GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Αθλητισμός

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 23-08-2011, 12:54
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

-Βάλτι τς ένα γκολ αααααα = Βάλτε τους ένα γκολ (το αααααα δεν μεταφράζεται)

και πακέτο
-Δεν εχν' τίπουτα = δεν έχουν τίποτα

-τσιάκστον τα πουδάρια = σπάστου τα πόδια

-χαααααααα χααααααααα χαααααααααααα =επιφώνημα παρότρυνσης στα τελευταία λεπτά του αγώνα (συνηθίζεται σε στημένη φάση)

-Σφίξτουν μια κόκκιν =Βγάλτου μια κόκκινη κάρτα

-Έτσ' ν' αργάσι' =Επιβράβευση αμυντικού που απομακρύνει την μπάλα με σκοπό την καθυστέρηση

-Κάρφουστουν στ' σίτα =Παρότρυνση προς αμυντικό (κυρίως πλάγιο μπακ) για άμεση εξουδετέρωση αντίπαλου επιθετικού πλάγιου (κυρίως) χαφ που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κάνει παππάδες και τσαλήμια.
-Λάισμαν σπάσ' τς σημαία και βάλτη στουν ####υ ς' = Άμεση αντίδραση σε υπόδειξη βοηθού διαιτητή.

-Μουνάκι΄ιπόπτ' εισί δεν βλέπς'? = Φράση που χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις έλλειψης πρωτοβουλίας του βοηθού διαιτητή.

-Άμα μπδήσου τς σίτα =άμα πηδήσω την περίφραξη. Λίγο πριν γίνει το ντου και ο διαιτητής τρέξει να κλειδωθεί στα αποδυτήρια.

-Κάντουν τάκλιν στου σβέρκου =κάντον τάκλιν στο σβέρκο.Φράση που χρησιμοποιείται για να παροτρύνεις τον παίχτη της ομάδας σου να μαρκάρει λίγο πιό δυνατά.

-Απου που θα φύγς ρε μνί? =απο που θα φύγεις ρε μ....ί? Φράση που δηλώνει προς τον διαιτητή τις περιορισμένες επιλογές διαφυγής μετά το τέλος του αγώνα.

-Σάκιε βάλτουν κι λίγου δαχλάκ' α =Σάκη βάλτου και λίγο δάκτυλο.Φράση που δηλώνει παρότρυνση κυρίως προς το στόπερ της ομάδας για μια πιο δυναμική μεταχείριση του αντιπάλου επιθετικού.

-Μάκιεεεε άρααα πάρτες μόνους αααα =Μάκη κερδισέ τους μόνος σου.Φράση που υποδηλώνει την αμέριστη υποστήριξη προς το πρόσωπο του Μάκη (το αστέρι της ομάδας)

-Γαμόσπιτι ιπόπτ' τι σκουώντς ούλ' ν' ώρα? =Επόπτη που έχεις χάσει τον έλεγχο της σεξουαλικης τάξης στο σπίτι σου γιατί σηκώνεις τη σημαία συνέχεια?Φράση που απευθύνεται στον βοηθό διαιτητή με στόχο την παράθεση εξηγήσεων απο την πλευρά του σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ανεπιθύμητων υποδείξεών του.

- Πούστιε διαιτητιέ, διε φεγς απού δουώ μιέσα,άμα διε ρθει η ΟΥΙΕΦΑ να σι βγαλ' = ομοφυλόφιλε διαιτητή δε θα εξέλθεις των αποδυτηρίων παρά μόνο με την παρέμβαση της Ευρωπα'ι'κής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας. Φράση που δηλώνει απειλή προς το πρόσωπο του διαιτητή για εγκλεισμό του στα αποδυτήρια,ως πράξη ανταπόδωσης για την κακή του απόδοση, επ' αόριστον...

