GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 12-04-2013, 09:15
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή DWALO και άγιος ο Θεός!

Μιας και ήρθε και η δικιά μου η ώρα να λάβω το υπέροχο μνμ DWALO στο καντράν της χοντρής, έριξα λίγο διάβασμα (αρκετό εδώ μέσα) και κατάλαβα αρκετά πραγματάκια τα οποία θα προσπαθήσω να τα γράψω έτσι σαν μπούσουλα μπας και βοηθηθεί κανένας φίλος που θ' αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

α) Το μνμ αφορά τις εφεδρικές μπαταρίες του συναγερμού της μαμάς που φοράνε σχεδόν όλα τα μοντέλα της εταιρίας. Οι μπαταρίες είναι επαναφορτιζόμενες λιθίου πολυμερούς, έχουν τάση 3V έκαστη και η χωρητικότητά τους είναι 1700 mAh. Ο σωστός τύπος μπαταρίας έχει κωδικό CR 17335. Εδώ υπάρχει ένα προβληματάκι στην αγορά μιας και είναι από τις δύσκολες μπαταρίες και όλοι σχεδόν οι έμποροι προτείνουν αντίστοιχη με ίδια τάση αλλά μικρότερη χωρητικότητα και μικρότερο μέγεθος. Είναι λάθος και θα εξηγήσω παρακάτω για πιο λόγο.

β) ο ρόλος τους είναι να δουλέψει ο συναγερμός και να ηχήσει η σειρήνα, σε περίπτωση που οι επίδοξοι κλέφτες κόψουν την κεντρική παροχή ρεύματος (κόβοντας ας πούμε ένα από τα δύο καλώδια που καταλήγουν στην μπαταρία. Τότε αναλαμβάνουν να τροφοδοτήσουν το κύκλωμα αυτές. Κι εδώ μπαίνει το ζήτημα χωρητικότητας. Αν οι μπαταρίες είναι μικρότερης χωρητικότητας από τις προτεινόμενες (είναι σε σειρά οι μπαταρίες στο κύκλωμα οπότε αθροίζουμε την τάση 3vX2=6v αλλά η χωρητικότητα παραμένει 1700mAh στις μπαταρίες που προτείνει η μαμά, 1000 mAh σε αυτές που δίνουν ως αντίστοιχες), περίπου η μισή δλδ, ο συναγερμός μας αν χρειαστεί να ενεργοποιηθεί (σειρήνα και αλάρμ- φλας) θα δουλέψει για πολύ λιγότερη ώρα, πράγμα που δεν το θέλουμε, ειδικά στις μέρες που διανύουμε που τα πράγματα έχουν γίνει έως πολύ επικίνδυνα για τις χοντρούλες μας. Επίσης θα παρουσιάσουν λόγω αρκετής κατανάλωσης, γρήγορα πτώση τάσης με αποτέλεσμα η σειρήνα να μην έχει την μέγιστη ένταση, πράγμα που επίσης δεν θέλουμε.

Μεγάλη προσοχή λοιπόν κατά την αντικατάσταση να βάλετε τον ίδιο τύπο με αυτόν που έχει ήδη μέσα ο συναγερμός από μαμά.

Μετά από αρκετό ψάξιμο τις βρήκα σε αυτόν ( Antoniadis Electro) είναι επώνυμες και πήρα για μένα 2 τεμάχια. Μιλώντας μαζί του μου είπε πως έχει τουλάχιστον άλλες 48 οπότε δεν ξέρω αν θέλετε να μαζευτείτε όλοι όσοι χρειάζεστε αντικατάσταση και να κάνετε μια ομαδική παραγγελία για να πετύχετε καλύτερη τιμή, εγώ δεν μπορούσα να περιμένω και πήρα.
Να σημειωθεί ότι τον άνθρωπο ούτε τον ξέρω, ούτε έχω μετοχές στην επιχείρησή του, ούτε προμήθεια θα πάρω αν αγοράσετε από εκεί. Απλά φάνηκε ενημερωμένος, είχε το προϊόν και ψώνισα. Για την ιστορία αναφέρω ότι επειδή το αντικείμενό μου είναι σχετικό κι έχω επαναφορτιζόμενες μπαταρίες στο μαγαζί μου, ο προμηθευτής μου ( που θεωρείται και μεγάλος) μου είπε το νωρίτερο που μπορώ να τις έχω, είναι στην επόμενη παραλαβή του δλδ 2-3 μήνες μετά. Κι ένας άλλος με μεγάλο κατάστημα στην πρωτεύουσα μου έστειλε λάθος κωδικό (αντί CR 17335, ER 17335).

γ) Αν έχετε καιρό που λαμβάνετε το μνμ DWALO και απλά δεν έχετε δώσει σημασία, δεν κινδυνεύετε να ξεμείνετε πουθενά, μιας και δεν κλειδώνει ο συναγερμός ελλείψει εφεδρικών μπαταριών , όπως λάθος ακούγεται συχνά (δεν έχει παρατηρηθεί σε κανέναν - απ ' όσο μπόρεσα να μάθω διαβάζοντας Ελληνικά και ξένα φόρα). Οι κίνδυνοι που διατρέχετε είναι αφ' ενός να μείνετε χωρίς μηχανάκι, αν το κλεφτρόνι κόψει την κεντρική παροχή ρεύματος. και αφ' ετέρου αν οι μπαταρίες είναι νεκρές και ο φορτιστής τις φορτίζει, αναπτύσσουν μεγάλα ρεύματα και για πολύ ώρα, οπότε ζεσταίνονται και ξερνάνε τα εντόσθιά τους μέσα στο κουτί του συναγερμού, πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν θέλετε.

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα.

Last edited by vaska; 12-04-2013 at 09:30.
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 12-04-2013, 09:29
Arkas Ο/Η Arkas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Νέα Σμύρνη - Αθήνα
Μoto: R 1200 RT - R 1200 GS Adventure - KTM 640 Adventure - beverly 500 ie
Μηνύματα: 33,829
Προεπιλογή

Πολύ χρήσιμο Βασίλη !
Για τι κόστος μιλάμε ;


Sent by Arkas via Tapatalk !
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 12-04-2013, 09:55
vaska Ο/Η vaska βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: YAMAHA IT 490 SUZUKI DR 650 SE BMW R1200GS
Μηνύματα: 1,289
Προεπιλογή Απάντηση: DWALO και άγιος ο Θεός!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Arkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ χρήσιμο Βασίλη !
Για τι κόστος μιλάμε ;


Sent by Arkas via Tapatalk !
9.5X2=19 €, δεν ξέρω καν πόσο χρεώνουν στην αντιπρ/πεία ούτε αν βάζουν τις σωστές ή τις αντίστοιχες.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-04-2013, 10:13
jmar Ο/Η jmar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μoto: R 1200 GS '09
Μηνύματα: 4,932
Προεπιλογή Απάντηση: DWALO και άγιος ο Θεός!

Κατατοπιστικοτατος και πολυ χρησιμες πληροφοριες!
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-04-2013, 10:22
steliosx Ο/Η steliosx βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μoto: BMW F650GS'08 (twin), ΧΤ500'01
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή Απάντηση: DWALO και άγιος ο Θεός!

Πολύ καλό πόστ. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:43.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!