GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 16-10-2013, 23:35
ilias vara Ο/Η ilias vara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2011
Περιοχή: θεσσαλονικη-ΣΕΡΡΕΣ
Μoto: varadero mk3
Μηνύματα: 3,514
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

θα ξαναγραψω και θα το φωναζω αστυνομευση δεν σημαινει μεγαλα προστιμα .,.,.

ασ τους παρουν το διπλωμα αν δεν φοραν κρανος.,.,.,.γιατι δεν το κανουν ????

και θα συμφωνησω απολυτα με τον ploigo για το τσιγαρο και το αλκοολ

ασ δουμε ποσους θανατους εχουμε απο αυτα.,.,.

και ασ δουμε ποσους απο κρανος????

για να δουμε ποσα πληρωνει ο ασφαλισμενος για το ενα και ποσα για το αλλο

ειναι καθαρα θεμα παιδειας και δυστυχως εχουμε μεγαλη ελειψη απ αυτο

υ.γ georgios ερχομαι να σε βρω .,.,.,.,
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 16-10-2013, 23:40
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από georgios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεπώς, αν εσύ αγαπητέ οδηγέ θες να πας να σκοτωθείς, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα! Δικαίωμα σου. Όμως:

1) Μην μείνεις ανάπηρος και αναγκάσεις το ταμείο να σου πληρώνει σύνταξη ούτε για ένα μήνα. Γιατί αυτή τη σύνταξη, τη δική σου, της αναπηρίας σου στα άκρα (αλλά και στο μυαλό) θα την πληρώνουμε όλοι εμείς που θα δουλεύουμε κανονικά και θα πληρώνουμε τις εισφορές μας κανονικά.
2) Άσε που μέχρι να μείνεις οριστικά ανάπηρος, θα κινήσεις, γη, ουρανό, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, και θα επιβαρύνεις το ταμείο με ένα σωρό εγχειρίσεις, το κόστος των οποίων είναι ΔΥΣΘΕΟΡΑΤΟ! Γιατί; μήπως και μείνεις ανάπηρος τελικά από τη μέση και κάτω και όχι από τον λαιμό;
3) Μην αφήσεις καμιά γυναίκα χήρα και παιδιά ορφανά και τα πληρώνουμε και αυτά...
4) Άσε που από ότι ξέρω ακόμα και για την κηδεία σου αν τελικά πεθάνεις, το ταμείο πληρώνει ένα ποσό.
Αν αυριο ερθει το κρατος και σου πει οτι λογω αυξημενου κινδυνου (ακλονητο επιχειρημα) απαγορευεται η χρηση δικυκλου, ποια θα ειναι η θεση σου?

...και οσο αφορα την χρηση δικυκλου, ειμαστε λογω κλιματος απο τους ευρωπαιους με τα περισσοτερα δικυκλα ανα κατοικο...
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 16-10-2013, 23:41
Gemat Ο/Η Gemat βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μυτιληνη
Μoto: Honda XL1000VA Varadero 2007
Μηνύματα: 1,006
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Να μη ξεχναμε οτι απο το τσιγαρο μπορει να υποφερουν τα ταμεια, αλλα τα παιρνει χοντροτατα το κρατος απο φορους....
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 17-10-2013, 17:16
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και η αστυνόμευση (όχι από μόνη της) είναι ένα κομμάτι της "εκπαίδευσης" που πρέπει να υποστούμε για να αποκτήσουμε παιδεία.

Με αυτόν που δεν θέλει να συμμορφωθεί, πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι, τι θα γίνει ;

Φιλε μου θα γινει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα,που γινεται με αυτον που καπνιζει κ ΔΕΝ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ με τους "νομους" (κατα την δικη σας οπτικη) του κρατους...

Μεγαλυτερη τιμωρια απο το να χαιρετησεις προωρα τον ματαιο τουτο κοσμο,δε νομιζω οτι υπαρχει....


Στο δικο μου μυαλο ΠΑΙΔΕΙΑ ειναι αυτο που εχω καταφερει στον γιο μου,χωρις να ειμαι ουτε εκπαιδευτικος,ουτε να εχω ιδιαιτερες ικανοτητες!!Ποιο ειναι αυτο?

Να φοραει το κρανος απο μονος του,εχοντας πλεον επιγνωση,μετα απο πολλες συζητησεις, του τι παθαινει καποιος που πεφτει απο την μοτοσυκλετα κ δεν το φοραει...

Ειδες εσυ η καποιος αλλος απο τους φιλους εδω,καποια προσπαθεια να περασουν στα παιδια μας, σοβαρη κ υπευθυνη ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ στα σχολεια?Εγω παντως ΟΧΙ!!

Θυμιζω οτι χανονται περι τους 2000 συνανθρωπων μας καθε χρονο στα τροχαια,σε μια χωρα που εχει ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ κ ΟΥΔΕΙΣ συγκινειται!!
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 17-10-2013, 20:16
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Διαβαστε κ το πολυ ωραιο παραδειγμα που αναφερει ο φιλος ...

http://www.gsforum.gr/960563-post1.html


."...και μας αναλυσε το παραδειγμα της λετονιας 90% μειωση τροχαιων οχι με προστιμα αλλα με κοινωνικη εργασια και αυτοκολλητα οτι εχουν κανει την ταδε παραβαση
ειλικρινα επαθα σοκ ευχαριστο που γνωρισα τον ανθρωπο και τον ακουσα να μιλαει για το παθος του..."



