Θέμα: "ΜΑΝΙΚΙΑ"
View Single Post
  #10  
Παλιό 21-12-2012, 21:33
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: "ΜΑΝΙΚΙΑ"

Πέρα από το αστείο, τα δεδομένα που με οδήγησαν στην εν λόγω τοποθέτηση, είναι τα παρακάτω:
1. Κυκλοφορώ με τη μηχανή όλο το χρόνο, ανεξαρτήτως καιρού.
2. Τα χέρια μου είναι πάντα ζεστά και δεν ανέχομαι χοντρά γάντια.
3. ένα θέμα που αντιμετωπίζω στις καθημερινές μου μετακινήσεις, είναι ότι ιδρώνουν τα χέρια μου (με τα χειμερινά γάντια) και μετά από 1-2 βάλε - βγάλε, ξυλιάζουν τα γάντια μέχρι να τα ξαναφορέσω.
4. Το ίδιο γίνεται και στη βροχή, μετά από 1-2 βάλε - βγάλε.


Με τα μανίκια φοράω το θερινό εντουρόγαντο (για αίσθηση και προστασία από την κακιά ώρα), δεν βρέχονται απ' ευθείας τα γάντια και δεν ιδρώνουν τα χέρια μου (λόγω λεπτού γαντιού).
Δεν το συζητάω για την άνεση στο πολύωρο ταξίδι με πολύ κρύο, ή/και με βροχή....
Πολλοί αγωνιζόμενοι -και μάλιστα κορυφαίοι- στα rally - raid, το χειμώνα τα έχουν στις enduro - rally μοτοσυκλέτες τους. Αυτοί, ΞΕΡΟΥΝ(απάντηση στο Βασιλάκη που έθεσε θέμα στον "εγκλωβισμό" του χεριού...).


Μετά από μια σύντομη διαδρομή, σήμερα με κίνηση "της κακομοίρας", από Περιστέρι προς Νίκαια και πίσω Κολοκυνθού και Περιστέρι, διαπίστωσα την εξαιρετική τους προστασία από το κρύο. Μένει η δοκιμή στη βροχή.
Από άποψη εργονομίας, ελάχιστη συνήθεια απαιτείται για να προσαρμοστούν οι αντίχειρες στο πιο παχύ υλικό. Μια χαρά τα πήγα με κόρνα, φώτα, φλας κλπ σε απαιτητικές συνθήκες.

Σε όποιον δεν έχει "ψυχολογικά" προβλήματα (να τον περνάνε για scooter και καλά....) τα συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
Στους άντρες, δεν ταιριάζουν
Reply With Quote