GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Γενικά - Μοτοσυκλέτα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 18-12-2010, 00:49
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Παιδιά έχω 2-3 μέρες που τα πρωινά αφού βάλω μπρός το θεριό, περιμένοντας για το απαραίτητο ζέσταμα του κινητήρα, παρατηρώ να μυρίζει κάπως απο μπροστά οι σωλήνες της εξαγωγής των κυλίνδρων, σαν πολύ ζεστό μέταλλο.. Σήμερα δε το βράδυ μόλις σχόλασα κάθισα επίτηδες να δώ τι παίζει, κ μετά απο 6-7 λεπτά που έβαλα μπρός είδα οτι οι σωλήνες της εξαγωγής είχαν πυρώσει!

Ας μου πεί κάποιος οτι ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!! εντάξει έχει κρύο έξω, απο πολύ ψυχρό που είναι το μέταλλο ζεστένεται κάπως απότομα, ίσως για'υτό να μυρίζει.. ε? Α, το θεριό φοράει Ακράπα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο..
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 18-12-2010, 00:53
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχω 2-3 μέρες που τα πρωινά αφού βάλω μπρός το θεριό, περιμένοντας για το απαραίτητο ζέσταμα του κινητήρα, παρατηρώ να μυρίζει κάπως απο μπροστά οι σωλήνες της εξαγωγής των κυλίνδρων, σαν πολύ ζεστό μέταλλο.. Σήμερα δε το βράδυ μόλις σχόλασα κάθισα επίτηδες να δώ τι παίζει, κ μετά απο 6-7 λεπτά που έβαλα μπρός είδα οτι οι σωλήνες της εξαγωγής είχαν πυρώσει!

Ας μου πεί κάποιος οτι ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!! εντάξει έχει κρύο έξω, απο πολύ ψυχρό που είναι το μέταλλο ζεστένεται κάπως απότομα, ίσως για'υτό να μυρίζει.. ε? Α, το θεριό φοράει Ακράπα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο..
εκει κανεις ενα λαθακι........δεν χρειαζεσαι ζεσταμα,βαζεις μπροστα και ξεκινας για να ζεσταθει το θηριο στην διαδρομη
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 18-12-2010, 01:07
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει κανεις ενα λαθακι........δεν χρειαζεσαι ζεσταμα,βαζεις μπροστα και ξεκινας για να ζεσταθει το θηριο στην διαδρομη

Σωστόν.

Τώρα για πύρωμα!!!...??? έντονα θες να ακούσης ότι είναι ΟΚ, αλλά μην το αφήσεις, κοίταξέ το. Δεν το έχω ξανακούσει.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 18-12-2010, 01:28
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Εντάξει άν δουλεύει 7 λεπτά στάσιμο μιά χαρά είναι το πύρωμα που σου κάνει..
στο 10λεπτο ρίξε και κανά αυγό στα κύλινδρα να δεις τι ωραία αυγά μάτια φτιάχνει το GS!
Φίλε.... πάτα μίζα και στο λεπτό ξεκίνα, καλοτάξιδο το εργαλείο!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 18-12-2010, 01:31
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
εκει κανεις ενα λαθακι........δεν χρειαζεσαι ζεσταμα,βαζεις μπροστα και ξεκινας για να ζεσταθει το θηριο στην διαδρομη
Σωστός
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 18-12-2010, 05:51
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχω 2-3 μέρες που τα πρωινά αφού βάλω μπρός το θεριό, περιμένοντας για το απαραίτητο ζέσταμα του κινητήρα, παρατηρώ να μυρίζει κάπως απο μπροστά οι σωλήνες της εξαγωγής των κυλίνδρων, σαν πολύ ζεστό μέταλλο.. Σήμερα δε το βράδυ μόλις σχόλασα κάθισα επίτηδες να δώ τι παίζει, κ μετά απο 6-7 λεπτά που έβαλα μπρός είδα οτι οι σωλήνες της εξαγωγής είχαν πυρώσει!

Ας μου πεί κάποιος οτι ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!! εντάξει έχει κρύο έξω, απο πολύ ψυχρό που είναι το μέταλλο ζεστένεται κάπως απότομα, ίσως για'υτό να μυρίζει.. ε? Α, το θεριό φοράει Ακράπα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο..


