GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιό 29-06-2010, 15:25
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mario Εμφάνιση μηνυμάτων
τον τελευταίο καιρό είχα ένα τρέμουλο στο τιμόνι και αποφάσισα να πάω στο σερβις οπου μου είπαν πως χρειαζοταν ακτινολόγιση ο τροχος.
να μην πολυλογώ με δυσκολία με έπεισαν(η μηχανή αυγ.09) την πήγα.
αφού εδωσα 160e για να την πάρω μολις την καβάλησα θαύμα το τιμόνι καλύτερο και απο όταν ήταν καινούργια τελείως στιβαρό.
Μετα απο συζήτηση με τον τεχνικό μου είπε πως όλες οι ζάντες με ακτίνες μετα απο λίγο διάστημα θέλουν ακτινολογιση
Σου εξήγησαν τι εστί ακτινολόγηση; Ή μήπως μας το κρατάν επτασφράγιστο μυστικό...;
Πάντως, σύμφωνα με το βιβλιαράκι της BMW και το βιβλίο της Heynes, ακτινολόγηση είναι ο έλεγχος και της τάσης των ακτίνων και επιδιορθώνεται με το σφίξιμο (ή και το αντίθετο) με την βοήθεια ροπόκλειδου.
Άρα ακτινολόγηση όσο αφορά τις ακτίνες. Για όσο αφορά το στεφάνι της ζάντας, δεν θέλει ακτινολόγηση...
Reply With Quote
  #22  
Παλιό 29-06-2010, 18:18
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Εβαλα λάστιχα στο μονομοτο σε πολυ καλές τιμές και τα παιδιά μου πρότειναν να κάνω ακτινολόγιση , οπως και έκανα.Μιλάμε γιά μεγάλη διαφορα στην μηχανή και η τιμη αν θυμάμαι καλά ήταν περιπου 40 ευρώ.
Reply With Quote
  #23  
Παλιό 29-06-2010, 20:50
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα λάστιχα στο μονομοτο σε πολυ καλές τιμές και τα παιδιά μου πρότειναν να κάνω ακτινολόγιση , οπως και έκανα.Μιλάμε γιά μεγάλη διαφορα στην μηχανή και η τιμη αν θυμάμαι καλά ήταν περιπου 40 ευρώ.

Φιλε μου εισαι σίγουρος?
Μηπως κανεις λαθος?????
Reply With Quote
  #24  
Παλιό 29-06-2010, 21:02
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εισαι σίγουρος?
Μηπως κανεις λαθος?????
Μια απλή ερώτηση θα σου λύση την απορία τηλ.210-2010202.
.....Σημειωση την ακτινολογιση την εκανο στο μικρό 650gs αλλα δεν
πιστευω να εχει μεγάλη διαφορα με το μεγάλο.Αν βρω την αποδειξη θα την παραθέσω......
Reply With Quote
  #25  
Παλιό 29-06-2010, 23:21
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια απλή ερώτηση θα σου λύση την απορία τηλ.210-2010202.
.....Σημειωση την ακτινολογιση την εκανο στο μικρό 650gs αλλα δεν
πιστευω να εχει μεγάλη διαφορα με το μεγάλο.Αν βρω την αποδειξη θα την παραθέσω......


Αυτη η ερωτηση εχει γινει απο τις 15/6 που μου απαντησαν οι υπολοιποι συμφορουμητες,γιαυτο και ερωτω,..

σημειωτεον δε,μου ειπαν οτι αν βγει η ροδα κοστιζει περι τα 100 ευρω,γιαυτο και παραξενευομαι...μηπως ΔΕΝ σου κακαν ακτινολογηση αλλα κατι αλλο???
ή

μηπως επειδη αγορασες λαστιχα απο εκει,σου καναν τετοια τιμη????
αν ειναι ετσι...νομιζω συμφερει.....
Reply With Quote
  #26  
Παλιό 29-06-2010, 23:35
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η ερωτηση εχει γινει απο τις 15/6 που μου απαντησαν οι υπολοιποι συμφορουμητες,γιαυτο και ερωτω,..