- Διεκαράκ' λουλού θα σο γαμθεί δουώ μιέσα, ακούς πουστράκ' ?? = αντίπαλε ποδοσφαιριστή με τον αριθμό 10 στη φανέλα θα δεινοπαθήσεις σε αυτό το γήπεδο. Λεκτική απελή προς το αστέρι της αντιπάλου ομάδας(είθισται να φέρει κορδελάκι,μακρύ μαλλί,παπούτσι κοπα μούντιαλ αντίντας καθώς και άλλα θηλυπρεπή αξεσουάρ,αλλά με αδιαμφισβήτητες ποδοσφαιρικές αρετές) με στόχο την καταρράκωση του ηθικού του.Συνήθως εκτοξεύεται κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα,αλλά τελικά μάλλον επιφέρει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα...-το δεκαράκι μας ξεκωλιάζει-...

- Σιγά α αδιλφιέ , έχω να πάου κι για δλιά αύριου = παίξε πιο ήρεμα γιατί έχω να πάω και στη δουλειά μου αύριο. Παράκληση προς αντιπαλο ποδοσφαιριστή που προβαίνει σε κατάχρηση βίας στη διάρκεια του παιχνιδιού να αναλογιστεί τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της συμπεριφοράς του στην καθημερινότητα του συναθλητή του.Φυσικά η πολιτισμένη παράκληση δεν ισχύει και για το δεύτερο τάκλιν..

-Ριέφερι?Του γκούρλουσις του πέναλτ? = διαιτητή?Δεν το είδες το πέναλτι?Φράση που δηλώνει την αντίθεση του φιλάθλου προς απόφαση του διαιτητή για μη καταλογισμό πέναλτι.Η συγκεκριμένη φράση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περιπτώσεις μη υπόδειξης κάρτας (νγκούρλουσις νγκάρτα?).Απο τις λίγες περιπτώσεις που η χρήση της συγκεκριμένης φράσης χρησιμοποιείται και προς τον τερματοφύλακα της ομάδας σου.Του γκούρλουσις του πέναλτ' ρε κουνέλα?

-Σφίξτουν κλουτσιά στα ψουμουσάκουλα = ρίχτου κλωτσιά στα "μαλακά".Φράση παρότρυνσης προς το λίμπερο της ομάδας σου να μαρκάρει λίγο πιό δυνατά το αντίπαλο δεκαράκι (βλέπε πιό πάνω) με απώτερο σκοπό την ανακοπή της πορείας ,του συγκεκριμένου παίχτη,προς την μεγάλη περιοχή.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 23-08-2011, 13:26
Hekima Ο/Η Hekima βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS Συνοδηγός
Μηνύματα: 9,103
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Reply With Quote
  #3  
Παλιό 23-08-2011, 13:54
SenseiG Ο/Η SenseiG βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΠΕΝΤΕΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μoto: HONDA VARADERO MK2 1000 ABS
Μηνύματα: 22,711
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 23-08-2011, 14:39
kostasx Ο/Η kostasx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μoto: 990 ADV
Μηνύματα: 2,793
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Reply With Quote
  #5  
Παλιό 23-08-2011, 15:17
paramedic Ο/Η paramedic βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Εχω καταγωγή απο ΤΡΙΚΑΛΑ και πέρασα πολλά καλοκαίρια στο χωριό και ενα έχω να πω σε αυτό το καταπτυστο κείμενο :Αμα σι πλατσκόσου καται κι σι δωσου μια στου σνίχου αράα θα σι πω ιγω μιτά που μας περιπεζ στα φορα παλιοταγαρ...
Α και ενα σκηνικο απο παλιά. Καθόμαστε με ενα παλικάρι και κατι κάνουμε στον κήπο του θείου μου. Περναει άλλο παλικάρι:
Ααα ραα τι φτιανιτι ιδο??Ιλατι παίζει ι Λόγγους(Λογγος το χωριό μου)
απάντηση:Αααα αααα χεσι μας κισι κ'ι Λόγγους ιδο κανιμι δλια!
Ααα ραα α γαμθιτι ααα.
Ε χεστηκα στο γελιο για κανένα μισάωρο με τα ααααα που ακούστηκαν...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 23-08-2011, 15:25
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paramedic Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω καταγωγή απο ΤΡΙΚΑΛΑ και πέρασα πολλά καλοκαίρια στο χωριό και ενα έχω να πω σε αυτό το καταπτυστο κείμενο :Αμα σι πλατσκόσου καται κι σι δωσου μια στου σνίχου αράα θα σι πω ιγω μιτά που μας περιπεζ στα φορα παλιοταγαρ...
Α και ενα σκηνικο απο παλιά. Καθόμαστε με ενα παλικάρι και κατι κάνουμε στον κήπο του θείου μου. Περναει άλλο παλικάρι:
Ααα ραα τι φτιανιτι ιδο??Ιλατι παίζει ι Λόγγους(Λογγος το χωριό μου)
απάντηση:Αααα αααα χεσι μας κισι κ'ι Λόγγους ιδο κανιμι δλια!
Ααα ραα α γαμθιτι ααα.
Ε χεστηκα στο γελιο για κανένα μισάωρο με τα ααααα που ακούστηκαν...
Χαχαχαχαχαχαχαχα,
paramedic και εγω Τρικαλινος ειμαι. Μιλαμε οτι στο τοπικο το τι ακουγεται δεν περιγραφεται.
Καποτε οταν λεγαμε στα Τρικαλα "Κλεισε την πορτα" και ακουγοταν "Κλεισε μπορτα" μας κοροιδευαν, ομως αν ανατρεξεις στη γραμματικη οταν το αρθρο τελειωνει σε "ν" και η επομενη ξεκινα απο "π" τοτε προφερεται "μπ" (το ειχα δει και στην εκπομπη "Ομιλειτε Ελληνικα")
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 23-08-2011, 22:53
adventure Ο/Η adventure βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μoto: BMW 1150GS Adventure Βασιλομήτωρ των ADV
Μηνύματα: 20,938
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)



