GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 04-10-2010, 15:31
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Τακακια GOLDFREN

Μια και που η λιρα εχει παρει την κατιουσα σκεφτηκα να κανω καποιες συμπληρωματικες αγορες για να εχω στοκ για την καλη μου,των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν.Βρηκα αυτα σε καλη τιμη πιστευω και θελω να ρωτησω αν τα εχει κανεις σας δοκιμασει.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις τυχον απαντησεις σας.


Full Set Brake Pads FA335 HH FA363 BMW R1200 GS R1200GS - eBay (item 290347873704 end time Nov-02-10 05:07:45 PDT)

Last edited by jarhead; 04-10-2010 at 15:35.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 04-10-2010, 15:40
fguy Ο/Η fguy βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μoto: R1200GS 2005-2006
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από jarhead Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και που η λιρα εχει παρει την κατιουσα σκεφτηκα να κανω καποιες συμπληρωματικες αγορες για να εχω στοκ για την καλη μου,των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν.Βρηκα αυτα σε καλη τιμη πιστευω και θελω να ρωτησω αν τα εχει κανεις σας δοκιμασει.Ευχαριστω εκ των προτερων για τις τυχον απαντησεις σας.
Σωστη η λογικη σου! Ειναι αρκετα καλα φιλε μου, ειχα δοκιμασει παλαιοτερα για τα πισω, μπορω να πω οτι ισως ειναι και καλυτερα απο τα μαμα! Τα τοποθετω καπου στη μεση της κατηγοριας. Εχω παρει κι εγω στοκ goldfren και ebc.
CERAMIC CARBON TECHNOLOGY HH PERFORMANCΕ
και για 53 ευρω το σετ μπροσ-πισω ειναι τελεια!
εξαιρετικα value for money!

Last edited by fguy; 04-10-2010 at 15:47.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-10-2010, 17:16
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Πολύ καλή τιμή αλλά για όποιον δεν ξέρει να τα βάζει?
Για δες και στην ομαδική αγορά των BREMBO που είναι και επώνυμα(τουλάχιστον για εμένα) και στα τοποθετούν
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-10-2010, 17:21
sain Ο/Η sain βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ATH
Μoto: BMW 1200 GS
Μηνύματα: 211
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή τιμή αλλά για όποιον δεν ξέρει να τα βάζει?
Για δες και στην ομαδική αγορά των BREMBO που είναι και επώνυμα(τουλάχιστον για εμένα) και στα τοποθετούν

Θα συμφωνήσω 100%.Δεν παίζουνε με τα φρένα.Για να βάζει αυτά η bmw κάτι θα ξέρει.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-10-2010, 17:28
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sain Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω 100%.Δεν παίζουνε με τα φρένα.Για να βάζει αυτά η bmw κάτι θα ξέρει.

Φίλε θα ήταν χαρά μας να γράψεις και στοΚαλώς ήρθατε για να σε γνωρίσουμε και να σου ευχηθούμε όπως κάνανε σε όλους μας
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 05-10-2010, 02:40
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή τιμή αλλά για όποιον δεν ξέρει να τα βάζει?
Για δες και στην ομαδική αγορά των BREMBO που είναι και επώνυμα(τουλάχιστον για εμένα) και στα τοποθετούν
Δυστηχως ειμαι Θεσσαλονικη , αλλα μπορω να τα περασω μονος μου.Κανω ερευνα αγορας αναμεσα σε ΕBC, GOLDFREN ....Το πολυ πολυ τους λεω να με τα στειλουν ταχυδρομικως.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 05-10-2010, 10:25
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Reply With Quote
  #8  
Παλιό 05-10-2010, 11:29
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από sain Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω 100%.Δεν παίζουνε με τα φρένα.Για να βάζει αυτά η bmw κάτι θα ξέρει.
Η ''μαμα'' ξερει τι ειναι οικονομικα συμφερον για αυτην και τιποτε άλλο!!! Υπαρχουν τακακια και τακακια, ο καταναλωτης δεν εχει παρα να ψαξει στην ελευθερη αγορα και να διαλεξει ΚΑΛΥΤΕΡΑ και ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ τακακια απο της ''μαμας''!!!! Αρκει να κοιταξει τις προδιαγραφες που αναγραφονται στην συσκευασια τους!!!
Τα ΕBC π.χ. ειναι κατα πολυ καλυτερα απο τα ''μαμα'' και σε τεχνολογια υλικου, και σε τιμη, και σε διαρκεια ζωης!!
Οσο για το τελευταιο ελπιζω να μην ακουσω σχολια της ταξης ''ειναι σκληρα και τρωνε τον δισκο....''!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 05-10-2010, 11:44
arman Ο/Η arman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2010
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ''μαμα'' ξερει τι ειναι οικονομικα συμφερον για αυτην και τιποτε άλλο!!! !!!

