GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 16-12-2009, 13:40
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BlackDog Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την ταπεινή άποψη ,από αυτό που βλέπω ,ότι αυτή η μέτρηση στις φωτο ,είναι λάθος ,γιατί το κέντρο ,που παίρνει αναφορά ο γράφτης είναι φτιαχτό (ειδικό εργαλείο) Άρα τοποθετώντας τον γράφτη σε μεγαλύτερη ακτίνα από το κέντρο του κύκλου η μέτρηση θα είναι μεγαλύτερη και μικρότερη όταν η ακτίνα που ακουμπάει ο γράφτης μικρύνει
Συνεπώς για να πάρεις την μέτρηση και να έχεις σημείο αναφοράς θα πρέπει να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ συγκεκριμένο σημείο επάνω στο εργαλείο που θα πρέπει να ακουμπάει ο γράφτης και να κάνεις τις συγκρίσεις σου


Εκτος εάν υπάρχει ακριβές σημείο Ποιος το καθορίζει αυτό?

Ελπίζω να είναι κατανοητό …

Υπαρχει ακριβες σημειο και μαλιστα ειναι μαρκαρισμενο (με κοκκινο χρωμα)για να ξερεις ακριβως που θα ακουμπησεις την μυτη του μικρομετρου. Το σημειο αυτο λοιπον το εχει καθορισει ο κατασκευαστης.

Μπραβο Γιωργο, για αλλη μια φορα εγραψες !!!
Εισαι ο "αθεατος" μηχανικος αυτου του φορουμ !
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 16-12-2009, 15:00
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BlackDog Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την ταπεινή άποψη ,από αυτό που βλέπω ,ότι αυτή η μέτρηση στις φωτο ,είναι λάθος ,γιατί το κέντρο ,που παίρνει αναφορά ο γράφτης είναι φτιαχτό (ειδικό εργαλείο) Άρα τοποθετώντας τον γράφτη σε μεγαλύτερη ακτίνα από το κέντρο του κύκλου η μέτρηση θα είναι μεγαλύτερη και μικρότερη όταν η ακτίνα που ακουμπάει ο γράφτης μικρύνει
Συνεπώς για να πάρεις την μέτρηση και να έχεις σημείο αναφοράς θα πρέπει να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ συγκεκριμένο σημείο επάνω στο εργαλείο που θα πρέπει να ακουμπάει ο γράφτης και να κάνεις τις συγκρίσεις σου


Εκτος εάν υπάρχει ακριβές σημείο Ποιος το καθορίζει αυτό?

Ελπίζω να είναι κατανοητό …


πολυ σωστη η παρατηρηση σου! δειχνει οτι κατεχεις! λοιπον το εργαλειο που ακουμπαει η βελονα ειναι το special tool με κωδικο 332612 το οποιο εχει σημαδεμενο και χαραγμενο το σημειο στο οποιο πρεπει να γινεται η μετρηση. ειναι ειδικα φτιαγμενο για το διαφορικο του 1200 (ολων των μοντελων) και στο συγκεκριμενο σημειο η ανοχη των γραναζιων πρεπει να βρισκεται μεταξυ 0,1 και 0,22 του χιλιοστου με κρυο διαφορικο (κατω απο 35 βαθμους κελσιου) και αδειο απο βαλβολινη. το ιδανικο διακενο θα ηταν στο μικροτερο νουμερο δηλαδη 0,1 του χιλιοστου. οποτε ελεγχουμε και στη συνεχεια προσθετουμε η αφαιρουμε (αναλογως αποτελεσματος) τους αποστατες στην πλατη του καβουκιου.
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 16-12-2009, 17:55
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ σωστη η παρατηρηση σου! δειχνει οτι κατεχεις! λοιπον το εργαλειο που ακουμπαει η βελονα ειναι το special tool με κωδικο 332612 το οποιο εχει σημαδεμενο και χαραγμενο το σημειο στο οποιο πρεπει να γινεται η μετρηση. ειναι ειδικα φτιαγμενο για το διαφορικο του 1200 (ολων των μοντελων) και στο συγκεκριμενο σημειο η ανοχη των γραναζιων πρεπει να βρισκεται μεταξυ 0,1 και 0,22 του χιλιοστου με κρυο διαφορικο (κατω απο 35 βαθμους κελσιου) και αδειο απο βαλβολινη. το ιδανικο διακενο θα ηταν στο μικροτερο νουμερο δηλαδη 0,1 του χιλιοστου. οποτε ελεγχουμε και στη συνεχεια προσθετουμε η αφαιρουμε (αναλογως αποτελεσματος) τους αποστατες στην πλατη του καβουκιου.
Φιλε Γιωργο μια ερωτηση..Ποιους αποστατες λες??.γιατι νομιζω καποιο λαθος εχεις κανει..
Αμα λες για τα μισοφεγγαρα που ειναι πισω απο την πλακα αυτα ειναι για αλλο λογο....
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 16-12-2009, 18:11
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιωργο μια ερωτηση..Ποιους αποστατες λες??.γιατι νομιζω καποιο λαθος εχεις κανει..
Αμα λες για τα μισοφεγγαρα που ειναι πισω απο την πλακα αυτα ειναι για αλλο λογο....


