GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Ελλάδα και Κόσμος > Επικαιρότητα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιό 22-03-2012, 20:58
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στα πολλά ελληνικά παράδοξα είναι και η έκφραση <<αναρχοκοuμοuνια>> μιας και ο κομοuνισμος δεν έχει καμιά , μα εντελώς καμιά σχέση με το αναρχικό κίνημα!!! Το ξύλο που πέφτει μεταξύ του είναι μια μόνο απόδειξη των διαφόρων τους!!!

ασφαλως........απλα μου αρεσει η λεξη
Reply With Quote
  #72  
Παλιό 22-03-2012, 21:03
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων

Για τον φίλο gsmaniac, οι πιλότοι είναι πάνω απ΄ όλα επαγγελματίες. Εάν στο σενάριο της άσκησης του ΝΑΤΟ, Έλληνες και Τούρκοι πρέπει να συνεργαστούν …. συνεργάζονται, εάν είναι αντίπαλοι …. παίρνουν κυλόττες!!!

εγω με εναν φιλο πιλοτο που μιλουσα καποτε...........καταλαβα οτι δεν το βλεπουν σαν επαγγελμα
σιγουρα ειναι και επαγγελματιες, αλλα η πορωση υπερτερει.......νομιζω
Reply With Quote
  #73  
Παλιό 22-03-2012, 21:04
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από napgeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ στη Θάλασσα τι.

Άλλα μου έλεγες προχθές. Θα το ξέχασες μάλλον…………….

στην θαλασσα ειμαι ψαρι......
Reply With Quote
  #74  
Παλιό 22-03-2012, 21:09
napgeo Ο/Η napgeo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: ΠΡΕΒΕΖΑ
Μoto: HONDA ΝΤ700
Μηνύματα: 8,106
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
στην θαλασσα ειμαι ψαρι......
Καλά δεν είπα κάτι.
Reply With Quote
  #75  
Παλιό 22-03-2012, 23:34
silvestros Ο/Η silvestros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: Σερρες
Μoto: GS 1200
Μηνύματα: 1,945
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

για ιστορικους λογους ας μας εξηγησει ενας αεροπορος εαν το F4 μπορει να παιξει κλειστη αερομαχια με F16...

το F4 ξεκινησε σαν βομβαρδιστικο/μαχητικο και 20 χρόνια μετά το F16 σαν ελαφρυ μαχητικο ειδικό σε κλειστες αερομαχίες. Ακόμα και στην εκδοση F4 2020 terminator η κυρια βελτιωση ηταν η δυνατοτητα κρουσης αερος-εδαφους αρα δεν μπορει να παιξει με τον "αντιπαλο" F16 Block 52+ . Απο αυτην την οπτικη γωνία υποθετω δεν ειναι ορθοδοξη η αντιπαράθεση ενος ελληνικου F16 και ενός τουρκικού F4.

Στις διασυμμαχικες ομως δραστηριοτητες ακομα και η παράθεση γεύματος εξελίσσεται σε "μαχη" εντυπωσεων. Αρα η καλη παρουσία των Ελλήνων Αεροπόρων "πείραξε" τα στομάχια κάποιων.
Reply With Quote
  #76  
Παλιό 23-03-2012, 03:33
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

εγω με εναν φιλο πιλοτο που μιλουσα καποτε...........καταλαβα οτι δεν το βλεπουν σαν επαγγελμα
σιγουρα ειναι και επαγγελματιες, αλλα η πορωση υπερτερει.......νομιζω

Με τον όρο <<επαγγελματίες>> εννοώ άριστα καταρτισμένοι και πειθαρχημένοι πιλότοι και όχι βέβαια άνθρωποι που απλά <<ασκούν ένα επάγγελμα>> ή που βλέπουν την εργασία τους σαν <<ένα επάγγελμα>> . Όλοι έχουν αγάπη και πώρωση γι αυτό που κάνουν αφού ουσιαστικά αφιερώνουν την ζωή τους.



Η πώρωση αυτή δεν σημαίνει ότι θα <<κρεμάσουν>> μια άσκηση ή χειρότερα μια πολεμική επιχείρηση επειδή δεν γουστάρουν πιλότους ή στρατεύματα που θα κληθούν να υποστηρίξουν.


Εάν η άσκηση έχει σενάριο να βομβαρδίσουν για να απεγκλωβιστεί ένα Τουρκικό τάγμα … θα το κάνουν, εάν συνοδεύουν ένα σμήνος βομβαρδιστικών … θα τα προστατέψουν από εχθρικά μαχητικά.


Θα είχε ενδιαφέρον να μάθω ότι υπάρχει εν ενέργεια πιλότος που θα ενεργούσε <<αυτόνομα>> και <<πωρωτικά>> σε ΝΑΤΟικη άσκηση ή πολεμική επιχείρηση.
Reply With Quote
  #77  
Παλιό 23-03-2012, 04:47
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mikearmy Εμφάνιση μηνυμάτων
για ιστορικους λογους ας μας εξηγησει ενας αεροπορος εαν το F4 μπορει να παιξει κλειστη αερομαχια με F16...