Αυτή είναι η πρόχειρη και η απλοϊκή εξήγηση που την έχω ακούσει χρόοοονια τώρα.
Η πραγματικότητα είναι η εξής.Μου την έχει εξηγήσει και αρχιμηχανικός σε συνεργείο αυτοκινήτων.
Η μαμά και κάθε μαμά, βάζει ανταλλακτικά και στην προκειμένη τακάκια, για χρήση του μέσου αναβάτη. Πρέπει δηλαδή να είναι:
Τόσο σκληρά, ώστε να έχουν διάρκεια
Τόσο μαλακά, ώστε να μην τρώνε τον δίσκο.
Τέτοιας ποιότητας, που να μην σφυράνε.
Τέτοιας ποιότητας που να μην μαυρίζουν με τη σκόνη τους τη ζάντα.
Τόσο μαλακά, που να πιάνουν γρήγορα και εύκολα χωρίς πίεση στην μανέτα.
Τέτοιας πάστας που να είναι "οικονομικά" (Μην βιαστείς φίλε-οικονομικά, όχι φτηνά)
Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα.Ακόμα και αγωνιστικά,Αλλά δεν είναι για τον μέσο αναβάτη.
Αλλού υπερισχύουν και αλλού πονάνε. (σκληρότητα, σφύριγμα, τιμή, μακροζωϊα κ.λ.π.)
Για αυτό, τα μαμά προϊόντα είναι πάντα τα <<σχετικά καλύτερα>> για τον μέσο αναβάτη.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 05-10-2010, 14:34
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Τακακια GOLDFREN

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από arman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι η πρόχειρη και η απλοϊκή εξήγηση που την έχω ακούσει χρόοοονια τώρα.
Η πραγματικότητα είναι η εξής.Μου την έχει εξηγήσει και αρχιμηχανικός σε συνεργείο αυτοκινήτων.
Η μαμά και κάθε μαμά, βάζει ανταλλακτικά και στην προκειμένη τακάκια, για χρήση του μέσου αναβάτη. Πρέπει δηλαδή να είναι:
Τόσο σκληρά, ώστε να έχουν διάρκεια
Τόσο μαλακά, ώστε να μην τρώνε τον δίσκο.
Τέτοιας ποιότητας, που να μην σφυράνε.
Τέτοιας ποιότητας που να μην μαυρίζουν με τη σκόνη τους τη ζάντα.
Τόσο μαλακά, που να πιάνουν γρήγορα και εύκολα χωρίς πίεση στην μανέτα.
Τέτοιας πάστας που να είναι "οικονομικά" (Μην βιαστείς φίλε-οικονομικά, όχι φτηνά)
Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα.Ακόμα και αγωνιστικά,Αλλά δεν είναι για τον μέσο αναβάτη.
Αλλού υπερισχύουν και αλλού πονάνε. (σκληρότητα, σφύριγμα, τιμή, μακροζωϊα κ.λ.π.)
Για αυτό, τα μαμά προϊόντα είναι πάντα τα <<σχετικά καλύτερα>> για τον μέσο αναβάτη.

Οπως νομιζεις φιλε μου.......ειδικα αφου σου το ειπε αρχιμηχανικος εταιρειας αυτοκινητων που φανταζομαι εχει κανει διατριβη στα υλικα κατασκευης ΟΛΩΝ των τακακιών τοου εμποριου....οι αλλοι περισσευουνε!!!!

Παντως καλο θα ηταν να κανεις μια ερευνα στο διαδικτυο (π.χ. http://www.hotrod.com/techarticles/chassis/hrdp_1003_brake_pad_technology/index.html) να μαθεις ΚΙ ΕΣΥ τι σημαινει τακακι, προδιαγραφες αυτων, οργανικα, μεταλλικα και ημιμεταλικα πριν εμπιστευτεις τα λεγομενα του οποιουδηποτε αρχιμηχανικου!! ετσι θα αποφασιζεις μονος σου τι τακακι ειναι καλυτερο για τις δικες σου οδηγικες ικανοτητες!!!

Και να ξερεις οτι, υπαρχουν τακακια με το διπλασιο χρονο ζωης απο τα μαμα τα οποια δεν σφυριζουν, δεν σκονιζουν, φρεναρουν καλυτερα, εχουν καλυτερη αισθηση στην μανετα, δεν τρωνε τον δισκο κ.λ.π., κ.λ.π!! Και φυσικα στοιχιζουν φτηνοτερα απο τα ''μαμα''!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τακακια 1150 GS vpentza Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 12 18-09-2009 10:45


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!