αυτα τα "μισοφεγγαρα" που λες Βασιλη ειναι αποστατες. υπαρχουν σε διαφορετικα παχη με κωδικους. υπαρχουν και σετ με πολλα λεπτα μισοφεγγαρα για να κανεις ακριβη ρυθμιση στο διαφορικο.
επισης υπαρχει και ενας ακομη αποστατης ο οποιος ρυθμιζει το ευρος επαφης των δοντιων του μικρου με το μεγαλο γραναζι (δηλαδη εαν τα δοντια των γραναζιων εφαπτονται καθ'ολο το μηκος του ελικοειδους σχηματισμου τους). αυτος βρισκεται πισω απο το μικρο γραναζι και συνηθως ειναι σωστος απο το εργοστασιο. μαλιστα η εταιρια δινει και πινακα με κωδικους κορωνων και καβουκιων ο οποιος σε αντιστοιχια δινει το νουμερο εκεινου του αποστατη (μεγαλη ροδελα). βεβαια υπαρχει τροπος για να ελεγχθει και αυτος ο αποστατης, αλλα αυτο θα το αναλυσουμε σε αλλο θεμα (λυσιμο-επισκευη-ελεγχος-ρυθμιση διαφορικου). για να ελεγξουμε αυτον τον αποστατη ομως πρεπει προηγουμενως να εχουμε φτιαξει σωστα τα "μισοφεγγαρα".
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-12-2009, 20:50
BlackDog Ο/Η BlackDog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ σωστη η παρατηρηση σου! δειχνει οτι κατεχεις! λοιπον το εργαλειο που ακουμπαει η βελονα ειναι το special tool με κωδικο 332612 το οποιο εχει σημαδεμενο και χαραγμενο το σημειο στο οποιο πρεπει να γινεται η μετρηση. ειναι ειδικα φτιαγμενο για το διαφορικο του 1200 (ολων των μοντελων) και στο συγκεκριμενο σημειο η ανοχη των γραναζιων πρεπει να βρισκεται μεταξυ 0,1 και 0,22 του χιλιοστου με κρυο διαφορικο (κατω απο 35 βαθμους κελσιου) και αδειο απο βαλβολινη. το ιδανικο διακενο θα ηταν στο μικροτερο νουμερο δηλαδη 0,1 του χιλιοστου. οποτε ελεγχουμε και στη συνεχεια προσθετουμε η αφαιρουμε (αναλογως αποτελεσματος) τους αποστατες στην πλατη του καβουκιου.

Θα συμπληρώσω οτι παιζει ρόλο και το που ακουμπάμε τον μαγνήτη του γράφτη για να πάρουμε την μέτρηση ,στον πάκγο ή στο ειδικό εργαλείο . Στις φωτο δεν φαινεται
Προφανώς στο εργαλείο,και όσο γίνεται, πιο κοντά
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-12-2009, 20:56
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BlackDog Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα συμπληρώσω οτι παιζει ρόλο και το που ακουμπάμε τον μαγνήτη του γράφτη για να πάρουμε την μέτρηση ,στον πάκγο ή στο ειδικό εργαλείο . Στις φωτο δεν φαινεται
Προφανώς στο εργαλείο,και όσο γίνεται, πιο κοντά

