GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 11-06-2011, 14:10
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον




YouTube - ‪Test Bardahl xtc-c60 vs Motul 300v vs Castrol power 1 racing + additivo antiattrito 2° PARTE‬‏
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-06-2011, 14:51
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Μετρηση συντελεστη τριβης με το λαδι σε θερμοκρασια δωματιου...

δεν νομιζω οτι το τεστ αυτο οδηγει σε καποιο ασφαλες συμπερασμα σχετικα με τη συνολικη λιπαντικη ικανοτητα των λαδιων που δοκιμαστηκαν...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-06-2011, 15:13
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρηση συντελεστη τριβης με το λαδι σε θερμοκρασια δωματιου...

δεν νομιζω οτι το τεστ αυτο οδηγει σε καποιο ασφαλες συμπερασμα σχετικα με τη συνολικη λιπαντικη ικανοτητα των λαδιων που δοκιμαστηκαν...

στις ιδιες συνθηκες δοκιμαστηκαν.......αν ψαξεις στο youtube,θα βρεις και αλλα τεστ,που θεωρουν τα bardahl κορυφαια
εγω δεν προτεινω λαδια....κουβεντα να γινεται
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 12-06-2011, 01:23
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
στις ιδιες συνθηκες δοκιμαστηκαν.......αν ψαξεις στο youtube,θα βρεις και αλλα τεστ,που θεωρουν τα bardahl κορυφαια
εγω δεν προτεινω λαδια....κουβεντα να γινεται
..εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες μαρκες συνθετικων λαδιων στο Varadero μου... (Valvoline,Motul,Castrol και Αgip). Aναθεμα αν καταλαβα εστω και τη παραμικρη διαφορα στη λειτουργια του κινητηρα...
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 12-06-2011, 10:23
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Καλημερα!Αν δεν κανω λαθος,εχει δημοσιευση η Αμερικανικη amsoil ενα τεστ της,με πολλες μαρκες λαδιων,απο το οποιο εχουν βγει πολλα καλα συμπερασματα,οτι λαμπει(διαφημιζετε)δεν ειναι χρυσος!!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 12-06-2011, 11:05
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από stelth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα!Αν δεν κανω λαθος,εχει δημοσιευση η Αμερικανικη amsoil ενα τεστ της,με πολλες μαρκες λαδιων,απο το οποιο εχουν βγει πολλα καλα συμπερασματα,οτι λαμπει(διαφημιζετε)δεν ειναι χρυσος!!!

