GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 30-05-2013, 23:21
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

To HP2 εχει καλύτερο εργοστασιακό πρόγραμμα από το rt και gs, απλά μέτρα τα μίγματα με την εξάτμιση που έβαλες να δεις αν στεγνώνει ψηλά
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 30-05-2013, 23:38
giclas Ο/Η giclas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2010
Περιοχή: Κύπρος
Μoto: ΒMW HP2 K1200
Μηνύματα: 2,827
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

τωρα που λες για εξατμηση εχω την hp2 megamoto απο το λεμο που ειναι πιο μεγαλης διαμετρου ενω η μετριση που εχω εναι με νορμαλ ταληκο akrapovic

αν στεγνωνη ψηλα διλαδι ? καμετω πιο λιανα Γιαννη !!

Last edited by giclas; 30-05-2013 at 23:39.
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 30-05-2013, 23:45
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Σε καυσαναλυτή θα πας, ή σε συνεργείο να σου πει τι θα κάμεις..
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 31-05-2013, 02:06
advtolis Ο/Η advtolis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2013
Περιοχή: marousi
Μoto: gs 1200 adv
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

το RT τι αλλες βελτιωσεις εχει?? μονο προγραμμα?? για gs1200 ενα φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης τι προτεινεις να εχει, ετσι ωστε να παρουμε ολο το οφελημο απο τον προγραμματισμο?
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 31-05-2013, 09:43
dionysisgs Ο/Η dionysisgs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Κρυονέρι Αττικής
Μoto: R1200RT Sportster 983XL
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Καλημέρα. Συνεχίζω τις μετρήσεις μου και εντυπώσεις στην Αθήνα μιας και εδω χρησιμοποιείται κυρίως το RT. Όλοι οι RT-ιδες γνωρίζουμε τις αδυναμίες του ειδικά στα χαμηλά (εκκινηση απο σταση κτλπ), το προβλημα αυτο διορθώθηκε κατά πολύ. Επίσης το μοτερ λειτουργεί πολύ πολύ πιο omala τόσο στο ρελαντί του όσο και κατα την διαδικασία εκκινησης..πλέον δεν απαιτείται το μαρσάρισμα απλά γλυκό ανοιγμα του γκαζιού. Φυσικά ο κάθε αναβάτης έχει τα δικά του χούγια πχ. γνωστός μου κάτοχος ΡΤ δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η αδυναμία στα χαμηλά (έχει και μια πρώτη η οποία ειναι 2 σε άλλα μηχανακια) αλλά τον ενδιαφέρει πολύ να έχει επιταγχύνσεις από τις 4300 και πάνω, κάτι που δεν αφορά εμένα. Κατα την γνωριμία με τον johnGS του εξέφρασα τις ΔΙΚΕΣ μου επιθυμίες και την ΔΙΚΗ μου οδηγική συμπεριφορά, αυτό το επισημαίνω διότι στο άγγιγμα των τιμών των χαρτών διορθώνονται ατέλειες ανάλογα τα γούστα του κάθε αναβάτη. Detonations που δημιουργήθηκαν με τον πρώτο αναπρογραμματισμό εξαφανίστηκαν με μικροδιορθώσεις την δεύτερη φορά όταν έγινε η μέτρηση dyno (χθες για την ακρίβεια) οπότε το αποτέλεσμα είναι πλέον ικανοποιητικό. Η κατανάλωση που μαςα φορά όλους έχει μειωθεί στα χαμηλά και μεσαία---το λέω διότι πλέον έχεις την δυνατότητα να πηγαίνεις με 4η και 2200 στροφές χωρίς σκορτσαρίσματα-- πλέον οι αλλαγές δεν γίνονται στις 3000 όπως πρίν. Όμως αυτο ειναι υποκειμενικό που έτσι και αλιώς εξαρτάται από τις διαθέσεις το καθενός.. απλά τώρα έχεις την δυνατότητα να κινείσαι με 1 σχέση πάνω στις ίδιες στροφές και το θεωρώ βασικό. Οταν αδειάσει το ντεπόζιτο θα αναρτήσω και πραγματικές καταναλώσεις σε σχέση με πρίν. Τώρα για τα γρήγορα πιστόλια με 6η και αποτομο ανοιγμα του γκαζιού η επιτάγχυνση ειναι πολύ πιο μεγάλη σε σχέση με πριν..

Last edited by dionysisgs; 31-05-2013 at 10:02.
Reply With Quote
  #116  
Παλιό 31-05-2013, 09:51
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από advtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
το RT τι αλλες βελτιωσεις εχει?? μονο προγραμμα?? για gs1200 ενα φουλ πρωτο σταδιο βελτιωσης τι προτεινεις να εχει, ετσι ωστε να παρουμε ολο το οφελημο απο τον προγραμματισμο?
Θα πρέπει να το αναφέρουμε, το RT φοράει μία κλειστή εξάτμιση acrapovic (ταπωμένη), χωρίς ελευθερο φίλτρο.

Αν προσθέσει ελεύθερο φίλτρο (έτσι είναι και ο σωστός συνδυασμός με την εξάτμιση) θα δώσει ελάχιστη ροπή παραπάνω, πολύ καλύτερα αρπάγματα (αυξήσαμε τις τιμές και στον χάρτη επιταχύνσεως) και ίσως 2-3 άλογα ακόμη στις μέγιστες στροφές..

