GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Εξοπλισμός μοτοσικλέτας

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιό 13-10-2010, 14:34
Levados Ο/Η Levados βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: GS1200
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Καλημέρα σε όλους

Επέλεξα μιά ιδιοκατασκευή από πολυαμυντ λευκό, με το οποίο κάλυψα την αριστερή πλευρά της μηχανής μου. Το στήριξα με πλαστικούς συνδέσμους στο σκελετό και μου κόστισε περίπου 0,50 €.
Το υλικό αυτό είναι πολύ ανθεκτικό και στις θερμοκρασίες. Το χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια γιά λασπωτήρες σε αυτοκίνητα με τα οποία συμμετγείχα σε αγώνες rally χώματος και έχει αποδείξει την αξιοπιστία του.
΄Εκοψα ένα πατρόν από χαρτόνι και μετά κατευθείαν στο φύλλο πολυαμύντ, τρύπες με ψιλό τρυπανάκι και στήριξη στο σκελετό.
Ο ΄τροχός παραμένει ελεύθερος και η κατασκευή μαζεύει ό,τι πετάει το λάστιχο.
Πολύ εύκολο, λίγο ατέριαστο με το στυλάκι της μοτό , αλλά ανέξοδη και αποτελεσματική λύση.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
Reply With Quote
  #12  
Παλιό 13-10-2010, 15:03
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Levados Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους

Επέλεξα μιά ιδιοκατασκευή από πολυαμυντ λευκό, με το οποίο κάλυψα την αριστερή πλευρά της μηχανής μου. Το στήριξα με πλαστικούς συνδέσμους στο σκελετό και μου κόστισε περίπου 0,50 €.
Το υλικό αυτό είναι πολύ ανθεκτικό και στις θερμοκρασίες. Το χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια γιά λασπωτήρες σε αυτοκίνητα με τα οποία συμμετγείχα σε αγώνες rally χώματος και έχει αποδείξει την αξιοπιστία του.
΄Εκοψα ένα πατρόν από χαρτόνι και μετά κατευθείαν στο φύλλο πολυαμύντ, τρύπες με ψιλό τρυπανάκι και στήριξη στο σκελετό.
Ο ΄τροχός παραμένει ελεύθερος και η κατασκευή μαζεύει ό,τι πετάει το λάστιχο.
Πολύ εύκολο, λίγο ατέριαστο με το στυλάκι της μοτό , αλλά ανέξοδη και αποτελεσματική λύση.
Χαιρετώ
ΛΕΒΑΔΟΣ
Φίλε μου δεν σηκωνεις και καμια φωτο ?
να δουμε?
Reply With Quote
  #13  
Παλιό 13-10-2010, 15:07
georged Ο/Η georged βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Göteborg
Μoto: R1200 GS Adv. '09
Μηνύματα: 262
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φτερό της Wunderlich πρακτικά αναμένεται στις αρχές Οκτωβρίου ! Το έχω δεί live και είναι εξαιρετικό !!
γνωρίζει κανείς τι εγγύηση δίνει η wunderlich? γιατί ενώ δείχνει εξαιρετικό (για τα δικά μου γούστα) και μάλλον κρατάει αρκετά νερά μου φαίνεται ότι θα σπάσει λόγω του τρόπου και στα σημεία που βιδώνεται
Reply With Quote
  #14  
Παλιό 15-10-2010, 18:49
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

παιδια το φτερό της Wunderlich δίνει 12 μήνες εγγύηση. τό έχω δεί live στο εργοστάσιο και είναι απιθανο !!! Με ενημέρωσαν οτι θα υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση καθώς βγήκε ένα κατασκευαστικό σφάλμα 1 χιλιοστού και περιμένουν τη νέα παραλαβή ! για να δούμε !!
Reply With Quote
  #15  
Παλιό 15-10-2010, 18:53
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από pepax66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε D Artagian αυτό ακριβώς προσπαθώ να πω ότι τα GS on/off και ότι και να του βάλεις επάνω πρέπει να σκεφτείς ότι έχεις μια μακριά ανάρτηση και πολύ κραδασμό! Το madsling κρατάει καθαρή την ανάρτηση, μπαταρία, σέλα κλπ το άλλο επειδή είχα κάτι ανάλογο κρατάει πολύ λίγα προς αυτή την κατευθυνση και έχει τον άμεσο κίνδυνο να κολλήσει με λάσπες ή πέτρες και να κοπανήσει στο ψαλίδι με την ταλάντωση που σίγουρα θα έχει!
(επειδή τώρα το είδα) αυτό που λες δεν έχει τα κατάλληλα αποτελέσματα για την καθημερινή χρήση όπου ιδιαίτερα πχ στο πίσω μέρος του αριστερου ποδιού πετάγονται ππολλά νερά. γι'αυτό είπα οτι αυτό καλύπτει κάποια και όχι όλα τα νερά. Ακριβώς το ίδιο σχέδιο έχουν και οι Twalcom,Wunderlich,Boxer-design,Hornig κλπ . το φτερό που θα καλύψει περισσότερο είναι αυτό της wunderlich κατα την προσωπική μου εκτίμηση και -πίστεψέ με- είναι σχεδιασμένο να αντέχει τους κραδασμούς

Ο "ανταγωνισμός" :

Reply With Quote
  #16  
Παλιό 23-10-2010, 21:48
windman1200 Ο/Η windman1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΝΕΟ ΦΑΛΗΡΟ
Μoto: τώρα πια, δεν έχω...
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Παιδιά το πρώτο φτερό που αναφέρετε (wunderlich, motoraid) το είδα (σχεδόν ολόιδιο) σε ομαδική αγορά εδώ στο forum στα 125€. Δεν το ψάχνετε λίγο;
Reply With Quote
  #17  
Παλιό 25-10-2010, 17:57
D_Artagian Ο/Η D_Artagian βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jun 2009
Περιοχή: Patra
Μoto: R 1200 GS LC 2013
Μηνύματα: 630
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv

Το φτερό της Wunderlich μάλλον θα γίνει διαθέσιμο Γερμανία στο τέλος αυτής της εβδομάδας-αρχές της επόμενης..άρα έρχεται.. όσον αφορά τη σύγκριση των 2 φτερών...δεν υπάρχει σχέση κατα τη γνώμη μου
Reply With Quote
  #18  
Παλιό 25-10-2010, 18:58
EOD-K9 Ο/Η EOD-K9 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ R1200GS
Μoto: R1200GS
Μηνύματα: 7,584
Προεπιλογή Απάντηση: Προστατευτικό φτερό πίσω τροχού BMW R 1200 GS/Adv



......................τώρα τα πήραμε τα φτεράκια



θα περιμένουμε ανακαίνιση ......ή αύξηση .


πάντως αν έρθουν τα νέα ποσταρετα να τα δούμε .
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Λασπωτήρας πίσω τροχού για GS 1200 Carduelis Εξοπλισμός μοτοσικλέτας 36 15-03-2011 11:31
1200 gs Ρύθμιση πίσω ανάρτησης angpass Τεχνικά θέματα διάφορα 2 11-07-2010 11:42
Ζητείται μπροστινό φτερό r1100gs πάρης Ζήτηση 11 07-12-2009 12:49
Προστατευτικό τεποζίτου, από F650GS Fuji Ζήτηση 5 01-09-2009 00:58
Πωλείται Πίσω φτερό για 1200 GS pkar Πωλήσεις αξεσουάρ/ανταλλακτικών μοτοσυκλετών 5 16-06-2009 08:41


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!