GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-07-2011, 22:01
Erevos Ο/Η Erevos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Πειραιας-Κερατσινι
Μoto: 1200 GS Adventure Triple Black
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή GSA 1200 Top Case

Καλησπέρα θα ήθελα να ζητήσω απο καποιον κάτοχο ή καποιον πιο έμπειρο την γνώμη του για top case GSA 1200. Απο οτι έχω δει το βαλιτσακι της εταιρειας είναι μικρό...Υπάρχουν θέματα αεροδυναμικης με καποια μεγαλύτερα after market? Επίσης μια γνώμη και για τις πλαινες της BMW θα ήταν ευπροσδεκτή. Να σημειώσω οτι η αγορά της μηχανής θα γίνει τις επόμενες μέρες και χρειάζομαι τις πληροφοριες ώστε αν δεν αξίζει η αγορά του τριβαλιτσου της BMW να μην το βάλω στις δόσεις... Να σημειώσω οτι η μηχανή θα εχει σκοπό ταξιδια αρκετων ημερών με αποσκευές 2 ατόμων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-07-2011, 23:56
pattakos Ο/Η pattakos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μoto: Είχα R 1200 Adv.........
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Καλησπέρα, πιστεύω πως το τριβάλιτσο της BMW αξίζει 100%, εκτός του ότι είναι touratech, έχει πολύ καλούς χώρους κ για 2 άτομα, έχει εσωτερικές τσάντες οι οποίες δένουν με ιμάντες από πάνω τους για έξτρα χώρο, είναι κατά την γνώμη οι πιο όμορφες.
Όσο για το top case δεν το θεωρώ μικρό, δεν ξέρω τι έχεις σκοπό να βάζεις.
Άλλη καλή επιλογή είναι οι zega της touratech οι οποίες βγαίνουν κ σε μαύρο χρώμα, όσο για τις traxx δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ωστόσο δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα από παιδιά που τις έχουν.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 21-07-2011, 09:27
spirossam Ο/Η spirossam βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Λοιπόν...Το τριβάλιτσο με μαμά top-case είναι ό,τι πιο όμορφο μπορείς βάλεις.
Πιστεύω ότι τη δουλειά σου θα το κάνεις και με το παραπάνω....


Προσωπικά έχω βάλει μαύρη Kappa 52lt που χωράει ακόμα και εμένα μέσα!
2 κράνη άνετα,πράγματα όσα θέλεις κτλ κτλ.

Η πιο όμορφη πάντως που ταιριάζει στο adv είναι της μαμάς
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-07-2011, 09:56
mjtir Ο/Η mjtir βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ GS1200ADV
Μoto: R1200GS ADV
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Αν το βαλεις στο πακετο της μηχανης θα σου βγει αρκετα πιο οικονομικο απο την αγορα της aftermarket τριπλετας της touratech η οποια κατα την γνωμη μου αποτελει την καλυτερη αγορα της κατηγοριας ...

Αλλα θετικα της μαμας ειναι το κοινο κλειδι με το θηριο .

Το μικρο top case αποτελει προβλημα οταν εισαι δικαβαλος ή εχεις μεγαλο κεφαλι οπως εγω αλλα εχει πλεονεκτημα στο δρομο και σου δινει την ανεση να βαλεις after market σακους πανω στις πλαινες που για μενα ειναι η βελτιστη λυση οταν χρειαζεσαι περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο.

Αρνητικο για τις πλαινες ειναι οτι δεν επισκευαζονται δηλαδη δεν εχουν ανταλακτικα , κυριως τα πλαστικα που βρισκονται στις γωνιες τα οποια καθε αναβατης που σεβεται τον εαυτο του εχει κακοποιησει καμποσες φορες .

Εγω λογου κοστους επελεξα αυτες της μαμας και δεν το εχω μετανοιωσει (ακομα) αλλα αν αγοραζα σημερα και ειχα τα χρηματα θα αγοραζα τις αναβαθμισμενες της touratech αυτες με τη κοψια στην αριστερη βαλιτσα για την εξατμιση και την ειδικη εσωτερικη επιστρωση για να μην μαυριζουν τα πραγματα. (Υποχρεωτικη η χρηση εσωτερικων τσαντων για αυτες της μαμας)...

Και επειδη τις βαλιτσες αυτου του κοστους τις παντρευεσαι ψαξε καλα τις αναγκες σου και αποφασισε .

