View Single Post
  #18  
Παλιό 04-06-2009, 14:16
Ionlab Ο/Η Ionlab βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: BMW R-1150GS
Μηνύματα: 198
Προεπιλογή Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)

Δεν είχα την τύχη να έχω για πρώτο μηχανάκι ένα 1100 αλλά είχα ένα ίδιο το 850GS. Πλέον έχω ένα 1150GS με τα EVO φρένα χωρίς όμως servo. Παρεπιπτόντως τα φρένα που γράφουν BMW ΕΙΝΑΙ Brembo.
Οι τεχνικές διαφορές είναι μικρές ανάμεσα σε 1100/1150. Θα τις αναφέρω όμως
Πέρα από την αύξηση στα κυβικά και φυσικά στην ροπή και ιπποδύναμη έχουμε.
Μεγαλύτερη ζελατίνα (αλλά όχι κατ' ανάγκη καλύτερη καθώς σε τρελαίνει στους στροβιλισμούς) Εγώ ήμουνα πιο ήσυχος στο 1100.
Φώτα, τα φώτα πορείας είναι καλύτερα στο 1100. Αν ανάψεις τα μεγάλα προφανώς το 1150 υπερτερεί ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ. Τα πορείας όμως είναι για κλάμματα.
Κινητήρας, φυσικά το 850 ήταν πολύ πιο ήρεμο με λιγότερους κραδασμούς. Το 1100 που είχα οδηγήσει ήταν στα ίδια επίπεδα με το 1150. Αν δεν ρυθμιστούν βαλβίδες και ισορροπία κυλίνδρων τότε αρχίζουν τα παρατράγουδα. Ισοπαλία
Συμπλέκτης υδραυλικός, σε σχέση με συρματόσκοινο. Λιγότερο αξιόπιστος, αντίστοιχη σκληρότητα. Αν μη τι άλλο περίμενα λόγω υποβοήθησης ότι θα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα αλλα δυστυχώς απογοητεύτηκα.
Αναρτήσεις μια από τα ίδια, ίσως η πίσω να είναι λίγο καλύτερη στο 1150. Μπροστά λόγω του ότι το telelever ελάφρυνε κατά 1,5 κιλό ίσως να είναι καλύτερα και εκεί.
Φρένα καλύτερα και εκεί στην 1150 με καλύτερη αίσθηση.
Σασμάν, ίδιες αλλαγές ταχυτήτων (μάλιστα είχα την τύχη και το 850 και το 1150 να έχουν τα ίδια χλμ αρχικά). Η 6η είναι σαφές και σημαντικό πλεονέκτημα στην 1150 ιδιαίτερα σε σχέση με το 850 που έχει κοντύτερο τελικό διαφορικό. Η πρώτη όμως είναι απλά απογοήτευση και σώζεται από την τεράστια ροπή του κινητήρα εν μέρει. Στην κίνηση απλά είσαι συνέχεια με τον συμπλέκτη στο χέρι και εκτός του ότι κουράζει δεν έχει και την ίδια αίσθηση με τον απλό του 1100. Αρα συμπλέκτης και 1η 1100, 6η 1150. Επειδή μάλιστα μπορείς να μεγαλώσεις μονο το γρανάζι της 5ης στο 1100 εδώ η 1100 έχει το πλεονέκτημα.
Βάρος το 1150 είναι βαρύτερο τουλάχιστον έτσι δείχνει. Επίσης το τιμόνι είναι 2εκ (νομίζω) φαρδύτερο και πιο κοντά στον οδηγό. Μικροδιαφορές αλλά η τοποθέτηση είναι καλύτερη στο 1150 απλώς το τιμόνι έπρεπε να είναι ελάχιστα πιο στενό και πιο ίσιο (για να μην κουράζονται οι καρποί).
Σέλες κτλ φυσικά είναι οι ίδιες για οδηγό συνοδηγό, επομένως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Συνολικά αν λάβουμε υπ' όψιν και το θέμα τιμή η 1100 είναι καλύτερη επιλογή απο το 1150. Αλλά η 6η είναι που κάνει την διαφορά και είναι δυστυχώς μεγάλη. Εγώ είχα την ίδια κατανάλωση στο 850 (280Κμ στο ρεζερβουαρ) με το 1150. Βέβαια μετά από πολύ ώρα στην πόλη νιώθω το μούδιασμα στον δεξί καρπό από τους κραδασμούς στον κινητήρα και κούραση στο αριστερό απο τον πολύ συμπλέκτη. Αλλά ακόμα δεν έχω ρυθμίσει τις βαλβίδες μόνος μου ούτε και την ισορροπία. Βέβαια το προτιμώ από το μούδιασμα λόγω στροφών στην εθνική αλλά όπως είπα εγώ είχα το 850 που είχε και κοντύτερο τελικό διαφορικό οπότε όπως λέει και η παροιμία όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι. Αν είχα το 1100 ίσως να μην το είχα δώσει.

Last edited by Ionlab; 04-06-2009 at 14:20.
Reply With Quote