GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 21-02-2013, 08:50
fotan Ο/Η fotan βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2013
Περιοχή: Καβάλα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Προσθηκε προβολακια σε gs 1200

Θελω να ρωτησω στο gs 1200 ποσο ευκολο ειναι να προσθεσω μαμα προβολακια δεξια αριστερα με διακοπτη στα χειρηστηρια;
Και θα ηθελα να μαθω πια ειναι η πραγματικη τους χρηση περα απο την ομορφια;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 21-02-2013, 09:17
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή

Δύσκολο δεν ειναι, αρκεί να έχεις τα ευρουδακια... Υπάρχουν και άλλες λύσεις πιο οικονομικές, όπως τα HELLA 70-90 ευώ χωρις βασεις ή και της GIVI περίπου 120-140 ευρώ χωρίς βάσεις, αλλά με καλωδιωση και διακοπτη. Για τις βάσεις θα χρειαστείς αλλα 50-100 ευρώ. Σύνολο 150-250 ευρώ.
Για τα μαμά προβολακια θα χρειαστείς τουλάχιστον τα διπλάσια. Λιγοτερο ακριβά ειναι της Touratech και της Twallcom. Εχει και η Hepco Becker κάτι micro αλλά κουμπωνουν μόνο στα δικά της πάνω καγκελα.
Μπορείς να κανείς και διάφορες πατέντες. Πολλά μέλη έχουν φτιάξει βάσεις ή προστατευτικά μόνοι τους ρίχνοντας το κόστος.
Μιλάμε πάντα για αλογόνου. Τα προβολακια Xenon ειναι πιο ακριβά.

Τα προβολακια ειναι χρήσιμα σε σκοτεινό επαρχιακό δρόμο. Εγώ τα έχω αναμμένα κυρίως την ημέρα. Σαν φώτα ημέρας... Έχω βάλει XEnon στη μεσαία σκάλα της Μηχανης.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 22-02-2013, 00:43
kwstas Ο/Η kwstas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Orestiada
Μoto: R1200GSA
Μηνύματα: 2,726
Προεπιλογή Απάντηση: Προσθηκε προβολακια σε gs 1200

Ειναι για ομιχλη κυριως οπως στο αυτοκινητο και επισης ειναι πιο ορατη η μοτοσυκλετα ακομα και τη μερα!

Αν θες μαμα στειλε πμ να τα πουμε, αν και δεν ειχα σκοπο να τα αλλαξω αλλα και τα touratech δεν θα με χαλουσαν!
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 22-02-2013, 09:15
chrmakry Ο/Η chrmakry βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2012
Περιοχή: Athina
Μoto: BMW 1200 GS Triple Black Special Edition
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απάντηση: Προσθηκε προβολακια σε gs 1200

ακριβώς όπως τα λέει ο anegis.
έχω βάλει προβολάκια led της μαμάς (κοντά στα 500 ευρώ) και τα χρησιμοποιώ και την ημέρα (έχω και xenon στη μεσαία σκάλα).
Γενικά θεωρώ πως έκανα καλά που έδωσα (προ κρίσης) περίπου 650 ευρώ σε προβολάκια + μεσαία xenon...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από anegis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολο δεν ειναι, αρκεί να έχεις τα ευρουδακια... Υπάρχουν και άλλες λύσεις πιο οικονομικές, όπως τα HELLA 70-90 ευώ χωρις βασεις ή και της GIVI περίπου 120-140 ευρώ χωρίς βάσεις, αλλά με καλωδιωση και διακοπτη. Για τις βάσεις θα χρειαστείς αλλα 50-100 ευρώ. Σύνολο 150-250 ευρώ.
Για τα μαμά προβολακια θα χρειαστείς τουλάχιστον τα διπλάσια. Λιγοτερο ακριβά ειναι της Touratech και της Twallcom. Εχει και η Hepco Becker κάτι micro αλλά κουμπωνουν μόνο στα δικά της πάνω καγκελα.
Μπορείς να κανείς και διάφορες πατέντες. Πολλά μέλη έχουν φτιάξει βάσεις ή προστατευτικά μόνοι τους ρίχνοντας το κόστος.
Μιλάμε πάντα για αλογόνου. Τα προβολακια Xenon ειναι πιο ακριβά.

Τα προβολακια ειναι χρήσιμα σε σκοτεινό επαρχιακό δρόμο. Εγώ τα έχω αναμμένα κυρίως την ημέρα. Σαν φώτα ημέρας... Έχω βάλει XEnon στη μεσαία σκάλα της Μηχανης.



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-02-2013, 09:36
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Προσθηκε προβολακια σε gs 1200

Η μαμά δίνει βάσεις και καλωδίωση/διακόπτη που κουμπώνει στον "εγκέφαλο".
Από εκεί και πέρα, μια πατεντούλα χρειάζεσαι να κρεμάσεις τα after market προβολάκια στις μαμά βάσεις και επίσης να αντικαταστήσεις τα φισάκια σύνδεσης της μαμά καλωδίωσης ώστε να κουμπώνει στα προβολάκια....γλυτώνεις καμιά 200αριά ευρώ στο σύνολο για μαμά προβολάκια δηλαδή....
Τα προβολάκια τα χρειάζομαι για ασφαλή διέλευση κατά τη διήθηση, όπου ο συνδιασμός με τα XENON αναγκάζει τα ΙΧ να ανοίγουν δρόμο να περάσω
Προσωπικά τα προβολάκια με "κανονική" λάμπα δεν με βοηθούν να βλέπω πολύ καλύτερα γιατί τα XENON είναι υπεραρκετά και φωτίζουν σχεδόν τα πάντα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:25.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!