ειναι φυσιολογικο νομιζω απο εδω μεσα ειχα βρει τις παρακατω φωτογραφιες!!!
Attached Images
File Type: jpg fotia.jpg (33.7 KB, 32 views)
File Type: jpg fotia2.jpg (25.6 KB, 32 views)
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 18-12-2010, 08:45
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει άν δουλεύει 7 λεπτά στάσιμο μιά χαρά είναι το πύρωμα που σου κάνει..
στο 10λεπτο ρίξε και κανά αυγό στα κύλινδρα να δεις τι ωραία αυγά μάτια φτιάχνει το GS!
Φίλε.... πάτα μίζα και στο λεπτό ξεκίνα, καλοτάξιδο το εργαλείο!
Χα χα χα πολύ σωστά το έθεσες φίλε siraxanz και όντος είναι φυσιολογικό αυτό που γίνετε με τους λαιμούς της εξάτμισης να κοκκινίζουν .

Μην περιμένεις τόσο πολύ ζέστανε το το μηχανάκι 1 λεπτό και μετά εν κινήση χωρίς ακρότητες στο γκάζι και είσαι οκ .


Reply With Quote
  #8  
Παλιό 18-12-2010, 12:35
KouaksKouaks Ο/Η KouaksKouaks βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: GSA 2008 ΤΟΥΜΠΑΝΟ!
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από adventure Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα πολύ σωστά το έθεσες φίλε siraxanz και όντος είναι φυσιολογικό αυτό που γίνετε με τους λαιμούς της εξάτμισης να κοκκινίζουν .

Μην περιμένεις τόσο πολύ ζέστανε το το μηχανάκι 1 λεπτό και μετά εν κινήση χωρίς ακρότητες στο γκάζι και είσαι οκ .


Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας, τελικά όσα χρόνια εμπειρίας κι αν έχει κάποιος, όλο και κάτι μαθαίνει, ειδικά όταν έχει μεγάλη πείνα σαν κι εμένα!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 18-12-2010, 12:38
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχω 2-3 μέρες που τα πρωινά αφού βάλω μπρός το θεριό, περιμένοντας για το απαραίτητο ζέσταμα του κινητήρα, παρατηρώ να μυρίζει κάπως απο μπροστά οι σωλήνες της εξαγωγής των κυλίνδρων, σαν πολύ ζεστό μέταλλο.. Σήμερα δε το βράδυ μόλις σχόλασα κάθισα επίτηδες να δώ τι παίζει, κ μετά απο 6-7 λεπτά που έβαλα μπρός είδα οτι οι σωλήνες της εξαγωγής είχαν πυρώσει!

Ας μου πεί κάποιος οτι ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!! εντάξει έχει κρύο έξω, απο πολύ ψυχρό που είναι το μέταλλο ζεστένεται κάπως απότομα, ίσως για'υτό να μυρίζει.. ε? Α, το θεριό φοράει Ακράπα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο..
ΖΕΣΤΑΜΑ ΤΟΝ BOXER?????????????????

Ούτε γι αστείο μην του ξανακάνεις τέτοιο χουνέρι, το γράφει και το βιβλιαράκι σου!!!

Με το που τον βάζεις μπροστά, να φεύγεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ, όσο κρύο και να κάνει...
Η μεγαλύτερη φθορά που μπορείς να του κάνεις είναι να τον αφήσεις στο ρελαντί παγωμένο.


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι φυσιολογικο νομιζω απο εδω μεσα ειχα βρει τις παρακατω φωτογραφιες!!!
Οι φωτογραφίες που έβαλε ο φίλος ο mrdaellis είναι από την δικιά μου φωτογραφημένη μετά από 3-4 λεπτά στο ρελαντί, η μια και μοναδική φορά που της το έκανα και είναι απόλυτα φυσιολογικό για τους κινητήρες της BMW παρατηρημένο από το 1930...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ για αυτόν τον κινητήρα, όπως ούτε για κανέναν άλλον σύγχρονο.
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 18-12-2010, 12:42
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πυρωμένη Εξάτμιση!?

Boxer by Night
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Εξάτμιση μαμα gs1200 griv_gs Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 4 03-03-2011 17:32
Εξάτμιση "μαμά" από R 1200 GSA του '08 ... Fuji Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 16-02-2010 21:57
Εξάτμιση για R1200GS almenexi Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 14-12-2009 18:17


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!