GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Γενικά > Χρήσιμα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 24-10-2012, 11:53
christar Ο/Η christar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2011
Περιοχή: Κατω απο το αυλακι
Μoto: προς το παρον...πεζο2
Μηνύματα: 665
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Κοντοχωριανε mAthosala ειναι φοβερη η φωτο της κορης σου με το σκυλο...


Αυτο που καταλαβαινω εγω ομως, ως παραπονο - αντιδραση απο πολλους και απο εμενα βεβαια, ειναι τι γινεται στην περιπτωση αφυλακτου, αδεσποτου, μεγαλωμενου "αγρια" επιθετικου σκυλου ή αγελης.

Reply With Quote
  #92  
Παλιό 24-10-2012, 11:55
Kalen Ο/Η Kalen βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2012
Περιοχή: serres
Μoto: Varadero 1000,T50
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων
....



.
Πανεμορφες εικονες!! Να τα χαιρεσε Κωστα και τα 2 σου

Συμφωνω σε ολα που εχεις πει για τον καλυτερο φιλο του ανθρωπου!

Και ας πω περιλιπτικα τα δικα μου βιωματα

Η πρωτη μου σχεση με σκυλο ξεκινησε οταν ενα λυκοσκυλο με δαγκωσε σε πολυ μικρη ηλικια .

Ξεπερασα τους φοβους μου με την βοηθεια των δικων μου και το πρωτο μου σκυλι που μου εφερε ο πατερας μου .

Εκτοτε ζω παντα με σκυλια οπως και τωρα που εχω 3.

2 Μαυρα λυκοσκυλα και ενα μαλιαρο τσαχπινογαργαλιαρικο μαλτεζακι .

Δεν με εχει δαγκωσει ποτε ξανα σκυλος (μονο καταλαθος γρατσουνιες στο παιχνιδι) γιατι εμαθα να τους σεβομαι .
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 24-10-2012, 12:13
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Kalen Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με εχει δαγκωσει ποτε ξανα σκυλος (μονο καταλαθος γρατσουνιες στο παιχνιδι) γιατι εμαθα να τους σεβομαι .
Εδω ειναι ολη η σουσια της κουβεντας μας...ακομα και σε εξαγριωμενες αγελες "φονιαδων" στο βουνο...ΣΕΒΑΣΜΟΣ!
Για επεξεργαστειτε το λιγο.Γιατι θα σε δαγκωσει ενας σκυλος;Για να σε σκοτωσει;Για να σε φαει(τροφη);Για να παιξει;Γιατι του χρωστας χρηματα;........
Ο σκυλος θα επιτεθει Μ-Ο-Ν-Ο οταν νοιωσει απειλη και ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙ να αμυνθει!!!
Ομως επειδη δεν μπορουμε να γνωριζουμε σε καθε ξεχωριστη περιπτωση συζητησης αλλά και επειδη καθε σκυλος εχει αλλη προσωπικοτητα και ΚΥΡΙΩΣ βιωματα,γιαυτο επαναλαμβανω οτι χρειαζεται 1.Ψυχραιμια 2.Σεβασμος!!!Αν τηρηθουν αυτα,θα εχουμε αποτελεσμα...Αν ο σκυλος ειναι διαταραγμενη προσωπικοτητα(ναι υπαρχουν...)τοτε το σφαλμα προερχεται απο αλλου(απο αυτους που τον εκαναν ετσι) και για μενα κακως που κυκλοφορει ελευθερος.
Αρα συμπερασματικα για να κλεισουμε την κουβεντα και να βγει και κατι:Ψυχολογουμε το σκυλο,δηλαδη βλεπουμε πως συμπεριφερεται και με ψυχραιμια και σεβασμο συνεχιζουμε το δρομο μας...δεν μας φοβιζει το γαυγισμα δεν μας φοβιζει η κινηση ή σταση αναμονης "επιθεσης"...αν εμεις αποσυμφορησουμε μια κατασταση εντασης τοτε δεν εχουμε λογο να ανησυχουμε.
Μηπως με τις ανθρωπινες "συμπλοκες" δεν συμβαινουν τα ιδια;....
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 24-10-2012, 13:03
diomiles Ο/Η diomiles βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2010
Περιοχή: Αιγαλεω Αθηνα
Μoto: f650gs
Μηνύματα: 912
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas Εμφάνιση μηνυμάτων


...
Η πιο όμορφη φωτογραφία του φόρουμ
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 24-10-2012, 13:16
mAthosalas Ο/Η mAthosalas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2010
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: F800GS 30years
Μηνύματα: 1,580
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Ευχαριστω παιδια...
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 24-10-2012, 13:19
aeriko Ο/Η aeriko βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: R 1200 GS
Μηνύματα: 4,585
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πιο όμορφη φωτογραφία του φόρουμ
Αυτοπεποίθηση, εμπιστοσύνη, ηρεμία. Τι άλλο για την συνύπαρξή τους .
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 24-10-2012, 13:43
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από diomiles Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πιο όμορφη φωτογραφία του φόρουμ


oh yeeeeesssss !!!
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 24-10-2012, 13:53
yns Ο/Η yns βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Ηράκλειο
Μoto: F800GS (απ'τα χωμάτινα), DR250R
Μηνύματα: 4,854
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Σύντεκνοι, συμφωνώ με όλα αυτά που λέτε και είναι και δικές μου πεποιθήσεις. Και η συζήτηση (εξαιρουμένων κάποιων τραβηγμένων χαρακτηρισμών, βασιζόμενων σε ατυχή προσωπικά βιώματα) εξελίσσεται oμaλά. Όπως είπα πριν λατρεύω τα σκυλιά (αλλά δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορώ να έχω τώρα στο σπίτι μου αν και μικρός είχα). Και όταν βρίσκομαι με οικόσιτα σκυλιά ξέρω και πώς να τα πλησιάσω και πώς να κερδίσω την εμπιστοσύνη τους γιατί δεν τα φοβάμαι και τα σέβομαι και αυτό το καταλαβαίνουν καθότι πανέξυπνα.

