View Single Post
  #31  
Παλιό 23-02-2012, 23:07
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ…. Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ…

22-8-11-ΔΕΥΤΕΡΑ:



Η βροχή που έπεφτε όλη την νύχτα και συνεχίζει, με κάνει να μην θέλω να βγω από τα σκεπάσματα. Είμαι και αρκετά κρυωμένος και δεν κάνω τίποτα. αποφασίζω ποιο αργά να πάω για πρωινό, καπακώνομαι και την πέφτω για ύπνο. Η ώρα περνά και βγαίνει ήλιος 17:00 το απόγευμα. Το Kaliningrad-Καλινιγκραντ η Koningsberg-Κενινγκσπεργκ. Η τελευταία σημαντική πόλη που ιδρύθηκε από τον Ottokar II της Βοημίας και τους ιππότες του Τευτονικού Τάγματος ήταν το Koningsberg διατηρώντας το όνομα αυτό μέχρι το 1946 όταν ολόκληρη η Ανατολική Πρωσία προχώρησε στην ΕΣΣΔ.

Είμαι καλύτερα και βγαίνω βόλτα. Πάω για φαγητό και μετά συνεχίζω την βόλτα μου.








Μια συννεφιά μια ήλιο ο καιρός αλλάζει συνέχεια. Φτάνω σε ένα μεγάλο πάρκο με λίμνη, και ένα μεγάλο μνημείο.
































Με μια φλόγα να μην σβήνει ποτέ και ένα τσιμεντένιο στύλο, γραμμένο με ονόματα στρατιωτών που χάθηκαν στον πόλεμο. Γενικά είχε διάφορα μνημεία μέσα στο πάρκο.

























Μετά σκέπτομαι να χαθώ στις φτωχογειτονιές της πόλης, να δω από κοντά αυτά τα κακόγουστα τσιμεντένια κουτιά, που σε αυτά στοιβάζονται οικογένειες υπό άθλιες συνθήκες. Πράγμα και επικίνδυνο, την στιγμή που μόνο εγώ κυκλοφορούσα σαν τουρίστας σε αυτά τα στενά. Είδα μεθυσμένους να βγαίνουν μέσα από ετοιμόρροπα σπίτια, αλλά και σε απομονωμένα αλσύλλια, όπου καταφεύγουν για να ποιούν.























Εντάξει ήταν επικίνδυνο αυτό που έκανα, θα μπορούσε να είχε συμβεί το οτιδήποτε κακό. Ευτυχώς βγήκα αλώβητος, και ξανά στο τουριστικό κέντρο.







Περνώντας τον ζωολογικό κήπο υπήρχε ένα άλλο πάρκο, με παιδική χαρά, εκκλησία, μουσική, και θεατρική σκηνή για εκδηλώσεις, και τι άλλο; Νεολαία παντού…

















Εντάξει είδα και κάτι ηλικιωμένους που έπαιζαν σκάκι στα παγκάκια. Επιστρέφω σιγά στο ξενοδοχείο, σκεφτόμενος ότι αυτό το Ρωσικό μικρό και ξεκομμένο κομμάτι γης, από την υπόλοιπη και αχανείς Ρωσία είναι που με κέρδισε. Άξιζε τον κόπο να επισκεφτώ το ωραίο Καλινινγκραντ. Στο ξενοδοχείο παίρνω τηλέφωνο μια φίλη μου στην Αθήνα, για το αν μπορούσε να βρει μια αντιπροσωπεία BMW και σέρβις στην Πολωνία, γιατί είναι από Πολωνία και θα μπορούσε να συνεννοηθεί καλύτερα.

Όντως μου βρήκε και έκλεισε ραντεβού στο Gdansk που δεν θα θέλω και πολλά χιλιόμετρα να κάνω. Μου είπε ότι εκεί οι άνθρωποι μιλούν αγγλικά και θα είμαι εντάξει. Αλλά τους είπε για το πρόβλημα, και είπαν θα το βάλουν στον εγκέφαλο για να δουν ακριβώς. Μιλώ και με τον Φαίδων στο συνεργείο που την πάω, και αυτός είχε ψαχτεί και είχε βρει συνεργείο στην Βαρσοβία. Μου λέει αν δε βρω άκρη να πάω εκεί. Τον ευχαρίστησα και θα περίμενε τηλέφωνο μου να μάθει τι έγινε.
Reply With Quote