View Single Post
  #25  
Παλιό 15-11-2010, 23:12
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008

17-8-08 Κυριακη: όπως είπα σήμερα είμαστε για βολτουλα με λίγα χιλιόμετρα. Συνολικά 128χιλ πήγαινε έλα. Ο καιρός είναι πάρα πολύ καλός και αυτό μας ενθαρρύνει για εξορμήσει με την μηχανή. Αναχωρούμε και είμαστε και πάλι στον [1] με κατεύθυνση προς τα πίσω δηλαδή προς (Rekjavik).




Μόνο για 11χιλ όπου και συναντάμε τον [82] για την πόλη (Dalvik). H διαδρομή είναι όμορφη από φυσικής ομορφιάς, όπως μας έχει συνηθίσει αυτή η χώρα. Φτάνοντας στο (Dalvik) κάνουμε μια στάση για φωτογραφία. Ερημιά παντού και απίστευτη ησυχία. Πολύ λίγα σπίτια, και το μόνο όχημα που διατάρασσε την κοινή ησυχία είναι το Κ1200S…

Από αυτή την πόλη όμως φεύγει καράβι για το νησί (Grimsey). Η θέση που βρίσκεται, είναι πάνω στον αρκτικό κύκλο στον βόρειο ατλαντικό!!!


Συνεχίζουμε για την επόμενη πόλη, και στην πορεία μας συναντάμε ένα τούνελ. Όχι υποθαλάσσιο… εγώ απλά θα το χαρακτήριζα το τούνελ του τρόμου, όπως σε κάτι λούνα-παρκ. Και αυτό γιατί; Έχει 3400χιλ μήκος και είναι μόνο μια λωρίδα. Είναι σκοτεινό και όλο και στάζει νερό περνώντας στο κεφάλι σου.


Μπαίνοντας αυτός που έχει την απόλυτη προτεραιότητα είναι ο άλλος από την αντίθετη πλευρά. Και τι γίνεται αφού όχημα δίπλα δίπλα δεν χωρά; Και μιλάμε ούτε η μηχανή.

Γι’αυτό τον σκοπό έχουν κάνει εσοχές στο βουνό καμπόσων μέτρων, οπότε βλέποντας όχημα να έρχεται, βρίσκεις μια εσοχή και μπαίνεις μέχρι να περάσει το όχημα. Εγώ δεν το έπιασα αμέσως μέχρι που ένα όχημα από το αντίθετο, σε μεγάλη απόσταση μου έπαιζε φώτα, για να καταλάβω τι έπρεπε να κάνω, αλλιώς πας για μια καλή μετωπική. Ευτυχώς όλα καλά, και μετά από λίγα λεπτά είδαμε ξανά φως. Ήταν λες και αναδυθήκαμε από τον αδη.






Φτάνοντας στην πόλη (Olafsfjordur) οπού κ’εδώ επικρατεί η απόλυτη ηρεμία με λιγοστά σπίτια αερα κατοικημένα, βρίσκουμε ένα μαγαζάκι ανοικτό και πίνουμε ένα καφέ.




Και εκεί που θαυμάζω την μηχανή μου παρκαρισμένη, και σκεπτόμενος που την έχω πάει, σκάει μύτη ένα καστομ-τσοπερ μινιατούρα!!!!

Και ο οδηγός μια από τα ίδια <<νάνος>> βλέπεται.. χαζεύει την μηχανή μου, η οποία το τιμόνι της έφτανε στο κεφάλι του. Ήθελα να τον τραβήξω μια φωτογραφία, αλλά δείλιασα σκεφτόμενος μην το παρεξηγήσει. Φυσικά εγώ τον θαύμαζα, για το κουράγιο του, και το θάρρος να οδηγάς μηχανή σε ένα τέτοιο αφιλόξενο μέρος για τους δυο τροχούς. Ήρθε στο μαγαζί μας χαιρετά και έπιασε κουβέντα με τον καταστηματάρχη. Συζητάμε και λέμε να πάμε και στην επόμενη πόλη 63χιλ από εδώ. Είναι η πόλη (Siglufjordur). Κοιτάζοντας τον χάρτη όμως δείχνει ότι 37χιλ είναι χώμα. Ακόμα δεν έχουμε συναντήσει χώμα και ξεκινάμε. Όντως μετά από 5χιλ ξεκινά το χώμα.

Είναι βατό και μπαίνω για μερικά μέτρα και σταματώ. Το ξανασυζητάμε και παίρνουμε την απόφαση ότι δεν αξίζει να ρισκάρουμε λάστιχα. Και είναι και πήγαινε έλα, πολλά τα χιλιόμετρα για χώμα. Γυρνάμε και σταματάμε στα έργα που έχουν ξεκινήσει, για την παρακάμψει αυτού του δρόμου, και την ένωση της πόλης (Olafsfjordur) με την (Siglufjordur) μέσω ενός τούνελ 15χιλ ένα από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη. φυσικά θα γλιτώνει κάποιος αρκετά χιλιόμετρα. Αρκεστήκαμε στις φωτογραφίες και επιστρέψαμε στην βάση μας.

Αφήνω μηχανή και ξεκινάμε για την τελευταία βραδιά στην πρωτεύουσα του βορρά (AKUREYRI). Βόλτα και πάλι στα δρομάκια και κατάληξη στο εστιατόριο για ένα ακόμη απολαυστικό γεύμα, αλλά και χορταστικό.




Μπορώ να πω ότι είναι μια πανέμορφη πόλη με όλων των ειδών τα μαγαζιά. Με λίγο κόσμο αλλά και αρκετό για να μην πεις ότι είναι νεκρά, ολοκάθαρη πόλη και ταχτοποιημένη. Φιλόξενοι άνθρωποι και όλα πήγαν μια χαρά. Καλό βράδυ, και μια καινούρια μέρα ξεκινά κάπου αλλού….
Reply With Quote