GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 10-03-2010, 23:50
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Τι σημαίνει τουρισμός ???

πείτε γνώμες για το πως νιώθετε τον τουρισμό με τη μοτό σας..πώς νομίζατε οτι θα είναι πριν την αγορά της μοτό και πως είναι τώρα (για όσους έχουν αυτό τον όρο στο λεξιλόγιό τους) μετά από κάποια εμπειρία...
για να γίνω πιο σαφής...μας ενδιαφέρει η κλασσική έννοια..μας ενδιαφέρει να πηγαίνουμε σβέλτα..να πηγαίνουμε και όπου βγούμε..κλπ κλπ κλπ
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 11-03-2010, 00:30
Michael Chatzilias Ο/Η Michael Chatzilias βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Αθήνα, Μετς
Μoto: Έμεινα χωρίς μηχανή...
Μηνύματα: 1,603
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Κατ αρχάς είναι πολύ ευρεία η έννοιά σου και θα λάβεις ποικίλες απαντήσεις, μια για κάθε ιδιοσυγκρασία και προσδοκία. Αρκετά ενδιαφέρουσα όμως.

Τουρισμός λοιπόν για μας σημαίνει ότι ξεκινάμε αργά, κάνουμε πολλές στάσεις, ταξιδεύουμε αργά και μιλάμε για διάφορα στον δρόμο που δεν θα τα μιλούσαμε στο σπίτι. Παρεκλίνουμε της πορείας μας, βγάζουμε πολλές φωτογραφίες, μιλάμε με τους ντόπιους. Να βλέπουμε λιγότερα μέρη σε περισσότερες μέρες, παρά περισσότερα μέρη σε λίγες μέρες (επαρχιακοί).
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 11-03-2010, 00:32
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Είναι η καλή παρέα, η προετοιμασία για το ταξίδι, ο απαραίτητος εξοπλισμός αναβάτη και μοτοσυκλέτας, όχι περιτά και πολλά πράγματα, ο προορισμός, ο φωτογραφικός εξοπλισμός, οι στάσεις για ξεκούραση και φαγητό, η επαφή με τη φύση, οι μυρωδιές, το ατένισμα, η αίσθηση δύναμης της μηχανής, η διαδρομή του ήλιου κατά τη διάρκεια της ημέρας, η εναλλαγή των τοπίων, η αίσθηση ότι είσαι μακριά, ότι έχεις "ξεφύγει"...

Πριν την αγοράσω, ή καλύτερα πριν ξεκινήσω τα ταξίδια με τη μηχανή, δε νόμιζα τίποτε γιατί δεν ήξερα.

Σβέλτα; Σε καμία περίπτωση. Όπου βγω; Σπανιότατα έως ποτέ, ξέρω από πριν που θέλω να πάω.

Reply With Quote
  #4  
Παλιό 11-03-2010, 01:52
valerougas Ο/Η valerougas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: markopoulo
Μoto: s 1000 rr
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Τουρισμος με την μοτο.....μας?

τουρισμος ειναι για εμενα η πολυημερες διακοπες καβαλα στο εργαλιο μας και μερικες χιλιαδες χιλιομετρα σε απιστευτες στρηφτερες διαδρομες πρασινες ''απειρου καλους''...
αυτος ειναι ο λεγομενος τουρισμος και οχι μια βολτα με την μηχανη η ενα δυημερο ......φυσικα μπορεις να το κανεις και στην ελλαδα αλλα τουρισμο..οχι εκδρομη

προετιμασια του ταξιδιου....διαδρομη στο χαρτη και ροουντ μπουκ περιπου αλλα το εχω πιο πολυ για μπουσουλα για να βγει το ταξιδι.
προετιμασια μοτο....τα παντα ολα απο λαστιχα εως βιδα.
ολα τα απαρετιτα αναλογα παντα με το που θα παω.
δεν μου αρεσει να κλεινω ξενοδοχεια απο πριν γιατι στο δρομο κατι μπορει να μου κανει κλικ και να κατσω και μια μερα πισω απο το πλανο αμα αξιζει το κοπο αλλα δεν το εχω κανει ακομα μετα απο αρκετα χρονια ''τουρισμου''

υπαρχει και ο σβελτος τουρισμος και μου αρεσει φυσικα.....παρκαρεις την κυρα και τα μπαγκαζια στο hotel και κανει πολλες απο τις πιο διασημες διαδρομες (στρηφτερες)ανα την ευρωπη εχω πολλα παραδειγματα.....ειναι πολυ ωραιος και αυτο ο σβελτος τουρισμος και ειναι και ενας λογος που μου αρεσει να βγενω εξωτερικο.....απιστευτοι δρομοι και υπεροχες διαδρομες που στην ελλαδα δεν μπορεις να κανεις τα γνωστα ''paso'' η ''col''.