Εδιτ : Ένα πατηματάκι με το φτιαγμένο GS του Αλκίνου θα είχε ενδιαφέρον πάντως (λέω εγώ τώρα..)_

Last edited by JohnGS1100; 31-05-2013 at 09:53.
Reply With Quote
  #117  
Παλιό 31-05-2013, 18:48
Alkinoos Ο/Η Alkinoos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW R1200GS Adventure
Μηνύματα: 982
Προεπιλογή

Το δικό μου το GS να το αφήσεται στην ησυχία του αν κ δε βλέπω να έχετε τύχη!
Anyway, αν βάλει φιλτρο, έχω κ ένα σετακι boxer burners για πούλημα απο R1200S που θα σας κάτσουν μουρλια!!!
Πληροφορίες λένε +6 ίππους με τον ανάλογο προγραμματισμό.
Reply With Quote
  #118  
Παλιό 01-06-2013, 01:02
ortho Ο/Η ortho βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ, ΚΑΡΕΑΣ
Μoto: F 650 GS 2001, tweety!
Μηνύματα: 7,766
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Μιά ερώτηση σα σπαμ... αυτοί οι εγκέφαλοι δεν είναι "κλειστοί";! τους διαβάζεις με obd και τροποποιείς το πρόγραμμα;
Reply With Quote
  #119  
Παλιό 01-06-2013, 22:32
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου το GS να το αφήσεται στην ησυχία του αν κ δε βλέπω να έχετε τύχη!
Anyway, αν βάλει φιλτρο, έχω κ ένα σετακι boxer burners για πούλημα απο R1200S που θα σας κάτσουν μουρλια!!!
Πληροφορίες λένε +6 ίππους με τον ανάλογο προγραμματισμό.
Αλκίνοε έχεις καμία δυναμομέτρηση να ανεβάσεις
Θα πρέπει να είσαι πάνω από 100 άλογα, αλλιώς δεν έχεις κάνει τίποτα, θες πρόγραμμα οπωσδήποτε


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιά ερώτηση σα σπαμ... αυτοί οι εγκέφαλοι δεν είναι "κλειστοί";! τους διαβάζεις με obd και τροποποιείς το πρόγραμμα;
Τι εννοείς κλειστοί ?

Οι BMSK Bosch ME9 που φοράνε τα 1200RT,GS,R καθώς και τα 650,800 εχουν την EPROM M58BW016 η οποία είναι μνήμη 16 bit 512 kilobytes Χ32 = 16,384 Mb επαναπρογραμματιζόμενη σαν μνήμη ηλεκτρονικού πολογιστή (σβήνεις-γράφεις) όσες φορές θέλεις. Τη διαβάζεις με διάφορους τρόπους, παίρνεις το bin file, που περιέχει χάρτες, εντολές ηλεκτρικών και διάφορα άλλα, εμάς μας ενδιαφέρουν οι περιεχόμενοι 20 χάρτες (τα υπόλοιπα δε τα πειράζουμε), τους χάρτες αυτούς τους ανοίγουμε και τους επεξεργαζόμαστε στον υπολογιστή ανάλογα με τα γούστα του αναβάτη, τις οδηγικές του συνήθειες, τη χρήση της μοτοσυκλέτας κλπ κλπ.

Το bin file διαβάζεται με 2 τρόπους.. :

1. Από το μηχανάκι μέσω της θύρας OBD (κάτω από τη σέλα).



2. Από τον εγκέφαλο πάνω στον πάγκο, (χωρίς να είναι παρών το μηχανάκι) μεσω μιάς custom φίσας που κουμπώνει όπως στη φίσα της πλεξούδας στη μοτο.

3. Απ' ευθείας από το τσιπάκι με καλώδια σε κάποιες επαφές του (δεν το προτιμώ..).

Τεσπα..

Στο εξωτερικό με το remaping έβγαλαν περίπου τα ιδια αποτελέσματα με το Rt του Διονύση, τους ανεβασα την δυναμομέτρηση να την δούνε και εκεί..

Remap by Hilltop Motorcycles - Page 48 - ::. UKGSer.com .::
(.....τους έβαλα και ένα λινκ με "Greece summer" μόλις πατάνε επάνω στον πινακα της δυναμομέτρησης, έτσι για να τους την σπάσω..)

Καποιοι έλληνες εκεί, βγήκαν από το group buy και την ψάχνουν με ελλάδα πλέον

Να γιατί Greek forums.. το κλίμα αναστρέφεται - αυτά πρέπει να βλέπει ο Σαμαράς, αν και στο τέλος ή που θα μας φορολογήσουνε, η που θα μας πάρουν τα σώβρακα.. lol

Last edited by JohnGS1100; 01-06-2013 at 23:04.
Reply With Quote
  #120  
Παλιό 01-06-2013, 22:36
jarhead Ο/Η jarhead βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μoto: BMW 1200 GS '05
Μηνύματα: 2,620
Προεπιλογή Απάντηση: Προγραμματισμός εγκεφάλου R1200GS

Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:17.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!