σημειωτεον δε,μου ειπαν οτι αν βγει η ροδα κοστιζει περι τα 100 ευρω,γιαυτο και παραξενευομαι...μηπως ΔΕΝ σου κακαν ακτινολογηση αλλα κατι αλλο???
ή

μηπως επειδη αγορασες λαστιχα απο εκει,σου καναν τετοια τιμη????
αν ειναι ετσι...νομιζω συμφερει.....

Βασιλη καλησπερα, η ακτινολογηση για τις ζαντες του 1200 κοστιζει παραπανω γιατι δεν εχει καμμια σχεση με μια απλη ακτινολογηση, οπως της ζαντας του 650gs.
οι ακτινες στο 1200 ειναι πλεγμενες στα εξωτερικα χειλη της ζαντας, (ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει ελαστικο χωρις σαμπρελα) και το κεντραρισμα της (δεξια-αριστερα και πανω-κατω) απαιτει περισσοτερη και πιο εξειδικευμενη δουλεια, γιαυτο και κοστιζει ακριβοτερα.
ρωτησε αν θελεις το Νικο (BOXER) που εχει ασχοληθει με το θεμα πολυ παραπανω. καλη επιτυχια!
Reply With Quote
  #27  
Παλιό 30-06-2010, 06:26
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Το στραβωμα που αναφερεις το ειχαν και με το παραπανω οι ολοκαινουργιοι τροχοι απο adv που παρελαβα σε σφραγισμενα κουτια προχθες απο την επισημη αντιπροσωπεια εναντι 3 βασικων μισθων!!
Ο γκουρου της ακτινολογησης στη Β.Ελλαδα Χρηστος Σαμολαδας που τους ειδε χαμογελασε και ειπε οτι μεχρι εδω "ερχονται" οσες μερες και να προσπαθεις...
Ζυγοσταθμιστε σωστα και πατε μια εκδρομη 1000 χλμ με τα λεφτα κερασμενη απο το Χρηστο.
Προς τιμην του δεν εκμεταλλευεται την ευκαιρια να τα "παρει" απο τους τυπους με τα bmw αλλα μοιραζεται γνωση και πειρα με χαρα μικρου παιδιου.
Reply With Quote
  #28  
Παλιό 30-06-2010, 16:45
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Εχετε απόλυτο δίκαιο.100 ευρώ ο τροχός και θέλει μία ολοκληρη ημέρα.Καμμία σχέση με το f650gs πού έκανα εγω.Ζητώ συγνώμη για την λάθος πληροφορία
Reply With Quote
  #29  
Παλιό 30-06-2010, 16:48
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχετε απόλυτο δίκαιο.100 ευρώ ο τροχός και θέλει μία ολοκληρη ημέρα.Καμμία σχέση με το f650gs πού έκανα εγω.Ζητώ συγνώμη για την λάθος πληροφορία

ειπα και εγω......
Reply With Quote
  #30  
Παλιό 27-01-2011, 23:46
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Ακτινολογηση?

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από paschalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στραβωμα που αναφερεις το ειχαν και με το παραπανω οι ολοκαινουργιοι τροχοι απο adv που παρελαβα σε σφραγισμενα κουτια προχθες απο την επισημη αντιπροσωπεια εναντι 3 βασικων μισθων!!
Ο γκουρου της ακτινολογησης στη Β.Ελλαδα Χρηστος Σαμολαδας που τους ειδε χαμογελασε και ειπε οτι μεχρι εδω "ερχονται" οσες μερες και να προσπαθεις...
Ζυγοσταθμιστε σωστα και πατε μια εκδρομη 1000 χλμ με τα λεφτα κερασμενη απο το Χρηστο.
Προς τιμην του δεν εκμεταλλευεται την ευκαιρια να τα "παρει" απο τους τυπους με τα bmw αλλα μοιραζεται γνωση και πειρα με χαρα μικρου παιδιου.
Δηλαδη Πασχάλη εννοεις ότι αν δυσκολεύετε ο τεχνίτης να στη ζυγοσταθμισει και να βλέπεις ότι έχει στραβωμα εννοεις οτι δεν πρεπει να επεμβαινουμε αλλά να προσπαθούμε με το ζυγισμα μόνο?
Η απλά αν φευγει λίγο να μην το λαμβάνουμε υπόψιν και αν είναι στραβωμα να λύνεται και να πηγαίνει για επισκευη??
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!