GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > Γενικά - Αναβάτης

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιό 09-12-2011, 20:03
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas_F800GS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως large τύπο και σε καμία περίπτωση δεν μου περισεύουν τα χρήματα για να δίνω 50άρικα έτσι, από εδώ και από εκεί. Παρ' όλα αυτά αν μπορώ θα κοιτάξω πρώτα να αγοράσω κάτι από Ελλάδα ακόμα και αν υπάρχει μια μικρή διαφορά στην τιμή (τώρα το πόσο "μικρή" είναι μια διαφορά είναι άλλη κουβέντα). Αλλά για παράδειγμα σε μπουφάν που ψάχνω τώρα για αγορά βρίσκω στο e-bay αυτό: eBay - The UK's Online Marketplace
Τιμή 260 ευρώ + ταχυδομικά (να είναι 20-30 ευρώ? δεν έχω ρωτήσει) = 280-290 ευρώ σύνολο. Τιμή σε μεγάλο διαδυκτιακό μαγαζί στην Ελλάδα (δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση) 466,20 ευρώ! Ε αυτή η διαφορά δεν είναι καθόλου μικρή και λυπάμαι, αλλά αν το αποφασίσω θα ψωνίσω από e-bay...

Αντρεα, ειλικρινα σου μιλαω, αν ο πωλητης δεν ειχε αυτη την συμπεριφορα, αν θα τ αγοραζα, θα το επαιρνα απ αυτον, κι ας εδινα αυτα τα 50ευρω παραπανω. Θα ελεγα οτι τουλαχιστον βοηθαω την ελληνικη αγορα ν ανασανει.

Αλλα οχι. Σ αυτον οχι πλεον.
Reply With Quote
  #52  
Παλιό 09-12-2011, 20:05
spyrval Ο/Η spyrval βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: F650 GS 2006
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Προσωπικά πήρα Arai από το FC-Moto πριν από λίγους μήνες και μου κόστισε κάπου 50 ευρώ φτηνότερα και μου ήρθε και έξω από την πόρτα μου. Ξέρω ότι η αιτία είναι κάπου στη μέση από αυτά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Αποκλείεται ο Αράις να δίνει στο γερμανό και στον έλληνα κράνη με ίδιες τιμές αφού οι αγορές των μεγάλων χωρών δεν συγκρίνονται σε απόλυτα νούμερα με τις δικές μας. Από την άλλη υπάρχει ο master, o chief, o Chuck Norris του παγκόσμιου εμπορίου που ονομάζεται "Έλληνας έμπορος". Που θέλει με ένα κράνος/παντελόνι/ζευγάρι παπούτσια να βγάλει βδομαδιάτικο. Που μέχρι τώρα έμπαινες (και μπαίνεις ακόμα σε πολλούς) και νομίζει ότι πρέπει να παρακαλέσεις για να σου πουλήσει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα από το οποίο ξεκίνησε το παρόν ποστ. Αν πίστεψε ότι θα αγοράσεις το κράνος από το ίντερνετ θα έπρεπε να κάνει το παν για να σε κερδίσει σαν πελάτη αντί να σε εκβιάζει και τελικά να σε διώχνει. Πολλά χρόνια οι έλληνες έμποροι βγάλαν τσουβάλια λεφτά χωρίς (οι πιο πολλοί) να τα αξίζουν. Εγώ λοιπόν δεν θα χαρίσω το 50άρι αφού το βλέπω απίθανο να βρεθεί αύριο κανένας να μου κολλήσει ένα 50άρι στο μέτωπο και να μου πει "δικό σου μεγάλε γιατί καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου".
Reply With Quote
  #53  
Παλιό 09-12-2011, 20:33
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από tsompanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο δύσκολο να ανταγωνιστεί το e-bay δεν νομίζεις??
άλλο να πουλάς 50000 κομμάτια σε όλον τον κόσμο και άλλο 50 βαριά 100.
παίρνεις και καλύτερη τιμή,είναι φυσικό.

