View Single Post
  #32  
Παλιό 01-12-2013, 17:28
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν υπήρχαν άστεγοι, ώστε να φτάσουν κάποιοι ασύδοτοι σε σημείο να έχουν το "πλεονέκτημα" να προσφέρουν φαί κ ύπνο για εργασία χωρίς κανόνες.

Όσο για το ποιοι εκμεταλεύονται την κρίση, είναι αυτοί οπυ επιβάλλουν τους σημερινούς κανόνες κ όχι οι κακομοιροι που προσπαθούν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους, οι οποίοι χρωστούν τα πάντα.. Και ναι πάντα θα υπάρχουν επιτείδιοι.

Άνοιξε την TV, στο δελτίο, θα δεις ότι έρχονται πλειστηριασμοί. 300.000 χιλ. τα κόκινα στεγαστικά, η μικρασιάτικη καταστροφή που είπε ένας εισαγγελέας στη Φλώρινα. Πόσοι από αυτούς πιστεύεις ότι θα σώσουν τα σπίτια τους ?
Που σημαίνει ότι θα γεμίσουμε άστεγους, και η σημερινή αγγελία θα φαντάζει σωτηρία, εκεί μας καταντούν οι σύγχρονοι ευρωπαίοι φωστήρες.. Τι νόμοι πρέπει να βγουν τότε για να φέρουν την τάξη ?

Edit : Στα υπόγεια είναι η θέα Νίκο..

ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑ - ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ - YouTube

Kαλα, αμα δεις εναν πληστειριασμο κατετρεγμενου, ανημπορου ¨η ανεργου εγω θα κατσω να μου κανεις ξερεις τι.........δεν προκειται, το γνωριζουν οι παντες και η Τροικα πρωτη και καλλυτερη. Το εχουν εξαλλου δηλωσει παμπολλες φορες κι ακριβως οπως το λεω, το εχω ποσταρει σε αλλο νημα με επισημες δηλωσεις τους. Οι πληστειριασμοι δεν αφορουν τον λαουτζικο αλλα αυτους που εχουν και δεν πληρωνουν.........

Οσο για τα υπολοιπα που λες στο προηγουμενο απο αυτο ποστ σου, εγω νομιζεις οτι σε αλλη κοινωνια μεγαλωσα?
Προσεληφθην την 2/2/1981 και δουλεψα αμισθι μεχρι την 31/08/1981 ''για να μαθω την δουλεια'' οπως μου ειπαν.....τοτε ετσι ειθισται και κανεις δεν γκρινιαζε οπως κανουν τωρα......κι εκανα πολυ καλα!! και τοτε ΔΕΝ υπηρχε ανεργια, μολις 4% συμφωνα με τα
στοιχεια της ΤτΕ...εμεινα 17 χρονια σε αυτην την εταιρεια.

Εχθες εκανα ιστορια με την κορη μου, στο Βυζαντιο λεει οσα αγορια δεν ηταν φιλομαθη εμαθαιναν μια τεχνη κοντα σε αλλους τεχνιτες. Μεχρι να μαθουν την δουλεια (οσο κι αν κρατουσε αυτο, ηταν στην κριση του ''μαστορα'') ηταν αμισθοι, μετα ¨η επιαναν στον ιδιο μαστορα δουλεια ¨η πηγαιναν αλλου. Τα παιδια αυτα, κι εδω ειναι το μεγα ηθος/ιδανικο που ολοι εχουμε χασει, ειχαν απεριοριστο σεβασμο προς τους μαστορες που τους εμαθαν την τεχνη που κρατουσε για ολη τους την χωη...ολη την ζωη των παιδιων αυτων εννοειται!!!

Σημερα αυτα τα ηθη και ιδανικα εχουν χαθει, σημερα με το που βγαινουμε απο το Πανεπιστημιο θελουμε 5000ε μισθο και θεση Δ/ντου, σημερα ΜΟΝΟΝ να απαιτουμε ξερουμε και ΠΟΤΕ να ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ μεσα απο την εργασια μας......

Ας παραδειγματιστουνε τουλαχιστον οι απο εδω και περα απο το.......Βυζαντιο.

Last edited by GeorgeP; 01-12-2013 at 17:30.
Reply With Quote