξίδι, μετά από 1 ώρα μέσο όρο πιάνεσαι και θες στάση (εγώ σηκώνομαι όρθιος) για ξεμούδιασμα. Και έχω 19000+ χλμ πάνω στη μηχανή. Και μου το κάνει είτε πηγαίνω Εγνατία είτε στην Autobahn της Κρήτης. 1 ώρα με το ρολόι. 1 φορά επιστρέφοντας από Θεσσαλονίκη στα Γιάννενα είχα βάλει ένα μαξιλαράκι παραλίας που είχα φουσκώσει λίγο αλλά κούναγα δεξιά - αριστερά και το'βγαλα. Δεν είναι τυχαίο που τύποι σαν τον Chitown που ταξιδεύουν πολύ φοράνε το airhawk.



Την Comfort την έχω δοκιμάσει 2 φορές για καμιά 30αριά χιλιόμετρα και είναι αρκετά διαφορετική. Πολύ πιο άνετη απλά κάθεσαι "μέσα" και όχι "πάνω" στη μηχανή. Μπορεί σε κάποιους αυτό να αρέσει και να είναι και το ζητούμενο, προσωπικά όμως προτιμώ το "καγκουριλίκι" που σου δίνει η "επιθετική" θέση της κανονικής σέλας. Για καθαρά ασφάλτινο, μεγάλο ταξίδι όμως πιστεύω πως είναι μονόδρομος και για τους 2 επιβαίνοντες.

Last edited by yns; 04-09-2011 at 23:00.
Reply With Quote