Εχω την εντύπωση ότι σε λίγο καιρό θα κλείσουν και τα τελευταία μαγαζιά με κράνη και τότε θα τα δοκιμάζετε με...μεζούρα μοδίστρας όπως τον παλιό καλό καιρό
Δεν μιλάω για e-bay. Μιλάω για κανονικά καταστήματα λιανικής. Δες για παράδειγμα τιμές σε κράνη στο Arai Shoei Schuberth Shark Sidi Furygan Motorcyle Clothing Nolan και πες μου που μπορώ να βρω στην Ελλάδα αυτές τις τιμές.
Reply With Quote
  #54  
Παλιό 09-12-2011, 20:37
Δήμος Ο/Η Δήμος βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2011
Περιοχή: Αθήνα - Εκάλη
Μoto: Τέως R1150GS
Μηνύματα: 720
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από spyrval Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πήρα Arai από το FC-Moto πριν από λίγους μήνες και μου κόστισε κάπου 50 ευρώ φτηνότερα και μου ήρθε και έξω από την πόρτα μου. Ξέρω ότι η αιτία είναι κάπου στη μέση από αυτά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Αποκλείεται ο Αράις να δίνει στο γερμανό και στον έλληνα κράνη με ίδιες τιμές αφού οι αγορές των μεγάλων χωρών δεν συγκρίνονται σε απόλυτα νούμερα με τις δικές μας. Από την άλλη υπάρχει ο master, o chief, o Chuck Norris του παγκόσμιου εμπορίου που ονομάζεται "Έλληνας έμπορος". Που θέλει με ένα κράνος/παντελόνι/ζευγάρι παπούτσια να βγάλει βδομαδιάτικο. Που μέχρι τώρα έμπαινες (και μπαίνεις ακόμα σε πολλούς) και νομίζει ότι πρέπει να παρακαλέσεις για να σου πουλήσει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα από το οποίο ξεκίνησε το παρόν ποστ. Αν πίστεψε ότι θα αγοράσεις το κράνος από το ίντερνετ θα έπρεπε να κάνει το παν για να σε κερδίσει σαν πελάτη αντί να σε εκβιάζει και τελικά να σε διώχνει. Πολλά χρόνια οι έλληνες έμποροι βγάλαν τσουβάλια λεφτά χωρίς (οι πιο πολλοί) να τα αξίζουν. Εγώ λοιπόν δεν θα χαρίσω το 50άρι αφού το βλέπω απίθανο να βρεθεί αύριο κανένας να μου κολλήσει ένα 50άρι στο μέτωπο και να μου πει "δικό σου μεγάλε γιατί καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου".
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ λοιπόν α λα Σαπφώ Νοταρά...και εγώ μαζί σου
Reply With Quote
  #55  
Παλιό 09-12-2011, 21:06
tsompanis Ο/Η tsompanis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 3,084
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Δήμος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλάω για e-bay. Μιλάω για κανονικά καταστήματα λιανικής. Δες για παράδειγμα τιμές σε κράνη στο Arai Shoei Schuberth Shark Sidi Furygan Motorcyle Clothing Nolan και πες μου που μπορώ να βρω στην Ελλάδα αυτές τις τιμές.

είναι ηλεκτρονικό κατάστημα και φυσικά δεν έχει να κάνει και περαίωση ή να κλείσει βιβλία όπως στο ελλάντα


δεν λέω ότι έχετε άδικο και φυσικά θα ψάξει κανείς την καλύτερη τιμή και ίσως η αγορά απο το διαδίκτυο σε πολλές περιπτώσεις να είναι μονόδρομος,αλλά και οι περισσότεροι επαγγελματίες που προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικοί (και όχι τα ευκαιριακά λαμόγια)δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς.τόσο απλά



Reply With Quote
  #56  
Παλιό 09-12-2011, 21:36
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

ειναι λιγακι πιο συνθετο το πραγμα.......δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστουν σε τιμες το εξωτερικο,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι τιμες πεφτουν συνεχως και υπαρχουν και στην ελλαδα μαγαζια με πολυ καλες τιμες(θελει ψαξιμο)...
με τα τελευταια γεγονοτα(ΜΕΡΚΕΛ,κλπ)........ειναι και θεμα συνειδησης
εγω θα το σκεφτω πολυ να ξαναψωνισω απο γερμανους.....
Reply With Quote
  #57  
Παλιό 09-12-2011, 21:41
mck Ο/Η mck βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Χολαργός - Παπάγου
Μoto: R1200GS SE (2009)
Μηνύματα: 618
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Κι όμως έχουν και κατάστημα στα όρια Kent/Surrey ... Και προφανώς έχουν και αυτοί να αντιμετωπίσουντη δική τους γραφειοκρατία και εφορία . Πουθενά δεν είναι τέλεια. Πίστεψέ με, εργάζομαι σε Αγγλική εταιρεία ...
Απλά στο εξωτερικό υπάρχει (γενικά, όχι πάντα) μια τελείως διαφορετική αντίληψη περί της έννοιας του "επαγγελματισμού" και του "επαγγελματία" απ' ότι έχουμε εμείς στην Ελλάδα ... Γενικά, όχι πάντα ...
Reply With Quote
  #58  
Παλιό 09-12-2011, 21:56
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι λιγακι πιο συνθετο το πραγμα.......δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστουν σε τιμες το εξωτερικο,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι τιμες πεφτουν συνεχως και υπαρχουν και στην ελλαδα μαγαζια με πολυ καλες τιμες(θελει ψαξιμο)...
με τα τελευταια γεγονοτα(ΜΕΡΚΕΛ,κλπ)........ειναι και θεμα συνειδησης
εγω θα το σκεφτω πολυ να ξαναψωνισω απο γερμανους.....

τι θα πάρεις δηλαδή όταν τα φτύσει- φτου κακά- το GS;!
Reply With Quote
  #59  
Παλιό 09-12-2011, 21:58
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
τι θα πάρεις δηλαδή όταν τα φτύσει- φτου κακά- το GS;!

NT-700......
Reply With Quote
  #60  
Παλιό 09-12-2011, 21:59
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Μας πηρανε χαμπαρι!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
NT-700......

Σε έχω πάρει μάτι να χαλβαδιάζεις το σκούτερ του Νάπο!!!!!!
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μάθανε πως γ@μι@@@@@@ ήρθανε κι απ'τη Σάμο!!!!!! yannis Ανέκδοτα 7 02-05-2011 21:29
Αλήθειες από αυτούς που τολμάνε να τις λένε... gemara Κόσμος 15 14-12-2010 00:01
Μάθανε πως γ....στε πλακώσανε κι οι γύφτοι! Arkas Ελλάδα 13 08-05-2010 18:53
Ένα καγκουρό καθότανε, στον ήλιο και ... βαριότανε ... ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Αστεία Video 6 20-02-2009 12:22


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!