...απο το συγκεκριμενο τεστ βεβαια το αποτελεσμα ειναι οτι το Amsoil ειναι κορυφαιο λιπαντικο και οτι τα υπολοιπα ειναι για τη σαλατα και οχι για τον κινητηρα μας...
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 12-06-2011, 11:20
stelth1 Ο/Η stelth1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2011
Περιοχή: ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μoto: GS 1200 ADV 2007-KTM EXC 400- BEVERLY 300
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Οχι ακριβως....απλα ειναι αξιοπιστο κ το εχουν αποδεχθει κ οι αλλες εταιρειες λιπαντικων,οι επιλογες ειναι δικες μας εκτος αν επιλεγουν αλλοι.....
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 12-06-2011, 11:54
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gemat Εμφάνιση μηνυμάτων
..εχω δοκιμασει 4 διαφορετικες μαρκες συνθετικων λαδιων στο Varadero μου... (Valvoline,Motul,Castrol και Αgip). Aναθεμα αν καταλαβα εστω και τη παραμικρη διαφορα στη λειτουργια του κινητηρα...
Στις μοτο με κοινό λιπαντικό για σαζμάν και κινητήρα, καταλαβαίνεις πολλές διαφορές (όταν υπάρχουν) μετά από 1500-2000 χλμ με τα λάδια, στη συμπεριφορά και στην αίσθηση του σαζμάν. Στα GS πώς να καταλάβεις διαφορά;;; Εγώ στις προηγούμενες μοτο που είχα έβλεπα διαφορές από λάδι σε λάδι. Το γλυκό δούλεμα του σαζμάν το είχα δει με MOTUL 5100, σε Africa, V-Strom & Varadero. Τα Agip, Valvoline όταν ζεσταίνονταν αρκετά , κοπάναγε το σαζμαν. Τα Castrol δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τα MOTUL. Πάντα αναφέρομαι σε ημισυνθετικό 15-50 , που προτείνουν όλες οι εταιρείες για τα μεσαία και μεγάλα 2κύλινδρα ON-OFF. Στο Tiger, που έμπαιναν συνθετικά και πρότεινε η Triumph MOBIL 1, ήταν το χάλι το μαύρο μετά από 20' στην κίνηση.... Μου έβαλε κάποια άλλα ο μηχανικός μου την τελευταία φορά (δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα...) και είδα τεράστια διαφορά. Πάντα στο πώς δουλεύει το σαζμάν! Στον κινητήρα -δυστυχώς- τα αποτελέσματα θα φανούν "κατόπιν εορτής"
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 12-06-2011, 14:07
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από forester Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις μοτο με κοινό λιπαντικό για σαζμάν και κινητήρα, καταλαβαίνεις πολλές διαφορές (όταν υπάρχουν) μετά από 1500-2000 χλμ με τα λάδια, στη συμπεριφορά και στην αίσθηση του σαζμάν. Στα GS πώς να καταλάβεις διαφορά;;; Εγώ στις προηγούμενες μοτο που είχα έβλεπα διαφορές από λάδι σε λάδι. Το γλυκό δούλεμα του σαζμάν το είχα δει με MOTUL 5100, σε Africa, V-Strom & Varadero. Τα Agip, Valvoline όταν ζεσταίνονταν αρκετά , κοπάναγε το σαζμαν. Τα Castrol δεν έδειξαν κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τα MOTUL. Πάντα αναφέρομαι σε ημισυνθετικό 15-50 , που προτείνουν όλες οι εταιρείες για τα μεσαία και μεγάλα 2κύλινδρα ON-OFF. Στο Tiger, που έμπαιναν συνθετικά και πρότεινε η Triumph MOBIL 1, ήταν το χάλι το μαύρο μετά από 20' στην κίνηση.... Μου έβαλε κάποια άλλα ο μηχανικός μου την τελευταία φορά (δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα...) και είδα τεράστια διαφορά. Πάντα στο πώς δουλεύει το σαζμάν! Στον κινητήρα -δυστυχώς- τα αποτελέσματα θα φανούν "κατόπιν εορτής"
την αλλη εβδομαδα φτανω τις 100000 χλμ και τα λαδια μου μεχρι τις 90000,ηταν αυτα που βαζει η bmw στα εξουσιοδοτημενα.....
μετα τις 90000 χλμ δοκιμασα τα BARDAHL και η διαφορα που ειδα εγω ηταν αρκετη.......μια μπαρα κατω η θερμοκρασια,πιο ησυχο δουλεμα ο κινητηρας και το πιο σημαντικο(νομιζω) στην αλλαγη λαδιου,το λαδι δεν ηταν καμμενο οπως εβγαινε μεχρι τωρα........
αξιζει να πω οτι μεχρι τωρα ο κινητηρας μου δεν εχει καψει σταγονα λαδι....ανεξαρτητου μαρκας
δεν το συνιστω σε κανεναν,απλα την εμπειρια μου γραφω....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 12-06-2011, 18:11
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: τεστ λαδιων.....πολυ ενδιαφερον

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
την αλλη εβδομαδα φτανω τις 100000 χλμ και τα λαδια μου μεχρι τις 90000,ηταν αυτα που βαζει η bmw στα εξουσιοδοτημενα.....
μετα τις 90000 χλμ δοκιμασα τα BARDAHL και η διαφορα που ειδα εγω ηταν αρκετη.......μια μπαρα κατω η θερμοκρασια,πιο ησυχο δουλεμα ο κινητηρας και το πιο σημαντικο(νομιζω) στην αλλαγη λαδιου,το λαδι δεν ηταν καμμενο οπως εβγαινε μεχρι τωρα........
αξιζει να πω οτι μεχρι τωρα ο κινητηρας μου δεν εχει καψει σταγονα λαδι....ανεξαρτητου μαρκας
δεν το συνιστω σε κανεναν,απλα την εμπειρια μου γραφω....
ΟΚ, αναφέρθηκα σε διαφορές που γίνονται αντιληπτές κατά την οδήγηση. Στην αλλαγή, εφόσον είδες όσα λες, αλλάζει το πράγμα. Για τη θερμοκρασία τώρα, εσένα δουλεύει στις 3 μπάρες;;; Ή πριν δούλευε στις 5;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Διαροη λαδιων απο φλατζες F650GS twine kwon Τεχνικά θέματα διάφορα 15 24-12-2010 09:07
Χρειαζεσται αλλαγη λαδιων? Εδω ειναι ο jarhead!!! jarhead Τεχνικά θέματα διάφορα 20 05-11-2010 17:15
και πολυ γρηγορος... γιαγια αρκουδα Αστεία Video 4 30-08-2010 14:15
Τα περι λαδιων taksidiotis Τεχνικά θέματα διάφορα 9 13-04-2010 15:04
KEVIN ASH - ενδιαφερον αρθρο GeorgeP Γενικά - Μοτοσυκλέτα 12 14-08-2009 12:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!