Το θέμα μας μας εδώ είναι όμως οι επιθέσεις (εκφοβισμού, διεκδίκησης χώρου, πείτε τις όπως θέλετε, δεν παύουν να είναι επιθέσεις) ενώ βρίσκεσαι στον δρόμο, στον δημόσιο δρόμο (άσφαλτο ή χωματόδρομο) και όχι μέσα στην ιδιωτική στάνη ή στο χωράφι κάποιου.

Παρεμπιπτόντως θυμήθηκα άλλη μια φορά πέρυσι στον γύρο της λίμνης Αώου που μας την έπεσαν 6-7 (ήταν κι ο Slane μαζί) ενώ πηγαίναμε με τις μηχανές κανονικά στην άσφαλτο και μας έκλεισαν το δρόμο ακινητοποιώντας μας χωρίς πρόθεση να μας αφήσουν να περάσουμε. Αν δεν τα φώναζαν οι βοσκοί που ευτυχώς ήταν κοντά ακόμα εκεί θα ήμασταν να ψυχολογιόμασταν.

Η δική μου ένσταση δηλαδή είναι πως τα σκυλιά θα έπρεπε εφόσον είναι φύλακες (και το κάνουν και πολύ καλά) να έχουν αυστηρά όρια φύλαξης και όχι να την πέφτουν σε όποιον περνάει. Και μην ακούσω για θόρυβο, ο ποδηλάτης του βίντεο δεν έκανε θόρυβο όταν του την έπεσαν.. Αν δεν μπορούν να τους το επιβάλλον αυτό οι ιδιοκτήτες τους, οι «υπερήφανοι και αγνοί Άνθρωποι» (που μου έχουν καταπατήσει -και όχι μόνο σε μένα- τη μισή περιουσία και που κάθε χρόνο καίνε ότι πράσινο έχει απομείνει στο νησί - ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις...) τότε δεν θα έπρεπε να τα αφήνουν μόνα τους να εκτιμούν και να κρίνουν την κατάσταση. Γιατί ο άτυχος περαστικός ούτε είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει πώς θα τα αντιμετωπίσει (κι εδώ δέχομαι το ότι όποιος πάει στο βουνό θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένος) και αν έχει και κάποιο πρόβλημα υγείας κτλ μπορεί να «χαιρετίσει» τον μάταιο τούτο κόσμο...

Πού διαφωνείτε σε αυτό;

Κώστα, η φωτογραφία τα σπάει!!

Last edited by yns; 24-10-2012 at 13:55.
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 24-10-2012, 14:03
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

Κώστα σε ευχαριστώ για την φιλική προσφώνηση. Δε με κατάλαβες όμως φίλε, κ εγώ έχω γάτο για κατοικίδιο, το θέμα μας δεν είναι η αγάπη μας προς τα ζώα, αλλά ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΠΙΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΑΔΕΣΠΟΤΑ Ή ΚΟΠΑΔΙΑ-ΑΓΕΛΕΣ, αν έχεις κάτι να πεις επάνω σε αυτό που αφορά την προστασία μας, παρακαλώ να το πεις, μας ενδιαφέρει πως να προστατευτούμε από τυχόν επίθεση, όχι το τι σκέφτονται ή αν φταίνε ή δε φταίνε αυτά ή αν κάποιος τα αμόλησε ελευθερα κλπ κλπ. είναι αυτονόητο ότι είναι ζώα -δεν έχουν καμία νοημοσύνη κ δρουν με ένστικτα αυτό δε χωράει καμία αμφιβολία, τώρα άμα κάπιος τα συμπαθεί ή όχι είναι προσωπικό του θέμα δε χρειάζεται να του επιβάλεις ότι πρέπει να τα σέβεται κ να τα λατρεύει. Εσύ μπορείς να τα βάζεις δίπλα στα τέκνα σου κ να τραβάς φωτογραφίες, αγνοόντας τους κινδύνους-δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί επιθέσεις ακόμα κ πιστών κατοικίδιων σε παιδιά της οικογενείας, είπαμε δρουν με ένστικτα.
Πως μπορούμε λοιπόν να τα αντιμετωπισουμε σε ανοιχτό χώρο ??

Last edited by JohnGS1100; 24-10-2012 at 14:08.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 24-10-2012, 14:20
vpentza Ο/Η vpentza βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Καλλιθεα/Αθηνα
Μoto: R1200 GS SE
Μηνύματα: 5,102
Προεπιλογή Απάντηση: Τσοπανοσκυλα

για να επανέλθουμε και να αρθούν οι όποιες καλοπροαίρετες αντιπαραθέσεις νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις δρόμο για παν ενδεχόμενο.....οι αστάθμητοι παράγοντες σε μια τέτοια συνάντηση είναι πολλοί για να τους επεξεργαστείς έτσι στα ξαφνικά....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!