το πηγαινω και οπου βγω ειναι καλο και αυτο
παω για υπνο αυριο τα υπολοιπα

Last edited by valerougas; 11-03-2010 at 01:53.
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 11-03-2010, 06:45
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ's Avatar
ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ο/Η ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: R 1200 GS ADV - R 1200 RT - X9 500 EVO - VESPA 200E '86
Μηνύματα: 84,759
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Μου αρέσουν .... πολλά ....

Ή μάλλον, μ' αρέσουν όλα ...

Κατ' αρχάς .... ξεκινάω με προγραμματισμό ....

Τον βασικό προορισμό, το κλείσιμο των ξενοδοχείων κ τα "βασικά" αξιοθέατα ....

Η σύζυγος διαβάζει ότι πρέπει να ξέρουμε κ ότι πρέπει να δούμε ...

Σε παλαιότερες εποχές μ' άρεσε να "τρέχω" να δω σε μικρό διάστημα πολλά πράγματα (μα ....πάααααρα πολλά..)

Αργότερα, άλλαξαν τα γούστα .... Λίγα κ πιο ήσυχα ...

Ένας δύο προορισμοί, σε μεγαλύτερο διάστημα ....

Δυστυχώς, κουβαλάω πολλά πράγματα, με λίστες, (ενημερωμένες πολλά χρόνια),

που περιλαμβάνουν ..... από φάρμακα κ εργαλεία, μέχρι ρούχα κ γκατζετάκια - Ότι μπορεί να χωρέσει και στην παραμικρή τρύπα ...

Παλιότερα στο κάμπινγκ, ήταν απαραίτητη κ η φορητή τηλεορασούλα 3,5" ....




Το σημαντικότερο όμως όλων ..... είναι οι μέρες της προετοιμασίας κ της προσμονής της ώρας της αναχωρήσεως ....
__________________
Ο ανόητος ... ψάχνει τα λάθη των άλλων,
ο έξυπνος ... του εαυτού του,
αλλά ο σοφός ... όλους τους συγχωρεί !!!
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 11-03-2010, 11:06
ntinopoulos Ο/Η ntinopoulos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: NIKEA-PIREAS
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 10,013
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από valerougas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουρισμος με την μοτο.....μας?

τουρισμος ειναι για εμενα η πολυημερες διακοπες καβαλα στο εργαλιο μας και μερικες χιλιαδες χιλιομετρα σε απιστευτες στρηφτερες διαδρομες πρασινες ''απειρου καλους''...
αυτος ειναι ο λεγομενος τουρισμος και οχι μια βολτα με την μηχανη η ενα δυημερο ......φυσικα μπορεις να το κανεις και στην ελλαδα αλλα τουρισμο..οχι εκδρομη

προετιμασια του ταξιδιου....διαδρομη στο χαρτη και ροουντ μπουκ περιπου αλλα το εχω πιο πολυ για μπουσουλα για να βγει το ταξιδι.
προετιμασια μοτο....τα παντα ολα απο λαστιχα εως βιδα.
ολα τα απαρετιτα αναλογα παντα με το που θα παω.
δεν μου αρεσει να κλεινω ξενοδοχεια απο πριν γιατι στο δρομο κατι μπορει να μου κανει κλικ και να κατσω και μια μερα πισω απο το πλανο αμα αξιζει το κοπο αλλα δεν το εχω κανει ακομα μετα απο αρκετα χρονια ''τουρισμου''

υπαρχει και ο σβελτος τουρισμος και μου αρεσει φυσικα.....παρκαρεις την κυρα και τα μπαγκαζια στο hotel και κανει πολλες απο τις πιο διασημες διαδρομες (στρηφτερες)ανα την ευρωπη εχω πολλα παραδειγματα.....ειναι πολυ ωραιος και αυτο ο σβελτος τουρισμος και ειναι και ενας λογος που μου αρεσει να βγενω εξωτερικο.....απιστευτοι δρομοι και υπεροχες διαδρομες που στην ελλαδα δεν μπορεις να κανεις τα γνωστα ''paso'' η ''col''.

