GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 20-12-2011, 15:33
andkoyki Ο/Η andkoyki βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Λιβαδεια
Μoto: BMW adventure 2010
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Μιλαω με διαφορους φιλους για το τι ειναι αυτη η νεα προταση με τα φωτοβολταικα και το δωρεαν σπιτι και αναρωτιομουν μηπως καποιος απο εδω ξερει να μας πει κατι παραπανω σχετικα με το τι παγιδες ενδεχεται να εμπεριεχει μια τετοια δελεαστικοτατη προσφορα....

σας παραθετω μερικα site...

ΑΠΟΚΤΗΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΔΩΡΕΑΝ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ 80m2 ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ

Reply With Quote
  #2  
Παλιό 20-12-2011, 16:33
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Προ καιρου που εδειξα ενδιαφερον σε καποια απο αυτες τις εταιρειες "δωρεαν σπιτι" ειδα οτι δυστυχως επαληθευτηκε αυτο που φανταστηκα.Μια μουφα...δηλαδη ΜΟΥΦΑ!!!Δανειοδοτησε ΕΣΥ απο Τραπεζα,εσυ εισαι υπολογος για το δανειο και φυσικα η συντηρηση του "δικτυου" ηλιακου ρευματος αφορα εσενα...η εταιρεια απλα εισπραττει την εγκατασταση απο τα χρηματα που θα δωσει η Τραπεζα για το λογο αυτο(ειναι μεσα στη δανειοδοτηση).Το ΔΙΚΟ ΣΟΥ κερδος ειναι οτι θα πουλας ρευμα καθε μηνα στην ΔΕΗ...
Παραπερα δεν ξερω δεν λεω.Ισως υπαρχουν κι αλλες προτασεις αλλά προσωπικα απεσυρα το "ενδιαφερον"μου....
ΤΙΡ:Αν βρεις Τραπεζα που θα δωσει δανειο να μου πεις και μενα...στην σημερινη εποχη...
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 20-12-2011, 20:39
babisadve Ο/Η babisadve βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Σαλλλονίκη
Μoto: όχι Adve !!!
Μηνύματα: 815
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Προκάτ..??
Υψηλό κόστος κατασκευής.
Τα φωτοβολταικά....
Όπως Ισπανία κάτι..?
Μάλλον συμφωνώ με παραπάνω.
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 21-12-2011, 20:13
christar Ο/Η christar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Κατω απο το αυλακι
Μoto: προς το παρον...πεζο2
Μηνύματα: 665
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Το όλο θεμα προφανως κρυβει πολλες παγιδες, ποιος χαριζει αλλωστε στην σημερον ημερα?
Η Kontio παντως που αντιπροσωπευει ο τυπος ειναι η κορυφαια εταιρια παγκοσμια στην κατασκευη ξυλινων σπιτιων
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 22-12-2011, 02:03
megalopsyxos Ο/Η megalopsyxos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Deactivated Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Μoto: SUZUKI GSXF 750 YAMAHA CRYPTON SPECIAL X 135
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Το παραμύθι εστιάζεται σε 2 σημεία.

α. Έσοδο μέχρι 650€/μήνα. Αυτό είναι αληθές αλλά δεν αποπληρώνει το στεγαστικό. Συμψηφίζεται με το λογαριασμό της ΔΕΗ και παίρνεις στο χέρι τα υπόλοιπα. Επί πλέον για να έχεις αυτό το έσοδο πρέπει να διαθέσεις στέγη περίπου 120 τ.μ. πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω πως θα γίνει σε σπίτι 80 τ.μ.

β. Ακόμη κι αν αποπληρωνόταν το στεγαστικό με το παραπάνω έσοδο θα έχεις να πληρώσεις την αποπληρωμή του δανείου για το φωτοβολταϊκό εκτός κι αν έχεις διαθέσιμες περί τις 40.000€ για να το πάρεις χωρίς δάνειο.
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 22-12-2011, 10:22
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

εγω εβαλα τωρα φωτοβολταικα στο σπιτι στο χωριο για 10kw με κοστος
περιπου 30000 ευρω. Το ρολοι δεν εχει ακομα γραψει μοναδες, αλλα το καλο ειναι οτι παω 1-2 μηνες το χρονο, ετσι ολο το ποσο σχεδον θα μενει σε μενα.
Το δανειο μου το εδωσε σχετικα ευκολα η τραπεζα, και χωρις να βαλω καποιο ακινητο για υποθηκη.
Υπολογιζω οτι σε περιπου 5 χρονια να μου πληρωσει το δανειο, και τα υπολοιπα θα ειναι κερδος.
Αρα για τουλαχιστον 5 χρονια δεν μπορω να εχω και αλλο δανειο στο κεφαλι πχ. και δανειο σπιτιου.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 22-12-2011, 12:04
petergs Ο/Η petergs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2011
Περιοχή: ATHINA
Μoto: 1200BMW
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από evanb Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εβαλα τωρα φωτοβολταικα στο σπιτι στο χωριο για 10kw με κοστος
περιπου 30000 ευρω. Το ρολοι δεν εχει ακομα γραψει μοναδες, αλλα το καλο ειναι οτι παω 1-2 μηνες το χρονο, ετσι ολο το ποσο σχεδον θα μενει σε μενα.
Το δανειο μου το εδωσε σχετικα ευκολα η τραπεζα, και χωρις να βαλω καποιο ακινητο για υποθηκη.
Υπολογιζω οτι σε περιπου 5 χρονια να μου πληρωσει το δανειο, και τα υπολοιπα θα ειναι κερδος.
Αρα για τουλαχιστον 5 χρονια δεν μπορω να εχω και αλλο δανειο στο κεφαλι πχ. και δανειο σπιτιου.

