View Single Post
  #24  
Παλιό 15-11-2010, 23:12
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008

16-8-08 Σαββατο: σήμερα χαλαρά σχεδόν μεσημέρι και δεν λέμε να σηκωθούμε από το κρεβάτι. Έχουμε όλη την μέρα να γνωρίσουμε την πόλη από τρεις φορές!!! Είναι μικρή και δεν έχει αποστάσεις τρελές. Χάσαμε και το πρωινό, και βγαίνουμε έξω με τα πόδια, προς κέντρο. Σταματώ σε φούρνο και βάζουμε κάτι στα άδεια στομάχια μας.


Η πόλη έχει ένα εμπορικό δρόμο κεντρικό, με διάφορα μαγαζιά. Λίγο έξω είναι ο βοτανικός κήπος με απίστευτη ποικιλία φοιτών και λουλουδιών, άψογα συντηρημένα, σε αυτό το κλήμα της Ισλανδίας.












Και από εδώ ξεκινά οι παλιά συνοικία της πόλης με παλιά αρχοντικά σπίτια με το ποιο παλιό να χρονολογείτε από το 1795. Eδώ κοντά είναι και ένα παλιό κτήριο από λαμαρίνα στο οποίο στεγάζετε το tourist-office. Ποιο κάτω είναι το αεροδρόμιο, και κάποια εστιατόρια, και μετά τέλος. Εμείς κάναμε τις αγορές μας περπατήσαμε αρκετά, και επιστροφή στο ξενοδοχείο. Το βραδάκι ξανά έξω μπας και βρούμε να φάμε κάτι.


Και όντως ανακαλύπτουμε ένα ωραίο εστιατόριο, που είχε και αρκετό κόσμο. Το σκεφτήκαμε καλά, γιατί πιστεύουμε ότι θα το πληρώσουμε χρυσό. Τελικά πήραμε την απόφαση και μπαίνουμε. Μας βάζουν σε ένα τραπέζι και παίρνουμε κατάλογο. Εγώ παρήγγειλα φιλέτο ψάρι και η Μόνικα φιλέτο κρέας. Το θέμα ήταν πολύ χορταστικό με μεγάλες ποσότητες και γευστικό. Παρήγγειλα και για το τέλος ένα μεγάλο μπολ παγωτό με όλα τα παρελκόμενα και είμαι έτοιμος να σκάσω. Εντάξει κρατιέμαι μέχρι να έρθει ο λογαριασμός για να εκραγώ….

Η τιμή στα 45ευρω τα δυο άτομα χαζέψαμε εντελώς μόνο; Που 45 και που 90 που είχαμε πληρώσει και πεινάγαμε!!! Εντάξει και αύριο εδώ θα είμαστε. Πληρώνουμε και φεύγουμε χορτάτοι και χαμογελαστοί. Και έχει νυχτώσει για τα καλά, επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο και σταματώ απότομα σε ένα φανάρι και κοιτώ το κόκκινο προσεκτικά. Ναι δεν με γελούν τα μάτια μου!!! Οι σηματοδότες όταν ανάβει το κόκκινο είναι σε σχήμα καρδιάς!!!


Καλά που βρέθηκα; Στην πόλη του Αγίου Βαλεντίνου είμαι; Πρωτότυπο και ευχάριστο το βρίσκω. Σε εμάς που το παραβιάζουν οι περισσότεροι πρέπει να άναβε στο σχήμα της μούντζας…. Πάει και αυτή η βραδιά, ωραία και ξεκούραστα. Αύριο θα πάρουμε την μηχανή για μια κοντινή βόλτα να δούμε τις γύρω περιοχές.
Reply With Quote