View Single Post
  #36  
Παλιό 01-12-2013, 23:24
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε διαβάζω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καιρό κ πραγματικά σου βγάζω το καπέλο
για την προπαγάνδα που κάνεις υπέρ του μνημονίου κ της κυβερνητικής πολιτικής.
Μάλλον δεν έχεις επαφή με την φτώχεια-την ανασφάλιστη εργασία.
Φρέναρε λίγο, δεν είναι έτσι ο εργασιακός βίος στην Ελλάδα.
Υπερασπίζεσαι το ΠΑΡΑΛΟΓΟ, δικαιώματα που έχουν κατακτηθεί,
σε κάποιες περιπτώσεις, με αίμα πάνω από 100 χρόνια κ ξαφνικά
μας λες κ εσύ που είσαι εργαζόμενος κ όχι εργοδότης ότι
"οκ, έτσι έχουν τα πράγματα, σε όποιον αρέσει ΔΙΟΤΙ
εγώ το 1845 που με προσλάβανε στα λιμάνια έτρωγα σφαλιάρες
κ δεν μίλαγαααα..." Καλά λέμε πολύ Βασιλάκης Καΐλας...
Δηλαδή να περάσουν ΟΛΟΙ ότι πέρασε εσύ κ η γενιά σου που
μας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ

Όχι ΔΕΝ θέλουμε κ άμα λάχει επειδή έχουμε (οι περισσότεροι)
της γενιάς μου κ προσόντα κ κουράγιο θα την κάνουμε για άλλες
παραλίες κ θα μείνετε με τα κουβαδάκια στο χέρι.Άμα πια
βαρέθηκα να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το μνημόνιο
σώζει την Ελλάδα μας.
Αμ εγω, δεν βγαζω το καπελο σε ολους αυτους και για τα ''κεκτημενα'' τους που ηταν τοσο ακριβα που δανειζοταν ο εργοδοτης για να τα πληρωνει? Κι αμα δεν τα πληρωνε να το χειροφρενο στα λεωφορεια, στην εφορια, στο Δημοσιο γενικα.......
Τους βγαζω το καπελο πραγματικα........με την φοβερα περνουσαν τα θελω......δημοκρατικοτατα.

Αλλα τωρα παει τελειωσε, λεφτα δεν υπαρχουν, να δανειστει ο εργοδοτης δεν μπορει οποταν πραγματικα η ''αλλη'' παραλια ειναι μια λυση για τους αντιμνημονιακους.......τα κοτσια ομως ποιος εχει δεν μας εχουν πει.

Με την φτωχεια εχω πληρη επαφη........ΔΕΝ υπαρχει, οση υπηρχε πριν υπαρχει και τωρα αυξημενη κατα 15% και μονον σε οτι αφορα την αγοραστικη δυναμη του ελληνα, οχι οτι ζητιανευει. Το οτι η αγοραστικη δυναμη μειωθηκε δεν συμαινει οτι πειναμε κι ολας. Δες τις ερευνες (τις εχω δημοσιευσει πολλακις) , να κι αλλη μια απο την eurostat

Η ανασφαλιστη εργασια? μαλιστα, σωστα, 64,000 ''ξαφνικες'' προσληψεις μονον τον Οκτωμβριο......φανταζομαι γνωριζεις οτι ηταν μυστικα εργαζομενοι κι ανασφαλιστοι!!! Κατι γινεται και σε αυτο............

Στο κατω κατω τι γκρινιαζεις? η χωρα χρεωκοπησε, που θα βρει να τα μοιρασει? Με μνημονιο ειμαστε οπως ειμαστε και οπως θεωρει ο καθενας, χωρις μνημονιο μηπως θα ειμασταν χειροτερα αφου χρηματα δεν υπαρχουν?

Α, αν μιλας για μενα δεν προσεληφθην το 1845 αλλα μολις το 1981......κι εφαρμοζοτανε αυτο που σημερα τρεμετε και να το ξεστομισετε.......αμισθι για κανα χρονο και μετα βλεπουμε.......εγω εκατσα αμισθος και μπατηρης για 7 μηνες, ειχα βλεπεις καλο αφεντικο και γιαυτο εκατσα στην δουλεψη του 17 χρονια.

Οταν λες ''εσεις της γενιας σου εχετε και προσοντα και κουραγιο'' τι εννοεις? δλδ η δικη μου γενια δεν εχει προσοντα ουτε κουραγια.......?
Δεν ξερω αγαπητε μου αν εισαι παντρεμενος κι αν εχεις παιδια αλλα ΣΗΜΕΡΑ για να επιβιωσεις με παιδια και παντρεια πρεπει να εχεις πολλα προσοντα και ειδικα κουραγιο. Φανταζομαι οτι οταν λες προσοντα δεν μιλας για πτυχια ετσι?

Αν εγω φιλε μου καλε κανω προπαγανδα εσυ (εσεις) τι κανετε που προσπαθειτε να πεισετε ολους, εδω και 4 χρονια, κι απο Πειραια μεχρι Εκαλη οτι οι Ελληνες πεινανε?


Last edited by GeorgeP; 01-12-2013 at 23:29.
Reply With Quote