το πηγαινω και οπου βγω ειναι καλο και αυτο
παω για υπνο αυριο τα υπολοιπα

δεν εισαι ενταξει!παιζεις με τον πονο μου!
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 11-03-2010, 12:22
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Παρεούλα και ξενιασιά.
Να δέσει η παρέα και σκοπός μας να είναι ένας. Να περάσουμε καλά.
Μ αρέσει πολλές φορές να μην είναι προγραματισμένο κάτι. Να ψάχνομαι, σαν μια μικρη περιπέτεια.
Παλιότερα μεγάλες ταχύτητες, τώρα όχι και τόσο μεγάλες. Αν και πολλές φορές ρίχνω και ......βίτσες.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 17-03-2010, 16:40
italos Ο/Η italos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Athens-Gerakas
Μoto: R1200GSadv
Μηνύματα: 987
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

Τουρισμός με μοτοσυκλέτα????


Μα καλά αυτές οι δυο ένοιες δεν πάνε χώρια!!!

Τουρισμός λοιπόν ε??? ένα άπιαστο όνειρο για όλους μας.....ποιός απο εδω μέσα δεν θα ήθελε να είχε τη δυνατότητα να γυρίσει όλο το πλανήτη με την αγαπημένη του ή με την παρέα του πάνω σε μηχανή???

Τουρισμό με μοτο........προγραμματισμός δεν είναι το πρωτεύον για μένα....όσο η διαδρομή και ο προορισμός.....!!!

Μαρέσει να πηγαίνω σε νέα μέρη και αυτό που προσπαθώ είναι να καταλάβω την κουλτούρα της εκάστοτε περιοχής......ακομα και αν αυτή δεν συμβαδίζει με την δικιά μου ....ή και ακόμα δεν μαρέσει....δεν την κατακρίνω ποτέ!!! Να μπαίνεις στη κουλτούρα του λαού που επισκέπτεσαι και να προσπαθείς να την καταλάβεις......να δείς τον εκεί τρόπο ζωής και διαβίωσης....

Τουρισμός σημαίνει και αξιοθέατα και τοπία......αυτά έχουν κ προταρχικό στόχο σε ένα ταξίδι με τη μοτό για μένα...να δείς όσο το δυνατόν πιο πολλά και να μορείς νατα ευχαριστηθείς.......οι φότο και μετράνε κ δεν μετράνε.....αυτό που μετράει είναι να κρατα΄ς τις αναμνήσεις μέσα σου!!!!

Πόσο πολύ χαίρομαι όταν βγαίνω με ανθρώπους και συζητάω για το ταξίδι που έκανα ή που έκανε και μου μεταφέρει τις εμπειρίες του.....!!!

Τουριμός με μότο είναι δυ ένοιες που συνδέονται άμεσα!!!
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 21-03-2010, 22:51
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Τι σημαίνει τουρισμός ???

αυτο ήθελα γενικότερα..να ακούσω τέτοια πράγματα..πχ για μένα το πρώτο πράγμα που συνδιάζω..είναι να χρησιμοποιώ τη μηχανή σαν μέσο να δώ πράγματα,να γνωρίσω τόπους,ανθρώπους και μέρη που δεν γίνεται πχ με το αυτοκίνητο..πιο άμεσα κλπ και όχι να βγώ στους δρόμους μόνο και μόνο για να στρίψω
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Τι σημαίνει BMW??? gepol Χιούμορ 4 14-10-2009 18:25
Τι σημαίνει το Barcode που εμφανίζεται στο site της google ; georgekostas Διάφορα 2 07-10-2009 19:48
Αυτό σημαίνει πολιτική! Alext Διάφορα 4 04-10-2009 10:49
Μάθε τι σημαίνει τ' όνομά σου ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Χρήσιμα 14 21-05-2009 14:30
Τι σημαίνει να ξέρω ξένες γλώσες ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Ανέκδοτα 9 10-03-2009 11:16


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!