GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 15-09-2013, 22:40
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Δυστυχώς Στέργιε, τώρα το έμαθα...
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 15-09-2013, 22:45
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Κάποιος τα φτιάχνει!!!!
Ο Πέτρος (peterv)Αλλαξε τώρα τελευταία μονάδα αλλα νομίζω μετα βρήκε κάποιον που τα φτιάχνει
Σε πασίγνωστο σάιτ ένας απο τα Χανιά που πουλάει ανταλλακτικά άρχισε και πουλάει μοτέρ για abs
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 15-09-2013, 22:50
phoenix Ο/Η phoenix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2011
Περιοχή: Χαλκίδα
Μoto: R1200GS/05 βυζαντινο
Μηνύματα: 4,316
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Λάδια κάθε 5000χλμ
Κάθε 10000 και φίλτρο λαδιού φύσημα του αέρα και αλλαγή βάλβολινες διαφορικου και σαζμαν
Κάθε 20000 μπουζι και φίλτρο αέρα
Κάθε 10000 βαλβίδες και κάθε 40000 ιμαντα
Δεν έχει τιποτα άλλο
Α ....και πάντα μετα κάνουμε και τον σταυρο μας !!!!

Last edited by phoenix; 15-09-2013 at 22:51.
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-09-2013, 23:48
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Xρηστο!...ακριβως πριν ενα χρονο ειμασταν μια εβδομαδα με τη παρεα στις Αλπεις και την τριτη μερα πανω που ειχα κουρασει τα φρενα για μην χασω του γρηγορους μπροστα μου ....και σε κατηφορα , ακριβως στα φρενα της στροφης και εντελως στα όρια μου ....μου συνεβει το ιδιο που περιγραφεις. Ενιωσα το μηχανακι , ενω ειχα τη μπροστα μανετα πατημενη , αυτο να τσουλαει αφρεναριστο! ...ειδα το χριστο , φανταρο! ...δεν ξερω, πως στα μερικα μετρα που ειχα ακομα πριν πεταξω στο κενο, μπορεσα και συνειδητοποίησα οτι ειχα φρενα αλλα χωρις την επιδραση του σεβρο..και απλα πατησα με πολυ περισσοτερη δυναμη τα φρενα! ...μιλαμε οτι ακομα απορώ πως σταματησα!...ειχα δει ηδη την πτηση μου!

αφου ξαναβρηκα το χρωμα μου ...παρατηρησα το τριγωνακι να αναβοσβυνει και συνειδητοποιησα οτι το σερβο δεν ακουγετε! Οπως το περιγραφεις ...εκλεισα το διακοπτη με το κλειδι ...το ξανανοιξα ...κανει τον ελεγχο του και ολα ενταξει!

...να μην στα πολυλογω ...εγραψα τα επομενα 20 χιλιομετρα προσεχτικα ...τσεκαροντας τα φρενα ..και ηταν ολα ενταξει! Η έμφυτη ανευθυνότητα που εχω σαν Ελληνας ,και η αναγκη μου να μην θελω να πιστεψω οτι θα χαλασω την εκδρομη που σχεδιαζα ολο τον χρόνο, ετσι απλα συνεχισα εντελως στα ορια και τις υπολοιπες μερες μεχρι που γυρισα πισω! Ενας Θεος με βοηθησε να μην παθω ατυχημα ...γιατι το φαινομενο επαναλήφθηκε ακομα 3 φορες ...4ρις στο συνολο σε μια εβδομαδα!

αυτο που ειχα την ψυχραιμια να παρατηρησω στις 3 επομενες φορες ηταν ...οτι το ABS τα τιναζε οταν ... κατα εντονο φρεναρισμα και σε κατηφορες που ειχαν λακουβες ή λιγο χαλικι ... εμπαινε επαναλαμβανωμενα σε λειτουργια μεχρι που εβγαζε ενδειξη στο ταμπλο!


γυρισαμε Σαββατο και Δευτερα ημουν στη BMW... το βαλαν στο εγκεφαλο και μου ειπε οτι βλεπει τη καταγραφη του error αλλα δεν υπαρχει λογικη απαντηση για το λογο που συνεβει και οτι για το συγκεκριμενο λαθος που διαβασε ο υπολογιστης , υπαρχει συγκεκριμενη οδηγια απ την μαμα BMW οτι αν μελλοντικα ξαναεμφανιστει ..παω γαι νεα μοναδα ABS ...ψιθυρίζοντας μου κατι για γυρω στα 1800ευρωπουλα!


ειχα ξενερωσει πιο πολυ και απο τοτε που μου κολλησε το μοτερ !!!...ηθελα να το πουλησω κοψοχρονια σε μια εβδομαδα! Τελικα η ψυχραιμία και η συζητηση του θεματος στο Γερμανικο φορουμ με παρόμοιο προβλημα ...φιλος μου θεσε το θεμα της μπαταριας!