Μπράβο Βαγγέλη γενικά μου αρέσει να μαθαίνω για τον κάθε τόπο και πραγματικά αυτό το λεξιλόγιο είναι το κάτι άλλο .



Μαθαίνω τα καλά πρώτα .
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-08-2011, 22:54
J.T.R Ο/Η J.T.R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μoto: Αφρικα Τουιν... Ματωμενος Λυκος...
Μηνύματα: 798
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Αρα ξισιλοιαστι Βαγγου,ασι τσ' χαζιαμερις κι κοιτα να σμαζιεψ'σ του κιφαλις κι να βγαλ'ς κανα δρουμουλογιου σακει σα παν' .Ιτιμασι του παλιουμηχανακισ ,παρι κι κινουν τουν τζιτιαρ κι ξαμουλιθιτε ... Σωθκαν οι στρατις??
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 23-08-2011, 23:59
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από J.T.R Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα ξισιλοιαστι Βαγγου,ασι τσ' χαζιαμερις κι κοιτα να σμαζιεψ'σ του κιφαλις κι να βγαλ'ς κανα δρουμουλογιου σακει σα παν' .Ιτιμασι του παλιουμηχανακισ ,παρι κι κινουν τουν τζιτιαρ κι ξαμουλιθιτε ... Σωθκαν οι στρατις??

Reply With Quote
  #10  
Παλιό 24-08-2011, 09:06
J.T.R Ο/Η J.T.R βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μoto: Αφρικα Τουιν... Ματωμενος Λυκος...
Μηνύματα: 798
Προεπιλογή Απάντηση: Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)

Αρα σι Βαγγιλακ'ι ,ιθιλα να σι πω κατ'ι... κινου κι του διαπουλοπραμα του τζιπιεσ που του χ'ς καταχουνιασμιενο,να μι του διξ κι μενα πως δλευι μπας κι παρου κι γω,επιδις την τιλιυταια φουρα που χαθ'κα ηταν στι λιφκουρουσια κι κινουν που ρωτ'σα ηταν ντιπ ντιρλα στου μιθισ'ι κι διν καταλαβινα τιπουτα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Topcase για F 650 gs (δικυλινδρο) tivr Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 6 08-08-2011 00:33
Εσωτερικές Βαλιτσες για Adv πλαινές dimkath Ζήτηση 1 31-07-2011 15:15
πληροφοριες για Τρικαλα Κορινθίας wet & dirty Χρήσιμα 15 03-02-2010 11:43
10 “ανταλλακτικά” της επιστήμης για το ανθρώπινο σώμα skippybi Υγεία 1 11-01-2010 22:14
Ας επαναφερουν την θανατικη ποινη για μια μερα!!! Kwstas_kef Ελλάδα 8 28-10-2009 22:01


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!