View Single Post
  #18  
Παλιό 20-10-2013, 10:08
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: Ελαστικά για gs 1200

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτρο - κι αυτό είναι σίγουρο- τα Heidenau είναι πιο κοντά σε TKC 80. Aπό άποψη θορύβου, κραδασμών κλπ.
Νομίζω ότι το ΝΕΧΤ είναι κοντά στο ΕΧΡ. Και τα υπόλοιπα λάστιχα που βάζει η BMW σαν 1η τοποθέτηση (και οι άλλες εταιρείες στα mega on/off τα ίδια βάζουν) αυτής της φιλοσοφίας είναι . 80-20 και συνάδουν με το χαρακτήρα των μοτοσυκλετών. Δεν ακυρώνουν πτυχές της.... Τι βάζουν οι εταιρείες?
Bridgestone BW 501/502, Anakee (αναλόγως χρονολογίας Ι, ΙΙ & 3) Metze EXP & NEXT, Conti κλπ.
Αν πουμε ότι το TKC είναι 50-50, τα ΕΧΡ και τα λοιπά της ίδιας κατηγορίας που λέω πιο πάνω είναι κάπου στο 80-20 ή 70-30 αν θες (οριακά...). Τα Heidenau είναι 60-40. Επίσης δε νομίζω ότι είναι στα 200€. Κάτι παραπάνω έχουν.


Τέλος πάντων, γενικές απόψεις λέω βάσει προδιαγραφών και δεδομένων που δεν είναι αμφισβητήσιμα (το τι βάζουν οι κατασκευαστές και ο χαρακτήρας των ελαστικών βάσει λανσαρίσματος). Από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων.

Μέσα στην εβδομάδα - πρώτα ο Θεός- θα βάλω τα ΝΕΧΤ. Προερχόμανος από ΕΧΡ θεωρώ ότι θα είμαι πιο αντικειμενικός κριτής, αναφορικά με το χαρκτήρα και την κατηγορία τους πάντα
Θοδωρή συμφωνώ μαζι σου αν μιλάς για τα heidenau τα Κ60.

Το Κ76 ειναι σαφώς λάστιχο 80/20 άσφαλτο / χώμα και ειναι ακριβώς στις αναλογίες του exp και του next.
Αν κάποιος θέλει ακομα ποιο ασφάλτινο υπάρχει και το Κ72.

Δεν ειναι κακός ο προσανατολιςμός προς το Κ76 αν έχει τα χαρακτηριστικά του exp (μακροζωία σε χλμ. , καλό στην άσφαλτο , και ανθεκτικό στο λίγο χώμα).

Τα λέω αυτά σαν προβληματισμό με γνώμονα το προσανατολισμό του παιδιού στα next.




Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Reply With Quote