... σε επαναλαμβανόμενη λειτουργια του Abs σε συνδυασμό με το σερβο και με συνεχόμενα πολυ απαιτητικά φρεναρισματα ..δεν φτανει η δυναμη σε ρευμα να δουλεψει σωστα το Abs ... χανει σε πιεσεις και ο εγκεφαλος διαβαζει δεδομενα που δεν προβλέπονται ...πετωντας το σερβο εξω! η αναγκη μου να πιστεψω οτι μπορει να την γλυτωσω ετσι , με εκανε να παραγγειλω νεα μπαταρια ... παλι την ιδια !

...αυτη που ειχα , την ειχα βαλει τελη 2005 της γνωστη αμερικανικης φιρμας και ειχε βγαλει αξιοπρεπώς 6 χειμωνες! Τον χειμωνα εδειχνε την κουραση της αλλα το καλοκαιρι φαινοταν δυνατη! ...ισως οντως ειχε πεσει η δυναμη της σκεφτηκα.


φιλε!... δεν μου ξανασυνέβει το παραμικρο ...εγραψα ηδη σχεδον 18 χιλιαδες ακομα σε Κυριακατικες βολτες και μια 7ημερη γυροβολιά...και καθε χρονος που περνάει γινομαι πιο "βάρβαρος" στο τροπο που οδηγαω και φρεναρω! Το προβλημα εξαφανίστηκε !



σου ευχομαι να εχεις το ιδιο!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 16-09-2013, 00:14
staikosn1 Ο/Η staikosn1 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R1100 GS
Μηνύματα: 526
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Παντως μετα απο ψαξιμο βρηκα ενα σαιτ στην Ρωσια
που μολαει για παντώς επισκευες μοναδων abs σε εξαιρεικα χαμηλες τιμες.
Δεν εχω δοκιμασει αλλα ειναι σοβαρη εταιρια.
Reply With Quote
  #16  
Παλιό 16-09-2013, 00:25
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Γιάννη ευχαριστώ... αλλά το θέμα είναι ότι τώρα με το που γυρνάω τον διακόπτη για να βάλω μπρος, ακούγονται κατευθείαν τα μοτεράκια και η ένδειξη με το ABS να αναβοσβήνει (συν το κόκκινο τρίγωνο) δεν λέει να σβήσει.
Χώρια που δοκίμασα να το απενεργοποιήσω πατώντας το πλήκτρο του ABS, αλλά τίποτα... Δεν απενεργοποιείται πλέον!
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 16-09-2013, 00:39
Μιχάλης 1988 Ο/Η Μιχάλης 1988 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2012
Περιοχή: Μαρουσι
Μoto: R1200gs 07'
Μηνύματα: 774
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Φίλε νομίζω πως ξέρω ποιος φτιάχνει τις μονάδες του abs στην αθηνα... Θα βρω το τηλ του, θα τον πάρω αύριο το πρωι και αφού επιβεβαιωσω οτι ειναι αυτός θα σε πάρω τηλ.
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 16-09-2013, 00:47
peterv Ο/Η peterv βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2008
Περιοχή: Athens
Μoto: BMW R 1200 GS
Μηνύματα: 1,668
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από phoenix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτρο αληθεύει οτι φτιάχνει κάποιος το Σέρβο αλλάζοντας μοτερακια
Ναι Στεργιε
Φτιάχνουν κανα δυο εδω στην Αθήνα MotoZita.gr και bmwart.gr και οι Ρώσοι που λένε τα παιδιά παραπάνω. Περίπου στο 1/3 με 1/2 της τιμής της αντιπροσωπίας.




Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
  #19  
Παλιό 16-09-2013, 00:58
ckalfas Ο/Η ckalfas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μoto: Yamaha Virago XV250 BMW R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 1,982
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Είδωμεν...

Πάντως το κεφάλαιο του ABS είναι μεγάλο και πολύπλοκο...!!!

Μέχρι τώρα οι λόγοι:
1. Μπαταρία
2. Ακουμπά η μανέτα στην χούφτα
3. Χαλαρή βίδα στην βάση της μανέτας
4. Πρόβλημα στο φυσάκι της μανέτας του φρένου
5. ...

Στην δική μου περίπτωση τι να συμβαίνει άραγε...
Reply With Quote
  #20  
Παλιό 16-09-2013, 01:08
anegis Ο/Η anegis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2012
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: 1200 GS
Μηνύματα: 1,355
Προεπιλογή Απάντηση: ABS αυτός ο "άγνωστος"...

Χρήστο επειδή το έχω ψάξει... δεν σου έχω καλά νέα.
Μονάδα με servo δεν φτιάχνει κανείς. Ρώσοι δεν υπαρχουν. Σε ξένα φόρουμ υπάρχουν αναφορές σε έναν τεχνικό, ο οποίος ζει στις ΗΠΑ στην πόλη Moscow!! και ο οποίος φτιάχνει εγγυημένα μονάδες από το 2006 και μετα. Κόστος 500 δολ.
Έχω επικοινωνήσει μαζί του πριν 2 μήνες και μου είπε ότι δεν φτιάχνει με servo.
Στο ebay βρίσκεις μονάδες μεταχεθρισμενες με τιμη 400-1.100 ευρω.

Εύχομαι ότι καλύτερο...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!