GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Ταξίδια - Συναντήσεις > Εκδρομές εντός Ελλάδος

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 01-05-2011, 10:28
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

μέχρι που συνταξίδεψα με τον Χάρη (aka siraxanz...)

Σάββατο 30/4 – Μονοήμερη, Oρεινή Αρκαδία – Ηλεία Φολόη- Καλάβρυτα. Σύνολο: 650km

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 01-05-2011, 10:32
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Τέσσερεις μηχανές, τέσσερεις αναβάτες:

Αντώνης (moby_gr)



Ο πρώτος φίλος που έκανα στο gsform . Παιδί με ακέραιο χαρακτήρα, σοβαρότητα αλλά και χιούμορ. Με εντυπωσίασε αρχικά ο χαρακτήρας του στον πρώτο μου καφέ του gsforum της Τετάρτης, όπου ο Αντώνης ήταν ο πρώτος που μ πλησίασε, ευγενέστατος, με έκανε να νοιώσω άνετα, μου μίλησε για την εμπειρία του από τις Άλπεις μια και ετοιμαζόμουν να πάω κι εγώ, μου έδωσε απλόχερα πληροφορίες, και όταν γύρισα σπίτι είπα στη γυναίκα μου “γνώρισα σήμερα ένα παιδί που απ’ τα πρώτα λεπτά της συζήτησης μου φάνηκε πολύ αξιόλογο’’ (συνήθως δεν πέφτω έξω σε τέτοια θέματα). Στο μέλλον μας δόθηκε η ευκαιρία να συνταξιδέψουμε για λίγο (από Θεσσαλονίκη μέχρι Προμαχώνα) όπου και διαπίστωσα ότι εκτός του αξιόλογου χαρακτήρα του, είναι και ικανότατος οδηγός!

Αντώνη, θα είναι πάντα χαρά μου να συνταξιδεύουμε, και το καλοκαίρι, να θυμάσαι, στις 12/8 το πρωί, θα πίνουμε στην υγειά σου τον καφέ μας με την Αντώνια, στο Bellagio

----------------------------------------------------------

Χάρης (siraxaz)



Από πού ν’ αρχίσω και που να τελειώσω… Να τον αποκαλέσω “φτερωτό Ερμή”; Λαγό; Και μου το είπανε, “πρόσεχε, θα κομπλεξαριστείς!” ο άνθρωπος δε στρίβει απλά… Ο Χάρης όμως παιδιά, εκτός της τρελής ικανότητάς του στο στρίψιμο, είναι ικανότατος και σε όλα τα παρεμφερή, σου επισκευή ελαστικού από πρόκα; Siraxanz. Επιλογή της ομορφότερης διαδρομής; Siraxanz. Σωστή επιλογή της ταβέρνας για το μεσημεριανό φαγητό; Siraxanz… και πάει λέγοντας… Το σημαντικότερο όμως, δεν είναι οι ικανότητές του αλλά ο “φίλος Χάρης”! Όποιος τον έχει γνωρίσει καταλαβαίνει τι εννοώ, όποιος δεν τον έχει γνωρίσει ακόμα, να πάει βόλτα προς Πελοπόννησο και θα με θυμηθεί. Ανοιχτή καρδιά, φίλος αληθινός, με πείρα από τη ζωή. Είναι παιδί μάλαμα!!!

Χάρη, είσαι η αιτία που πλέον οι βόλτες μου στην Πελοπόννησο θα γίνουν περισσότερες J Η Αντωνία (η γυναίκα μου) σε περιμένει σπίτι μας λέει όταν έρθεις Αθήνα, να ψήσουμε να φάμε τίποτα

-------------------------------------------------------

Μάκης (makam) – (άντε να δω πότε θα κάνω αυτό το παιδί ν’ αρχίσει να ποστάρει…)



Χωρίς πολλά-πολλά, ο Μάκης είναι η αιτία που καβαλάω GS και βρίσκομαι εδώ παρέα σας και αντλώ όλη αυτή τη χαρά και απόλαυση. Αδελφικός φίλος - συνάδελφος για περισσότερο από 20 χρόνια. Εξαίρετος jazz μουσικός, από τους έλληνες που με τη μουσική τους συνέβαλαν στην προβολή της ελληνικής jazz – ethnic σκηνής σε παγκόσμιο επίπεδο. Έχουμε μοιραστεί απίστευτες συγκινήσεις στο παρελθόν, πολύ δυνατές στιγμές, από αυτές που χαράζονται στη μνήμη για μια ολόκληρη ζωή. Εκτός της μουσικής, παλιός εντουράς, είναι αυτός που με έβαλε στο κόλπο, όχι μόνο των GS αλλά και της εξερεύνησης της μαγείας των ορεινών διαδρομών και όχι μόνο. Με τον Μάκη εξερεύνησα τα Άγραφα και πολλά ακόμα μέρη, όπως και σημεία που εγώ από μόνος μου δε θα σκεπτόμουν ποτέ. Για τις οδηγικές του ικανότητες, πόσο γρήγορα στρίβει, την πείρα του… θα σας μιλήσουν πιθανόν άλλοι . Με τον Μάκη ετοιμαζόμαστε για μερικά ωραία ταξίδια μέσα στο καλοκαίρι εντός Ελλάδας αλλά και στα Βαλκάνια.

Μάκη, σ’ ευχαριστώ που με βοήθησες να ανακαλύψω αυτήν την τόσο όμορφη πλευρά του μοτοσυκλετισμού, που μου έδωσε και μου δίνει τέτοια χαρά.