αν καταλαβα καλα εννοεις το μαγνητη που βρισκεται στη βαση η οποια στηριζει το μικρομετρο-ρολοι?
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-12-2009, 20:57
Fast&Furious Ο/Η Fast&Furious βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα "μισοφεγγαρα" που λες Βασιλη ειναι αποστατες. υπαρχουν σε διαφορετικα παχη με κωδικους. υπαρχουν και σετ με πολλα λεπτα μισοφεγγαρα για να κανεις ακριβη ρυθμιση στο διαφορικο.
επισης υπαρχει και ενας ακομη αποστατης ο οποιος ρυθμιζει το ευρος επαφης των δοντιων του μικρου με το μεγαλο γραναζι (δηλαδη εαν τα δοντια των γραναζιων εφαπτονται καθ'ολο το μηκος του ελικοειδους σχηματισμου τους). αυτος βρισκεται πισω απο το μικρο γραναζι και συνηθως ειναι σωστος απο το εργοστασιο. μαλιστα η εταιρια δινει και πινακα με κωδικους κορωνων και καβουκιων ο οποιος σε αντιστοιχια δινει το νουμερο εκεινου του αποστατη (μεγαλη ροδελα). βεβαια υπαρχει τροπος για να ελεγχθει και αυτος ο αποστατης, αλλα αυτο θα το αναλυσουμε σε αλλο θεμα (λυσιμο-επισκευη-ελεγχος-ρυθμιση διαφορικου). για να ελεγξουμε αυτον τον αποστατη ομως πρεπει προηγουμενως να εχουμε φτιαξει σωστα τα "μισοφεγγαρα".

Γιωργο οι αποστατες (μισοφεγγαρα)ειναι καθαρα για να ρυθμισεις την ανοχη στα δοντια απο το πηνιο και την κορωνα και τιποτα αλλο..Και οχι για την ανοχη (τζογο)του ρουλεμαν..
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-12-2009, 21:04
george81 Ο/Η george81 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2009
Περιοχή: Δράμα
Μoto: SUZUKI BURGMAN 200
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Fast&Furious Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο οι αποστατες (μισοφεγγαρα)ειναι καθαρα για να ρυθμισεις την ανοχη στα δοντια απο το πηνιο και την κορωνα και τιποτα αλλο..Και οχι για την ανοχη (τζογο)του ρουλεμαν..

μα αυτο ακριβως θελαμε να ελεγξουμε βασιλη! το διακενο μεταξυ των δοντιων κορωνας και πηνιου! αν το διακενο ειναι πολυ μικρο (κατω του 0,1 χιλιοστου) τοτε θα υπαρχει αυξημενη τριβη στα δοντια η οποια θα οδηγησει σε προωρη καταστροφη δοντιων και ρουλεμαν αφου αυτα θα πιεζονται παραπανω. το αντιστοιχο ισχυει και αν ο τζογος ειναι μεγαλυτερος του 0,22 του χιλιοστου.
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 17-12-2009, 00:39
BlackDog Ο/Η BlackDog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταλαβα καλα εννοεις το μαγνητη που βρισκεται στη βαση η οποια στηριζει το μικρομετρο-ρολοι?

Reply With Quote
  #20  
Παλιό 17-12-2009, 00:43
BlackDog Ο/Η BlackDog βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Απάντηση: Γιατρε θα ζησει το διαφορικο μου???

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από george81 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα αυτο ακριβως θελαμε να ελεγξουμε βασιλη! το διακενο μεταξυ των δοντιων κορωνας και πηνιου! αν το διακενο ειναι πολυ μικρο (κατω του 0,1 χιλιοστου) τοτε θα υπαρχει αυξημενη τριβη στα δοντια η οποια θα οδηγησει σε προωρη καταστροφη δοντιων και ρουλεμαν αφου αυτα θα πιεζονται παραπανω. το αντιστοιχο ισχυει και αν ο τζογος ειναι μεγαλυτερος του 0,22 του χιλιοστου.
Σωστά ,ειναι ετσι οπως τα λες
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Φτάνει για σήμερα .... τώρα θα κάθησει Ο αντικαταστάτης μου. zastava Χιούμορ 4 19-10-2009 17:03
Δεν θα ξαναπαραπονεθώ για την δουλειά μου EOD-K9 Χιούμορ 13 12-10-2009 17:26
θα μου το επιτρέψετε αδέρφια...!! lykos27 Ευχές - (στους εορτάζοντες ... και όχι μόνον) 21 07-06-2009 11:38
O γιόs μου το καμάρι μου nek21 Ανέκδοτα 12 09-04-2009 15:58
προβλημα με το διαφορικο jj14 Τεχνικά θέματα διάφορα 16 16-03-2009 13:26


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!