το F4 ξεκινησε σαν βομβαρδιστικο/μαχητικο και 20 χρόνια μετά το F16 σαν ελαφρυ μαχητικο ειδικό σε κλειστες αερομαχίες. Ακόμα και στην εκδοση F4 2020 terminator η κυρια βελτιωση ηταν η δυνατοτητα κρουσης αερος-εδαφους αρα δεν μπορει να παιξει με τον "αντιπαλο" F16 Block 52+ . Απο αυτην την οπτικη γωνία υποθετω δεν ειναι ορθοδοξη η αντιπαράθεση ενος ελληνικου F16 και ενός τουρκικού F4.

Στις διασυμμαχικες ομως δραστηριοτητες ακομα και η παράθεση γεύματος εξελίσσεται σε "μαχη" εντυπωσεων. Αρα η καλη παρουσία των Ελλήνων Αεροπόρων "πείραξε" τα στομάχια κάποιων.

Φιλέ η διάφορα μεταξύ F4 και F16 είναι σαν του Varadero με το CBR600RR!!!


Το F4 δεν σχεδιάστηκε για κλειστές αερομαχίες και έχανε σε αυτές από όλα τα μικρά κι ευέλικτα αεροπλάνα της γενιάς του(2ης) όπως F5,MIG21,MirageF1 …


Πόσο λοιπόν από το F16 είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Μόνο το γεγονός ότι εισήγαγε την αεροδυναμική αστάθεια ως πλεονέκτημα υπερευελιξίας φτάνει να καταδείξει την τεράστια διάφορα τους. Αυτό είναι κάτι που ακλούθησαν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές μαχητικών.


Οι πιλότοι μας όμως δεν περιμένουν ένα σχολειό ή μια άσκηση του ΝΑΤΟ για να βρεθούν αντιμέτωποι με Τούρκους πιλότους για να αποδείξουν τις ικανότητες τους, ούτε η συγκεκριμένη διάκριση ήρθε αντιμετωπίζοντας τα F 4.
Από τον πίνακα βλέπουμε μάλιστα ότι συμμετείχαν και ως <<Participant>> και ως << Red Air>> προσομοιώνοντας απειλές … Report TLP 2011-3 -


McDonnell Douglas F-4 Phantom II - Wikipedia, the free encyclopedia


General Dynamics F-16 Fighting Falcon - Wikipedia, the free encyclopedia


Και το Δελταπτέρυγο Μ2000 είναι αεροδυναμικά ασταθή. Λίγη προσοχή στο τι σημαίνει η έκδοση <<Ν>> με την οποία συμμετείχαν οι Γάλλοι !
Dassault Mirage 2000 - Wikipedia, the free encyclopedia
Dassault Mirage 2000N/2000D - Wikipedia, the free encyclopedia


και λίγα θεωρητικά !
factors affecting aircraft stability aerodynamics

Reply With Quote
  #78  
Παλιό 23-03-2012, 05:14
yannis Ο/Η yannis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Κερατσίνι Far-west
Μoto: F 800 GS._ Αα, ξέχασα. BMW !!!!!
Μηνύματα: 2,987
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μπέρδεψες! νόμιζα ότι είσαι ναυτικός!

όπως και να έχει καλό ταξίδι!

Δεν το έκανα αυτό ρε φίλε που να με απειλούσαν με σουραμπάγια!

Γιάννη ευχαριστώ!!!
Ήμουν ναυτικός, μεταξύ άλλων, από το 1978 έως το 2008... έκτοτε είμαι τυπικά στο γραφείο, αλλά τρώω πιο συχνά στα αεροπλάνα, απ' ότι σπίτι μου!!!
Την ίδια κουβέντα μου έλεγαν συνάδελφοι παλιότερα (δεν την κάνω με τίποτα αυτή τη δουλειά)... εφέτος μου έλεγαν "καμμιά δουλειά ρε φιλαράκι;;;"... καταλαβαίνεις λοιπόν, πως "άμα δεν βρέξεις κώλo, δεν τρως ψάρι"!!!! Εμένα ο κώλoς μου μπορεί να μούλιασε, αλλά το ψάρι από το σπίτι δεν έλειψε...

Πάντως, η αλήθεια είναι πως η δουλειά που κάνω μου αρέσει, έχει ενδιαφέρον και "σχετικά" καλή αμοιβή... αυτό σημαίνει πως έχει και "άλλες" δυσκολίες!!!
Reply With Quote
  #79  
Παλιό 23-03-2012, 09:30
Aggelos-Syros Ο/Η Aggelos-Syros βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ
Μoto: kymco xciting 300r
Μηνύματα: 2,247
Προεπιλογή Απάντηση: "Προσκύνησαν" Τούρκοι και Γερμανοί: Παράδειγμα η Π.Α. γ

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Περι.. "εφεδρειών", απολυσεων κλπ (Η σκοτεινη πλευρα..) black_hawk Ελλάδα 5 22-09-2011 01:54
Με ευθύνη της κυβέρνησης, το σκάνδαλο της Siemens "σβήνει" gsmaniac Επικαιρότητα 13 23-07-2011 15:06
"Μεγάλοι" που δεν σκέφτηκαν πριν μιλήσουν babis66 Διάφορα 9 08-03-2011 22:38
"Η Τελευταία Ομιλία (Ράντυ Πάους)", κι άλλη τροφή για σκέψη... gemara Διάφορα 8 06-11-2010 14:07
Θανάσης Βέγγος: Δύσκολες ώρες για τον "καλό μας άνθρωπο" riga Πολιτισμός 13 23-10-2010 11:52


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:51.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!