Εδω φαινεται καθαρα οτι ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να προστατεψεις τον πολιτη,μπορεις κ χωρις αστυνομευση κ προστιμα....
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 17-10-2013, 20:23
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαστε κ το πολυ ωραιο παραδειγμα που αναφερει ο φιλος ...

http://www.gsforum.gr/960563-post1.html


."...και μας αναλυσε το παραδειγμα της λετονιας 90% μειωση τροχαιων οχι με προστιμα αλλα με κοινωνικη εργασια και αυτοκολλητα οτι εχουν κανει την ταδε παραβαση
ειλικρινα επαθα σοκ ευχαριστο που γνωρισα τον ανθρωπο και τον ακουσα να μιλαει για το παθος του..."



Εδω φαινεται καθαρα οτι ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να προστατεψεις τον πολιτη,μπορεις κ χωρις αστυνομευση κ προστιμα....
Τον Ν.4000 μου θυμίζει. (για όσους θυμούνται). Περιφορά με πλακάτ: "Ειμαι τεντυμπους". κλπ κλπ. τι ωραία πράγματα.
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 17-10-2013, 20:26
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον Ν.4000 μου θυμίζει. (για όσους θυμούνται). Περιφορά με πλακάτ: "Ειμαι τεντυμπους". κλπ κλπ. τι ωραία πράγματα.
Κοιταξε φιλε μου...Αν το πλακατ γραφει "περναω με κοκκινο κ τους γραφω στα ######α μου ολους, οποιον παρει ο χαρος",εμενα ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ομως...
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 17-10-2013, 20:32
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξε φιλε μου...Αν το πλακατ γραφει "περναω με κοκκινο κ τους γραφω στα ######α μου ολους, οποιον παρει ο χαρος",εμενα ΔΕΝ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ομως...
Ας λογικευτούμε λίγο και ας δούμε πιο μακροπρόθεσμα και πιο βαθιά. Σκέψου για κάθε μικρό αδίκημα να σε περιφέρουν στους δρόμους με αυτοκόλλητο που θα περιγράφει την "κακή σου πράξη". Θα γεμίσουν οι δρόμοι από πικετοφόρους.
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 17-10-2013, 20:34
frits Ο/Η frits βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αχαρνές
Μoto: BMW R1200 GS 2005 YAMAHA TTR 250
Μηνύματα: 6,620
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου θα γινει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα,που γινεται με αυτον που καπνιζει κ ΔΕΝ ΣΥΜΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ με τους "νομους" (κατα την δικη σας οπτικη) του κρατους...

Μεγαλυτερη τιμωρια απο το να χαιρετησεις προωρα τον ματαιο τουτο κοσμο,δε νομιζω οτι υπαρχει....


Στο δικο μου μυαλο ΠΑΙΔΕΙΑ ειναι αυτο που εχω καταφερει στον γιο μου,χωρις να ειμαι ουτε εκπαιδευτικος,ουτε να εχω ιδιαιτερες ικανοτητες!!Ποιο ειναι αυτο?

Να φοραει το κρανος απο μονος του,εχοντας πλεον επιγνωση,μετα απο πολλες συζητησεις, του τι παθαινει καποιος που πεφτει απο την μοτοσυκλετα κ δεν το φοραει...

Ειδες εσυ η καποιος αλλος απο τους φιλους εδω,καποια προσπαθεια να περασουν στα παιδια μας, σοβαρη κ υπευθυνη ΟΔΗΓΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ στα σχολεια?Εγω παντως ΟΧΙ!!

Θυμιζω οτι χανονται περι τους 2000 συνανθρωπων μας καθε χρονο στα τροχαια,σε μια χωρα που εχει ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ κ ΟΥΔΕΙΣ συγκινειται!!
Είμαι γεννημένος στην Γερμανία το 1966, πήγα εκεί παιδικό σταθμό και 2 τάξεις δημοτικού, μας πήγαιναν σε κυκλοφοριακά πάρκα και μας εκπαίδευαν κυρίως στην συμπεριφορά του πεζού και αυτό το 1972.

Η απόκτηση παιδείας είναι σίγουρα πιό σημαντική από την αστυνόμευση σε ότι αφορά το κτίσιμο της "κυκλοφοριακής αγωγής" παρόλαυτα δεν συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται, υπάρχει μία κάστα ανθρώπων που πειθαρχούν μόνο με το φόβο της τιμωρίας

Last edited by frits; 17-10-2013 at 20:47.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 17-10-2013, 20:39
PLOIGOS Ο/Η PLOIGOS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2013
Περιοχή: Ριο
Μoto: VARADERO MK2
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Απάντηση: Πρόστιμο για κράνος;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας λογικευτούμε λίγο και ας δούμε πιο μακροπρόθεσμα και πιο βαθιά. Σκέψου για κάθε μικρό αδίκημα να σε περιφέρουν στους δρόμους με αυτοκόλλητο που θα περιγράφει την "κακή σου πράξη". Θα γεμίσουν οι δρόμοι από πικετοφόρους.
Δηλαδη κατ την γνωμη σου,το να περνας με κοκκινο,ειναι μικρο αδικημα?Μαλιστα το ακουσα κ αυτο!!Κ μην κολλας τοσο στο αυτοκολλητο,αναφερει ο Ιαβερης κ για κοινωνικη εργασια,καθως κ για ΜΕΙΩΣΗ ατυχηματων 90%!!!


Αν αυτο δεν ειναι επιτυχια,ας...μεινουμε σοβαροι εμεις κ να...μοιραζουμε 350ρια θρηνωντας τον ιδιο αριθμο νεκρων,καθε χρονο!!

Last edited by PLOIGOS; 17-10-2013 at 20:40.
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:33.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!