View Single Post
  #6  
Παλιό 27-06-2013, 22:04
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Aπόψεις περί σκηνής !

Δεν μου άρεσαν ποτέ οι "τούνελ" σκηνές. Απαιτούν στήριξη με πασαλάκια και αν θες να στήσεις στην άμμο απλά το ξεχνάς.. Επίσης ο αέρας τις ρίχνει/σκίζει. Ούτε αυτές με το μονό πανί κυρίως λόγω της υγρασίας που σχηματίζεται στο εσωτερικό τους (αν και έχω μια ιγκλού μονή για τις "καταδρομικές" κατασκηνώσεις). Για μένα, όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο νήμα η ιδανική μοτοσυκλετιστική πρέπει να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

- να έχει διπλό πανί (με το εσωτερικό με όση περισσότερη σίτα γίνεται - σε κρύα περιβάλλοντα η σίτα δεν χρειάζεται και τόσο)
- να μην ακουμπάνε τα δύο πανιά μεταξύ τους
- να διαθέτει 2 πόρτες (πολύ καλύτερος αερισμός)
- να στηρίζεται μόνη της (δεν κατασκηνώνεις πάντα σε κάμπινγκ με ομορφοστρωμένο χώμα... πώς θα στήσεις μια "τούνελ" στην άμμο; )
- να ζυγίζει 3 κιλά

Έτσι, πριν από καμιά 10αριά μέρες και δεδομένης της αγάπης μου για το κάμπινγκ αποφάσισα να επενδύσω κάτι παραπάνω και πήρα μια Marmot Ajax 2 που επιπλέον έχει και αλουμινένιες μπανέλες.

Από την άλλη όλα αυτά είναι σχετικά και κάποια από τα καλύτερα κάμπινγκ μου τα έχω κάνει με σκηνές φούρνους 6 κιλών... Η καλή διάθεση και η παρέα -αν αποφασίσεις να μην είσαι μόνος- είναι καθοριστικοί παράγοντες. Ο καλό εξοπλισμός έρχεται σιγά σιγά και προσαρμόζεται στις ανάγκες σου.

Καλά σκηνάκια Αργύρη!

Last edited by yns; 27-06-2013 at 22:06.
Reply With Quote