Last edited by mjtir; 21-07-2011 at 10:19.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 21-07-2011, 20:56
Erevos Ο/Η Erevos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Πειραιας-Κερατσινι
Μoto: 1200 GS Adventure Triple Black
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Να σας ευχαριστήσω για τον χρονο και τις πολύτιμες πληροφορίες...Δεν ξέρω αν κατέληξα κάπου μάλλον θα περιμένω να την παραλάβω και να μου μιλήσει η ίδια...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-07-2011, 20:41
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Τριπλετα μαμας!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-07-2011, 21:31
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Νομιζω οτι στα ιδια λεφτα ( λιγο υπερτιμημενη η τριπλετα της μαμας )
μπορεις να κανεις και κατι παραπανω σε aftermarket!!
Ωραια ειναι δεν λεω αλλα οχι και για 1500 ευρω!
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 24-07-2011, 18:24
Erevos Ο/Η Erevos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Πειραιας-Κερατσινι
Μoto: 1200 GS Adventure Triple Black
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Καλησπέρα και πάλι, συμφωνώ και εγώ με τις παραπάνω αποψεις. Οφείλω να παραδεχτώ οτι ειναι πολυ ομορφες πανω στο μηχανακι. Εριξα και μια ματια στις touratech και ειδικα οι μαύρες ειναι σουπερ. Η ανησυχία μου όμως ειναι μήπως ενα μεγαλύτερο top case δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιες ταχύτητες, άλλωστε δεν νομίζω οτι η BMW δεν εχει καταλάβει οτι ειναι αρκετά μικρό ... Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως υπάρχει καποιος λόγος που δεν προσφέρουν την επιλογη και ενός μεγαλύτερου.
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 24-07-2011, 19:17
Ακιs Ο/Η Ακιs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 ADV μαυρη και χοντρη.... HONDA C90 84'
Μηνύματα: 6,038
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Παρε το τριβαλιτσο της BMW και βαλτο στον διακανονισμο γιατι αργοτερα θα το ''σκεφτεις'' πολυ να δωσεις 1200-1300euro για να το αποκτησεις.Ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να βρεις μεγαλυτερες πλαινες απο τις εργοστασιακες [44lt δεξια και 38lt αριστερα].Οσο για το top case,ναι,τιθεται θεμα αισθητικης,ναι ειναι ωραιο πανω στην μοτοσυκλετα,αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι παντελως αχρηστο για ταξιδι.Μπορεις λοιπον να το εχεις για τις αστικες σου μετακινησεις και να παρεις ενα μεγαλυτερο για τα ταξιδια σου,και ας μην ειναι ομοιομορφο με τα δυο πλαινα.Αλλωστε νομιζω στο ταξιδι μετραει η πρακτικοτητα του πραγματος και οχι η αισθητικη....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 24-07-2011, 21:50
Erevos Ο/Η Erevos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2011
Περιοχή: Πειραιας-Κερατσινι
Μoto: 1200 GS Adventure Triple Black
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: GSA 1200 Top Case

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από varaderistas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε το τριβαλιτσο της BMW και βαλτο στον διακανονισμο γιατι αργοτερα θα το ''σκεφτεις'' πολυ να δωσεις 1200-1300euro για να το αποκτησεις.Ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να βρεις μεγαλυτερες πλαινες απο τις εργοστασιακες [44lt δεξια και 38lt αριστερα].Οσο για το top case,ναι,τιθεται θεμα αισθητικης,ναι ειναι ωραιο πανω στην μοτοσυκλετα,αλλα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι παντελως αχρηστο για ταξιδι.Μπορεις λοιπον να το εχεις για τις αστικες σου μετακινησεις και να παρεις ενα μεγαλυτερο για τα ταξιδια σου,και ας μην ειναι ομοιομορφο με τα δυο πλαινα.Αλλωστε νομιζω στο ταξιδι μετραει η πρακτικοτητα του πραγματος και οχι η αισθητικη....
Μια λυση την οποία δεν είχα σκεφτεί!! Ευχαριστώ πολυ...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
top case gs adventure 1200 geo43 Ζήτηση 1 22-02-2011 22:44
top case 1200 GS Har.Der Ζήτηση 0 20-01-2011 02:45
top case 1200 gs ntinopoulos Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 22 28-11-2009 19:11
top case touratech al. kai bash gia gs 1200 FONGEORGE Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 13 23-10-2009 11:30
top case 1200 gs ntinopoulos Αγώνες 3 06-10-2009 14:07


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!