Πολύ ενδιαφέρον!!!Πες και τίποτα άλλο. Πόσα τετραγωνικά έβαλες;;;Τα χώραγε η ταράτσα;;;;
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 23-12-2011, 14:50
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

το σπιτι ειναι 83τμ και εχω σκεπη οχι ταρατσα. Χορεσαν γιατι εφτιαξα προεκταση σκεπης (κατι σαν υποστεγο). Εβαλα συνολο 40 πανελ (αν δεν κανω λαθος).
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 28-12-2011, 22:42
renovatio Ο/Η renovatio βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: BMW F650 GS twin
Μηνύματα: 532
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Παιδιά να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην Ελλάδα. Και καλά βάλε φ/β και θα έχεις έσοδο πουλώντας ρεύμα στη ΔΕΗ σε ακριβή τιμή. Και πέφτεις σε αυτή τη λούμπα και κάνεις την επένδυση και έρχεται αύριο η ΔΕΗ και σου λέει:

Ααααα δεν θα αγοράζω πια την κιλοβατώρα 1 eur. αλλά 0.01 eur (παράδειγμα είναι) και θα μείνεις με ένα παγωμένο χαμόγελο στα χείλη. Συν τοις άλλοις θα σου βάλει και ένα φόρο τόσο % γιατί ποιός είσαι εσύ κύριε που θες να σε πληρώνουμε...
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 28-12-2011, 23:57
evanb Ο/Η evanb βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ANO PATISIA
Μoto: R 1200 GS, 2008
Μηνύματα: 304
Προεπιλογή Απάντηση: Φωτοβολταικα και δωρεαν σπιτια

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από renovatio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά να σας υπενθυμίσω ότι ζούμε στην Ελλάδα. Και καλά βάλε φ/β και θα έχεις έσοδο πουλώντας ρεύμα στη ΔΕΗ σε ακριβή τιμή. Και πέφτεις σε αυτή τη λούμπα και κάνεις την επένδυση και έρχεται αύριο η ΔΕΗ και σου λέει:

Ααααα δεν θα αγοράζω πια την κιλοβατώρα 1 eur. αλλά 0.01 eur (παράδειγμα είναι) και θα μείνεις με ένα παγωμένο χαμόγελο στα χείλη. Συν τοις άλλοις θα σου βάλει και ένα φόρο τόσο % γιατί ποιός είσαι εσύ κύριε που θες να σε πληρώνουμε...

Απ' οτι ξερω, αυτο ειναι προγραμμα απο την Ευρωπαικης Ενωσης και υποχρεωνει την ΔΕΗ να το κανει, γι' αυτο υπαρχει πλαφον και στις στεγες οπως και στα χωραφια για το ποσα θα μπουν στην Ελλαδα.
Ξερω οτι τα χωραφια εχουν πιασει το πλαφον, ενω για τις στεγες δεν πρεπει να ξεπερνα το 10%.
Απ' την αλλη εγω το δανειο το πηρα χωρις καμια υποθηκη, μονο την αδεια των φωτ/κων.
Αρα οπως και να εχει χαμενος δεν θα βγω.
Υπεγραψα για τιμη 0.55 cents/kw, απο το νεο χρονο θα ειναι μειωμενη τιμη.
Αν εγω σε 5 χρονια αποσβεσω το δανειο μετα βλεπουμε.

Last edited by evanb; 28-12-2011 at 23:58.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Με δικαστική απόφαση τα Blogs δικαιούνται την ανωνυμία bitter Πολιτισμός 0 05-11-2011 12:10
Μερικές φωτόγραφίες από την ποδηλατική βόλτα στα βασιλικά κτήματα frits Ποδήλατο 19 07-06-2011 14:44
Iταλογαλλική Ριβιέρα -Ιταλικες -Γαλλικές -Ελβετικές - Αυστριακές - Βαυαρικές Άλπεις vtheo Ταξίδια στο εξωτερικό 42 29-03-2011 11:30
ΜΡ3 με αμερικανικά στρατιωτικά μυστικά ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ Επικαιρότητα 4 18-02-2009 02:27


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!