View Single Post
  #15  
Παλιό 13-08-2013, 17:46
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Η «πικρή» αλήθεια για το frozen yogurt!

Προσωπικά δεν είμαι φαν των εδεσμάτων τέτοιου τύπου. Παγωτά κλπ ζήτημα να φάω ένα το χρόνο. Γλυκά, ότι βρεθεί στο σπίτι, κυρίως από χαράκια της μάνας μου, ή της γυναίκας μου. Αναψυκτικά σχεδόν ποτέ. Πριν ένα μήνα ήπια coca cola μετά από ένα , ίσως και δύο χρόνια.
Παρόλα αυτά, θα υπενθυμίσω ότι ο μέσος όρος ζωής έχει αυξηθεί δραματικά τα τελευταία 50 χρόνια, μολονότι τρώμε ό,τι να 'ναι σε σχέση με τους παππούδες μας και ζούμε μες το καυσαέριο, το άγχος κλπ.......
Εκείνο που θέλω να πω, είναι ότι στέκομαι επιφυλακτικός σε κάθε είδους "έρευνα"
Οι έρευνες κοστίζουν. Και πάντα είναι κατόπιν παραγγελίας, από κάποιους. Όλες λοιπόν έχουν ένα σκοπό. Κάπου θέλουν να μας οδηγήσουν, δείχνοντάς μας "την αλήθεια" πίσω από καθημερινές δραστηριότητες , συνήθειες κλπ.
Μας λέει κάποια έρευνα από αυτές που λέτε πιο πάνω, μετά από πόση ποσότητα τέτοιου εδέσματος θα πάθω κάτι;
Με ένα γιαουρτοπαγωτό θα πάω στον Άγιο Σάββα για χημειοθεραπεία;
Ή μήπως αν τρώω 4-5 την ημέρα για κάποια χρόνια, τότε κινδυνεύω;......


Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι καταναλωτής τέτοιων -ούτως ή άλλως σκουπιδιών για μένα- εδεσμάτων και προφυλάσσω τα παιδιά μου όσο μπορώ από αυτά. Προτιμώ ότι βρίσκω από τους παραγωγούς, εκεί που τα φτιάχνουν, όταν πάω στο χωριό μου ή βρίσκομαι στην επαρχία γενικότερα. Αμα βρω τσομπάνη, θα πάρω γιαούρτι, τυρί κρέας και ότι άλλο καλό υπάρχει. Το ίδιο για το μέλι, τα φρούτα τα λαχανικά.Μέχρι εκεί όμως.
Και πίτσες τρώμε και μπύρες πίνουμε και καμιά τούρτα άμα βρεθεί θα την τσακίσουμε
Reply With Quote