View Single Post
  #53  
Παλιό 18-08-2012, 13:26
ARGI Ο/Η ARGI βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: KARDITSA
Μoto: R 850 GS (Red Fat Lady!!!)
Μηνύματα: 9,816
Προεπιλογή Απάντηση: Tour on Crete 2012....

Φεύγοντας από το ιστορικό μνημείο, κινηθήκαμε κεντρικά με στόχο τα γνωστά Λιονταράκια, για καφέ, τυροπιτούλα κ.α
Γνώστης κέντρου ο Ευτυχάκος, γρήγορα βρήκαμε πάρκιγκ όπου στην συνέχεια ο ξεναγός μας, μας ξενάγησε στα άδυτα του κέντρου του Ηρακλείου...

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε που όλοι χαιρετούσαν τον Ευτύχη, αλλά λογικό είναι μιας και είναι πρώτη "μούρη" & αγαπητός, ο φίλος μας στην τοπική κοινωνία...


Πρώτη επίσημη στάση του γκρούπ στο εξαιρετικό όμορφο Δημαρχείο της πόλης, όπου συναντήσαμε και τους δύο "Αγιορείτηδες" Μανώληδες, σε κλίμα ένθερμο και εγκάρδιο...

Φυσικά κάνανε και τα σχέδια μας, για το Άγιο Ορος 2013!!!



 


Η Λότζια (σημερινό Δημαρχείο) βρίσκεται στο κέντρο του Ηρακλείου, στην οδό 25ης Αυγούστου, λίγα μέτρα παρακάτω από τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου και τα Λιοντάρια. Η Λότζια είναι ένα κομψότατο οικοδόμημα, από τα ομορφότερα μνημεία που έχει να αναδείξει η ενετική αρχιτεκτονική στην Κρήτη.


Η Λότζια που σώζεται σήμερα στο Ηράκλειο, χτίστηκε το 1626-28 από τον Φραγκίσκο Μοροζίνι, αυτόν που επίσης έχτισε την κρήνη με τα λιοντάρια (κρήνη Μοροζίνι) στην πλατεία Ελευθερίου Βενιζέλου. Πρόκειται για την τέταρτη και τελευταία Λότζια που χτίστηκε στην περίοδο της ενετοκρατίας, ενώ για τις προηγούμενες τρεις ελάχιστες πληροφορίες σώζονται για να μπορεί κάποιος να αποκτήσει μία ικανοποιητική εικόνα.








 



Πρόθυμος όπως είναι πάντα ο Ευτύχης, θέλησε να μας ξεναγήση μέσα στο Δημαρχείο.
Μας ήταν κάπως να μπούμε μέσα, αλλά ο Ευτυχάκος δεν μασά
- "Προχωρήστε ώρε, εγώ είμαι εδώ" !!




Και όντας οι πύλες του ανάκτορου ανοίξαν γρήγορα, είδαμε το όμορφο εσωτερικό χώρο και μείναμε άναυδοι από την μεγαλοπρέπεια του κτηρίου.
Μάρμαρο και αγάλματα επικρατούν πάντου... Μεταφέρεσαι νοηρά σε άλλη εποχή... Ομορφο μέρος να εργάζεσαι!!




Επίσης πρέπει να σταθώ (φυσικά μέσου του Ευτύχη) η υποδοχή που μας έκανε κάποια προισταμένη τμήματος κ. Μαρία (μου είπαν τους τίτλους αλλά δεν θυμάμε γρι τώρα!), αλλά θα θυμάμε το χαμόγελο της και τη ιδιαίτερη υποδοχή που μας έκανε.. Φύγαμε συγκινημένοι και με τα χέρια γεμάτοι δώρα και αναμνηστικά!!! Τι να πώ...
Πρότυπο Κρητικής φιλοξενίας & ανθρωπιάς, μάλλον...






Μην το παραξηγήσετε, δεν κρατά τίποτα, απλώς μου δείχνει το μοντέλο!



 




Η κυρία Μαρίzα με την υπέροχη υποδοχή της & τα δώρα της!!

Last edited by Eftixis; 21-08-2012 at 14:56.
Reply With Quote