Last edited by Strats; 01-05-2011 at 10:39.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 01-05-2011, 10:32
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Το πρώτο ραντεβού ήταν στα διόδια Ελευσίνας με τον Μάκη. Μετά συναντήσαμε τον Αντώνη στα διόδια της Κορίνθου και τέλος ανταμώσαμε με τον Χάρη στη στροφή προς Νεμέα.

Η διαδρομή όλη από Νεμέα προς Βυτίνα (Σκοτεινή – Κανδήλα) είναι απόλαυση. Τρελό στροφιλίκι, 1200m υψόμετρο, άγριο τοπίο. Ήταν ότι έπρεπε για να ανεβάσουμε την αδρεναλίνη πριν τη στάση για τον πρωινό καφέ.

Η πρώτη στάση έγινε στη Δημητσάνα, την προτιμήσαμε έναντι της Βυτίνα ως λιγότερο “εμπορικό” σημείο. Η Δημητσάνα είναι πολύ γραφικό χωριό που αξίζει να επισπευτεί κανείς.

Μετά το καφεδάκι μας (και τα τοπικά μελωμένα παραδοσιακό γλυκά), ξεκινήσαμε προς Φολόη. Λίγο που δεν ακολουθήσαμε το gps, λίγο που θέλαμε να δούμε μια νέα διαδρομή, τελικά καταλήξαμε φολόη από άλλον μη προγραμματισμένη διαδρομή, που όμως ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Στη Φολόη ήταν πολύ όμορφα γιατί λόγω της περιόδου, το δάσος είχε πρασινίσει. Μπήκαμε με τις μηχανές και off-road λιγάκι σαν καλά παιδιά – τρελά αγόρια που είμαστε. Μου άρεσε η αίσθηση του αποπροσανατολισμού μέσα στο δάσος όπου δεν έβλεπες δρόμο – κατεύθυνση

VIDEO


Φαγητό; Που αλλού; Στην ταβέρνα ΟΙ ΚΕΝΤΑΥΡΟΙ


Άλλη μια πολύ ενδιαφέρουσα ορεινή διαδρομή είναι από Φολόη προς Καλάβρυτα, όπου καταλήξαμε για τον απογευματινό καφέ, πριν πάρουμε το δρόμο του γυρισμού.


Λόγω των πολλών χιλιομέτρων σε μικρό χρονικό διάστημα, δυστυχώς δεν είχαμε τομ περιθώριο για πολλές στάσεις οπότε το φωτογραφικό υλικό είναι περιορισμένο:
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 01-05-2011, 10:33
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

double post

Last edited by Strats; 01-05-2011 at 10:38.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 01-05-2011, 10:35
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Δημητσάνα





Επισκευή ελαστικού από τον Χάρη σε χρόνους formula1 D:





Φολόη



Ο Χάρης με τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου (είχαμε και βύσμα … )



Καλάβρυτα



Reply With Quote
  #6  
Παλιό 01-05-2011, 10:37
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους μου Αντώνη, Χάρη και Μάκη, για την αποδοχή αυτής της πρόσκλησης και για τις τόσο όμορφες στιγμές που μου χάρισαν συνταξιδεύοντας. Σας ευχαριστώ παιδιά που μου χαρίσατε ένα τόσο όμορφο Σάββατο, εύχομαι να επαναλάβουμε σύντομα!!!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 01-05-2011, 10:43
teo71 Ο/Η teo71 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ζωγραφου
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,983
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Γεια σου Στράτο με τα ωραία σου...

Έρχομαι σήμερα... Κανόνισε...
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 01-05-2011, 10:45
Strats Ο/Η Strats βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: R 1200 GS Adv '10
Μηνύματα: 1,240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από teo71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Στράτο με τα ωραία σου...

Έρχομαι σήμερα... Κανόνισε...
Σου ετοιμάζω πολύ άγρια κατάσταση

Με το καλό να επιστρέψεις, μας έλλειψες φίλε
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 01-05-2011, 10:50
Dent Ο/Η Dent βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: 1200 GS (07)
Μηνύματα: 240
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Παντα τετοια παιδια.Ενδιαφερουσα διαδρομη , την ειχαμε κανει τον φετινο χειμωνα με αλλη παρεα απο το forum
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 01-05-2011, 10:56
Albatros Ο/Η Albatros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: YAMAHA FJR 1300 F650GS KYMCO 400 Exiting
Μηνύματα: 4,502
Προεπιλογή Απάντηση: Νόμιζα ότι ήμουν γρήγορος...

Ωραία παρέα,όμορφη διαδρομή, τι άλλο θέλετε για να περάσετε καλά,πάντα τέτοια φίλοι μας...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Eurotrip 2010 .... Ότι να ναι !!!!! PANOS V Ταξίδια στο εξωτερικό 33 22-03-2011 13:09
Νομίζατε ότι βλέπατε πεφταστέρια??? gepol Αστεία Video 10 08-02-2011 21:32
Συγγνώμη, μέχρι τώρα ήμουν ο πατέρας σου, αλλά τώρα δεν είμαι... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Κόσμος 11 09-05-2010 04:03
Πόσο λέει ότι στοίχισε ;;;; ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ελλάδα 17 06-12-2009 21:18
Noμίζετε ότι ξέρετε....ότι; Alext Χρήσιμα 6 26-06-2009 15:15


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!